“Göğüs dikleştirme ameliyatı küçültme ameliyatı ile teknik açıdan aynıdır. Memeler sarkıktır, fakat büyük olmadığı için doku çıkarmaya gerek yoktur. Memenin sarkıklığı ile birlikte meme ya normal boyuttadır ya da içi boşalmıştır, meme hacmi fazla değildir.”

Kilo kayıpları, emzirme ya da yaşlanma sonucu meme dokusu hacmini yitirebilir ve memenin cildi sarkık bir görüntü kazanabilir. Meme dikleştirme ameliyatı ile diriliğini kaybetmiş sarkık göğüslerin görünümünü düzeltmek mümkündür. Eğer göğüs dokusu yeterli bir hacmi yok ise sadece meme toparlama ameliyatı sarkık memeler için yeterli olmayabilir. Ameliyat sarkıklıkları giderilir ancak memeye hacim kazandırmaz. Bu gibi olgularda , Memeleri dikleştirme ameliyatı ile büyütme ameliyatı birlikte uygulanabilir.

Meme dikleştirme operasyonunda teknik olarak aşırı bollaşmış fazla deri çıkarılır. Areola çapı küçültülerek normal boyuta indirgenir. Meme ucu sarkık pozisyonda olması gereken alana taşınır. dikleştirme yada toparlama ameliyatında amaç daha dik ve diri göğüs elde etmektir.

 Meme (Göğüs) Dikleştirme Estetik Ameliyatı

Göğüs dikleştirme ameliyatı genel anestezi veya sedasyon anestezisi altında yapılabilir. Ortalama ameliyat süresi yapılacak girişime göre 2-3 saat sürer. Çoğu zaman hastanede kalmak gerekmez ya da 1 gün kalmak yeterli olur.

Ameliyat tekniğine ve göğüs dokusunun sarkma düzeyine göre meme cildinde kalacak izler değişebilir. Çok hafif bir Sarkıklığı olan hastada izler sadece meme başının kahverengi bölümünün etrafında kalır. orta derecede meme sarkması olan hastalarda hem meme başında hemde meme başından aşağıya doğru uzanan iz kalır bu iz genellikle loli-pop olarak isimlendirilir.

Sarkma derecesi çok ciddi düzeyde olan memelerde uygulanan ameliyat teknikleri her zaman memede ters T ‘ye benzeyen iz bırakacaktır. Zaten birçok olguda da daha fazla cilt çıkarmaya olanak sağlayan ters T şeklinde iz bırakan yöntemler tercih edilmektedir.

Meme (Göğüs) Sarkmalarının Meme Dikleştirme ile Toparlama Ameliyatı

Meme sarkması meme cebinin genişlemesine ve meme başının aşağıya doğru yer değiştirmesine sebep olur. Meme göğüs dikleştirme ameliyatı meme dokusunu ve meme başını yukarı alarak, meme sarkıklığını düzeltilmesi işlemidir. Bu ameliyatta amaç meme estetiğinin güzelleştirilmesidir. Meme küçültme ameliyatından farkı bu ameliyatta meme dokusu çıkarılmaz, tıbbi bir gereklilik yoktur. Bu yüzden kalacak izler hasta için daha önem arz edebilir. Hastaya operasyon öncesi kalacak izler ve izlerin değişkenleri ile ilgili detaylı bilgi verilmelidir.

Seçilecek Meme dikleştirme yöntemi doğrudan meme deformasyonunun derecesine bağlıdır. Ama genelde hastalar en az izle en iyi sonucu elde etmek istemektedirler. Ayrıca elde edilen sonucun çok iyi olmasını ve bu sonucun hiç bozulmamasını arzu ederler.

Meme dikleştirme operasyonu uzun vadede sonuçlarını korumasına birkaç faktör etki eder. Kimi hasta da bu faktörlere bağlı meme birkaç yıl içinde tekrar sarkarken diğer bir hasta grubunda meme dikliği uzun süre korunabilir. Meme cildi tonusu iyi ve cilt çatlağı olmayan hastalarda, meme dokusu zengin hastalarda ve Meme büyütme ameliyatı ile beraber yapılan hastalarda göğüs dikleştirme operasyonu uzun süreçte daha iyi ve kalıcı sonuçlar verir. Aksine meme cildi çatlak, yağ dokusundan zengin meme ve gebelik ya da aşırı kilo değişiklikleri olan memelerde ise meme formu daha erken bozulur. Hastalar genelde en çok meme üst dolgunluğunun azalmasından ya da meme dirliğinin bozulmasından şikayet ederler.

