Kol germe estetiği Kol bölgesi vücudumuzun en önemli uzuvlarından biridir. Özellikle yaz aylarında kısa kollu ya da askılı kıyafetler giyilmesi kolların estetik görünümü açısından önemlidir. Çünkü kol estetiği kötü görünüme sahip kişiler hem rahatsız olur hem de öz güvensiz hissederler.

kol germeKol estetiğini bozan en sık iki neden kolların yağlı ve kalın olması ya da kolların sarkmış olmasıdır. Üst kol iç kısımdaki deri çok ince ve gevşemeye çok müsaittir. Aşırı kilo değişiklikleri, yaşlılık, hamilelik ya da yapısal nedenlerden dolayı bu kısımdaki kol derisinde sarkmalar ya da yağ birikimleri olabilir.

Hastaların bir kısmında kol iç ve arka kısımlarındaki deri gevşeyerek sarkma ön plandayken, bazı hastalarda kolda yağlanma artışı ön plandadır.  Tedavi planıda cilt kalitesine ve koldaki yağlanmaya göre değişiklik gösterir.

Kol Germe Ameliyatı

Kol içi ve alt bölgelerdeki sarkmış fazla cilt ve yağ dokusunun çıkartılması işlemine estetik kol germe ameliyatı denilir. Kolu gerdirme operasyonu sedasyon anestezisi ve genel anestezi ile hastanede ameliyathanede yapılır. Ameliyatın ortalama süresi 2 saattir. Kişi aynı gün hastanede kalmadan evine gidebilir.

Kol iç kısmındaki sarkık alan eliptik olarak deri ve yağ dokusunu içerecek şekilde çıkarılır. Kesi izi kol içinde vücuda gelen kısımda saklanmaya çalışılır. Eğer sarkma çok fazlaysa o zaman iz koltuk altında t şeklinde devam edecek şekilde planlanmalıdır.

Kol germe ameliyatı sonrası kollar yukarıda tutulur. Bu sayede şişliğin ele inmesi engellenir. Çoğu zaman dren koymak gerekebilir. Elastik bandaj uygulaması standarttır. Kişi ağır aktivite gerektirmeyen işleri ilk iki gün sonrası yapmaya başlayabilir. İlk iki gün kolların dinlendirilmesi ve yüksekte tutulması iyileşmenin hızlanması için önemlidir. Elstik bandaj ya da kol korsesi kullanımı  ilk 2-3 hafta önerilir.

Lazer Liposuction ile Kol Germe Uygulaması

kol inceltme Cilt sarkıklığın olmadığı deri kalitesinin ve elastikiyetinin iyi olduğu, ancak yağ dokusunun fazla olduğu olgularda lazer liposakşın (lazerle yağ çekme) işlemi yeterlidir. Çünkü lazer hem ciltte bir miktar sıkılaşma yaratır, hem de cilt altındaki fazla yağı eriterek vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Lazer liposakşın tek başına uygulanabileceği gibi, kol germe estetiği ile kombine de uygulanabilir. Çünkü dirsek seviyesinde ön kola geçişte kol gerdirme ameliyatı sonrası oluşacak potluklar kol lazer liposakşını ile engellenebilir.

Ameliyatsız Kol Germe ve Sıkılaştırma

Ameliyatsız olarak kol germe ya da sıkılaştırma fokus ultrason yöntemi ile yapılabilir. Yüksek odaklanmış ultrason enerjisi ile hem cilt hem de cilt altı fasya tabakası sıkılaşarak kol daha gergin ve sıkı hale getirilebilir. Fokus ultrason cihazının 13 mm’lik başlığı sayesinde kolda derin dokularda toparlanma ve gerginlik elde edilebilir. Bu kol sıkılaştırma etkisi kolu gerdirme ameliyatında elde edilen sonuçla mukayese edilmemelidir. Ama ameliyat olmak istemeyen ya da koldaki cilt gevşemezi az düzeyde olan hastalar için iyi bir alternatif tedavi olabilir.

