Kol germe estetiği Kol bölgesi vücudumuzun en önemli uzuvlarından biridir. Özellikle yaz aylarında kısa kollu ya da askılı kıyafetler giyilmesi kolların estetik görünümü açısından önemlidir. Çünkü kol estetiği kötü görünüme sahip kişiler hem rahatsız olur hem de öz güvensiz hissederler.

kol germeKol estetiğini bozan en sık iki neden kolların yağlı ve kalın olması ya da kolların sarkmış olmasıdır. Üst kol iç kısımdaki deri çok ince ve gevşemeye çok müsaittir. Aşırı kilo değişiklikleri, yaşlılık, hamilelik ya da yapısal nedenlerden dolayı bu kısımdaki kol derisinde sarkmalar ya da yağ birikimleri olabilir.

Hastaların bir kısmında kol iç ve arka kısımlarındaki deri gevşeyerek sarkma ön plandayken, bazı hastalarda kolda yağlanma artışı ön plandadır.  Tedavi planıda cilt kalitesine ve koldaki yağlanmaya göre değişiklik gösterir.

Kol Germe Ameliyatı

Kol içi ve alt bölgelerdeki sarkmış fazla cilt ve yağ dokusunun çıkartılması işlemine estetik kol germe ameliyatı denilir. Kolu gerdirme operasyonu sedasyon anestezisi ve genel anestezi ile hastanede ameliyathanede yapılır. Ameliyatın ortalama süresi 2 saattir. Kişi aynı gün hastanede kalmadan evine gidebilir.

Kol iç kısmındaki sarkık alan eliptik olarak deri ve yağ dokusunu içerecek şekilde çıkarılır. Kesi izi kol içinde vücuda gelen kısımda saklanmaya çalışılır. Eğer sarkma çok fazlaysa o zaman iz koltuk altında t şeklinde devam edecek şekilde planlanmalıdır.

Kol germe ameliyatı sonrası kollar yukarıda tutulur. Bu sayede şişliğin ele inmesi engellenir. Çoğu zaman dren koymak gerekebilir. Elastik bandaj uygulaması standarttır. Kişi ağır aktivite gerektirmeyen işleri ilk iki gün sonrası yapmaya başlayabilir. İlk iki gün kolların dinlendirilmesi ve yüksekte tutulması iyileşmenin hızlanması için önemlidir. Elstik bandaj ya da kol korsesi kullanımı  ilk 2-3 hafta önerilir.

Lazer Liposuction ile Kol Germe Uygulaması

kol inceltme Cilt sarkıklığın olmadığı deri kalitesinin ve elastikiyetinin iyi olduğu, ancak yağ dokusunun fazla olduğu olgularda lazer liposakşın (lazerle yağ çekme) işlemi yeterlidir. Çünkü lazer hem ciltte bir miktar sıkılaşma yaratır, hem de cilt altındaki fazla yağı eriterek vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Lazer liposakşın tek başına uygulanabileceği gibi, kol germe estetiği ile kombine de uygulanabilir. Çünkü dirsek seviyesinde ön kola geçişte kol gerdirme ameliyatı sonrası oluşacak potluklar kol lazer liposakşını ile engellenebilir.

Ameliyatsız Kol Germe ve Sıkılaştırma

Ameliyatsız olarak kol germe ya da sıkılaştırma fokus ultrason yöntemi ile yapılabilir. Yüksek odaklanmış ultrason enerjisi ile hem cilt hem de cilt altı fasya tabakası sıkılaşarak kol daha gergin ve sıkı hale getirilebilir. Fokus ultrason cihazının 13 mm’lik başlığı sayesinde kolda derin dokularda toparlanma ve gerginlik elde edilebilir. Bu kol sıkılaştırma etkisi kolu gerdirme ameliyatında elde edilen sonuçla mukayese edilmemelidir. Ama ameliyat olmak istemeyen ya da koldaki cilt gevşemezi az düzeyde olan hastalar için iyi bir alternatif tedavi olabilir.

Ankara’da Kol germe için uygulanan tedavi yöntemleri ile kolda daha sıkı ve estetik olarak düzgün daha da güzel görünüm yakalanabilir.