Meme sarkmasının derecesi meme başının sarkıklığı ile ölçülür. Meme başı sarkıklığı artıkça meme cebi de büyür ve çıkartılacak meme cilt miktarı da artar. Sonuçlar ve kalacak izleri etkileyen diğer bir faktör ise meme sarkıklığı derecesidir. Meme ne kadar az sarkıksa izler o kadar az kalır ve sonuç o derece tatminkardır.

Ankara Meme dikleştirme ameliyatı sonrası basit ağrı kesiciler yeterlidir, dikişleri almak gerekmez. Bir hafta sonra kişi günlük aktivitelerine rahatlıkla dönebilir.

Göğüs Dikleştirme Neden Yapılır?

Göğüs dikleştirme yöntemleri, çeşitli deformasyonlardan kaynaklanan form bozukluğunun giderilmesi için uygulanıyor. Göğüslerde oluşan sarkmalar, esnemeler zamanla göğüslerin içindeki dokularında yok olmasına, erimesine neden olur.

Gelişim çağında doğru sütyen seçiminin yapılmaması, ilerleyen dönemlerde de göğüs kabına uygun sütyen kullanılmaması meme formumun daha hızlı erimesine neden olur. Ve zaman; derinin, göğüslerin esnemesini en hızlı sağlayan faktörlerden biri olarak yer çekimi dolayısıyla kadınların göğüslerinde form değişikliğine yani doğrudan sarkmalara neden olur.

Meme Dikleştirme Ameliyatında Silikon Gerekli Midir?

Göğüs dikleştirmede egzersiz ve spor destekleri, göğüslerin üst kısmındaki kas yapısını yeniden aktif hale getirse de yağ yakımı dolayısıyla göğüslerde küçülme meydana gelir. Üstelik spor yaparken omuzlar ve gövde arasındaki geniş kas kitleleri yapılanacağı için erkek göğüs yapısına benzer bir geniş görünüm oluşur.

“Göğüs küçültme uygulamalarında silikon her zaman gerekli değildir. Her bir ameliyat kendine özgü ve her bir fiziksel yapıya göre uygulanır. Şayet göğüsler fazla büyükse, küçültmeyle birlikte toparlama yapılır ve ideal (istenilen) boyutlarda ise silikon yerleştirmeye gerek kalmaz.”

Küçük göğüslerde dikleştirme yapıldığında, iç dokunun yeniden hacimli görünüm sunması için, imlant gereklidir. Deformasyon oluşum doku ve derinin toparlanması, içi boşalan göğse protez yerleştirilmesi, dikleştirme uygulamalarında tercih edilen bir yöntemdir.

Bazen de göğüs büyük olmasına rağmen aşırı deformasyon oluşmuş ve toparlama, küçültme yapılmış ise yine implant kullanımı sağlanır. Ameliyatın türüne ve göğsün formuna göre muayene sırasında belirleme yapılarak, silikon gerekliliği tespit edilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında Göğüslerde Sarkma Olur Mu?

Göğüs dikleştirme öncesi sonrası görselleri, ameliyat sonrasında da yeniden sarkma olup olmadığının gözlemlenmesi için önemlidir. Meme küçültme ameliyatı yaptıran kişilerde yeniden form kaybı, fiziksel yapıya bağlı olarak görülebilir. Her bedende farklılıklar olduğu için, ameliyat sonrası sarkmalarda net bir şey söylemek mümkün değildir.

Fakat hızlı kilo alıp verme, aşırı kilo alıp verme, doğum, emzirme gibi faktörler, yeniden sarkmalarda etkilidir. Bir de ameliyatın türü, sarkmalar konusunda belirleyicidir. İmplant yerleştirilen göğüslerde sarkma ve form bozukluğu çok fazla görülmez. Özellikle kas altına ya da üstüne yerleştirilen implant, ameliyat sonrasında yeniden sarkıklar oluşmaması için özenle ve analiz edilerek yerleştirilir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatları Fiyatları

Göğüs dikleştirme fiyatı ameliyatın türüne ve yapılan uygulamalara göre belirlenir. Dikleştirme, toparlama, silikon yerleştirme gibi meme büyütme ya da meme küçültme ek uygulamalarına göre fiyat belirlenir. Ayrıca hastanede kalınıp kalınmayacağı, anestezi uygulamaları gibi ameliyat dahilindeki tüm faktörler değerlendirilerek belirleme yapılır.

Genel olarak ilk muayene sırasında yapılacak işlemler belirlenir ve kişinin isteği doğrultusunda şayet sağlık ve fiziksel yapısına da uygunluk var ise onaylıyor ve ameliyatı belirlediğimiz fiyatlar dahilinde sunuyoruz.