Kol Germe Öncesinde Değerlendirme

Kol germe öncesi sonrası için değerlendirme ilk muayenede yapılır. Kol gerdirme ameliyatına uyan kişiler için teknik hakkında bilgilendirme sunmak ve görsellerle sunum yapmak, önemli faktörlerden biridir.

Yaş ve zamana bağlı olarak vücut doku ve kaslarının zayıflaması, esnekliğini kaybetmesi, kilo alıp verme gibi nedenlerle, üst kolun iç kısmında zamanla sarkmalar meydana gelir.

Yer çekiminin de büyük etkisi olan kol sarkıklıklarında, arka kısımlarda ve kürek kemikleri, omuzların alt kısmı ve koltuk altı kısımları gibi pek çok bölgede, esneme olabilir.

Kol derisinde çatlaklar, yırtıklar, deformiteler gibi sorunların tamamı, kol gerdirme işleminde giderilir ve estetik bir form kazandırılır.

Kimler Kol Germe Ameliyatı Yaptırabilir?

Ameliyatsız kol germe ya da ameliyatlı uygulamalarda, kişinin fiziksel özellikleri, kilosu baz alınarak yapılacak uygulamalar belirlenir. Kol iç ve arka kısmında sarkmalar olanlar, elastikiyetini kaybetmiş dokusu bulunan ve cilt deformeleri bulunan kişiler, bu ameliyatları yaptırabilirler.

Brachioplasti olarak bilinen kol germe ameliyatları, lokal olarak ya da diğer estetik uygulamalarla birlikte yapılabilir. Liposakşın ile birlikte yapıldığında muazzam sonuçlar kazandıran bir tekniktir. Her ikisi birlikte uygulandığında; hem fazla yağ dokuları alınarak kalınlığa form kazandırılır hem de fazla yıpranmış deri alınarak, estetik bir form kazandırılır.

Kol Germe Estetiğinden Sonra İz Oluşur mu?

Kol germe ameliyatı izleri, kesi izlerinin nerede olduğuna bağlı olarak değişebilir. Kolun iç kısmında olan operasyon izleri bazen koltuk altında da olabilir. Kişiye ve yapılan uygulamaya bağlı olarak farklılık gösterebilir. Sarkmanın fazla olmadığı bedenlerde ise sadece koltuk altı kısımda kesi izleri olur. Forma ve uygulamaya bağlıdır.

Şayet deri ve doku iyi nitelikte ise ve sarkıklıklar fazla değil ise sadece liposakşın işlemi uygulanır. Özellikle lazer liposuction işlemiyle lifting özelliği kazandırıldığı için çok fazla sarkma olmaz.

Kol Estetiği Ameliyatı Sonrası

Kol germe ameliyatı sonrası ödem, uygulama yapılan bölge ve uygulama türüne bağlı olarak oluşabilir. Yine uygulanacak bölgeye göre sedasyon ve genel anestezi dahilinde yapılır. Kolun bütününde estetik bir form sağlamak için liposuction uygulaması da yapılabilir.

Kesiler dikiş ile birleştirilir. Ameliyat sonrası pansuman yapılır ve uygulamadan birkaç gün sonra günlük aktivitelere dönüş yapılabilir. Dikişlerin iyileşmesi ise ortalama on gün sürer. Ameliyatın başarılı olması için yaklaşık 1 ay süreyle korse kullanılır. Korse, fazla şişlik oluşumunu önlediği gibi dokuların daha iyi iyileşmesi ve sıkı bir form kazanması için etkilidir. Kesi izleri 1 aydan sonra iyileşmeye ve 1 yıldan sonra tamamen kaybolmaya başlar.

Kol Estetiği Fiyatları

Sarkık kol ameliyatı fiyatları, uygulamanın türüne bağlı olarak belirlenir. Liposuction uygulamaları ve gerdirme uygulamalarının hangisinin yapılacağına, ikisinin birlikte uygulanıp – uygulanmayacağına bağlı olarak fiyat belirlemesi yapılır. Muayene sırasında fiyat bilgisi sunuyoruz.

Ankara’da Kol germe için uygulanan tedavi yöntemleri ile kolda daha sıkı ve estetik olarak düzgün daha da güzel görünüm yakalanabilir.