Göğüsler bir kadın için en önemli kadınsal ögelerden biridir. Göğüslerdeki şekil bozukluğu ya da göğüs asimetrisi kişi için psikolojik sorun yaratabilir. Göğüs Asimetrisi, kadınların çoğunda mevcuttur. İki meme eşit olmayabilir. Ancak bu eşitsizlik çoğu zaman belirgin değildir ve kişiyi rahatsız etmez. Fakat bazen memelerdeki bu eşitsizlik belirgin olabilir. Memelerdeki asimetri ve eşitsizlik kişinin psikolojisini ve memenin estetik görüntüsünü bozabilir.

Meme Eşitsizlikleri Sorunu

Meme asimetrisinde en sık görülen problem her iki memenin farklı büyüklükte ya da farklı şekilde olmasıdır. Bu durum genellikle yapısal olarak doğumsal ya da emzirme sonrası memedeki form değişikliğine bağlıdır.

Göğüs Asimetrisi

Göğüs Asimetrisi (Meme Asimetrisi )

Memelerden biri diğerinden hafif küçükse ve sarkma yoksa en iyi seçenek; küçük olan memeye yağ enjeksiyonu uygulanması ya da silikon implant ile göğüslerin büyütülmesi işlemidir. Eğer her iki memede küçük ve farklı boyutlarda ise değişik boyuttaki meme silikon protezler ile her iki meme eşitlenebilir.

Meme sarkıklığı arasındaki farklılık durumlarında meme dikleştirme ameliyatı ile düzelme uygulanır. Bir memenin büyük olduğu olgularda küçültme ameliyatı fayda sağlar. Sadece meme başı pozisyonu eşitsizliklerine meme başından yapılan düzeltme ameliyatları çoğu zaman yeterli olur.

Meme asimetrisi ameliyatı öncesi en önemli faktör memelerin iyi bir değerlendirilmesi ve bu değerlendirme ışığında tedavi edici ameliyatın planlanmasıdır. Planlamada hangi memeye ne işlemin uygulanacağına karar verilir. Meme asimetrisini düzeltici ameliyatlardan sonra % 100 bir simetri elde etmek çoğu zaman mümkün olmaz. En yakın sonuçlar hasta için tatminkar olmalıdır. Ayrıca zor olgularda ek bir revizyon ameliyatının da gerekebileceği hastaya bilgilendirilmelidir.

Meme asimetrisi ameliyatı hastanede yapılabilir. Planlanan ameliyat yöntemine göre 1-2 saat süren genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Kişi ameliyat günü hastaneden taburcu olabilir ya da 1 gün hastanede kalabilir.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci yapılan işleme göre değişiklik gösterse de kişiler ağır aktivite göstermeyen işlerine 1 hafta sonra dönebilirler. Tam iyileşme bir iki ay zaman alabilir.

Ameliyat sonrası en sık karşılaşılan problem her iki memedeki asimetrinin istenildiği kadar düzeltile memesidir. Bu tür olgularda ikincil bir rötuş ameliyatının gerekeceği akılda bulundurulmalıdır.

Meme Asimetrisi Estetiği

Sonuç olarak; göğüs asimetrisinde memelerden biri hiç gelişmemiş ya da küçük, diğeri normal, sarkmış ya da büyük olabilir. Bu gibi durumlarda küçük olan memeye büyütme, büyük olan memeye küçültme, sarkmış olan memeye de dikleştirme prosedürü uygulanır ve her iki memede mümkün olduğunca simetri elde edilmeye çalışılır. Sonuç olarak hiçbir zaman kusursuz bir simetri elde etmek olası olmasa da, amaç mümkün olduğunca birbirine benzer göğüsler elde etmektir. Bu yüzden hastayı iyi anlamak ve elde edilecek olası sonuçları hasta ile paylaşmak esastır.

Göğüs Asimetrisi Nedir?

Boyut, form, hacim, oran ve şekil açısından birbirinden farklı olan göğüslerin, birbirlerine olan oranları olarak nitelendirilebilir. Asimetri ölçülürken sadece büyüklük ya da küçüklükleri baz alınmaz aynı zamanda uçlarının birbirine olan simetrisi, göğüs ucu çevresinin genişlik ölçüleri, yaygınlık ve başlama- bitiş simetrileri değerlendirilir.

Memede fokal asimetri nedir diye merak eden danışanlara, çeşitli lezyonların tespit edilmesinde göğüs simetrinin önemli olduğunu ve çeşitli hastalıkların tespiti için asimetrik ölçülerden yararlanıldığından bahsedebiliriz.

Göğüs Asimetrisi Ameliyatı Gerekli midir?

Memede şekil bozuklukları görüntüleri tespit edildiğinde, kişinin isteği doğrultusunda ameliyat gerekli ise yapılır. Asimetrik bozukluklarda şayet iki göğüste küçük ve birbirinden farklı ise implant uygulamasıyla asimetri sağlanır. Biri büyük diğeri küçük ve her iki göğüs birbirinden farklı ise, küçük olan memeye implant uygulanarak, diğerine olan orantısı senkronize edilir.

Muayene esnasında göğüslerin formu, dokunun yapısı, deride deformasyon olup olmadığı, kişinin yaş ve fiziksel özelliklerini değerlendirerek, uygulamanın türünü belirliyoruz. Göğüs uçlarının asimetrisi ve ek olarak uygulanması gereken göğüs estetiği uygulamalarını yine ameliyat öncesinde tespit ederek, danışan bilgisine sunuyoruz.

Meme Asimetrisini Sağlamak İçin İdeal Yaş

Memede simetri bozukluğu tedavisi için ameliyat yaşı 18 olarak belirlenmiştir. Fakat çeşitli sağlık durumlarında, virginal hipertrofi ya da poland sendromu gibi sorunlarda daha önceki yaşlarda da ameliyat yapılabilir. Ameliyat öncesinde istenilen meme ultrasonları 40 yaşından öncesi kişilerde, mamografik istemler ise 40 yaş üzeri kişilerden talep ediyoruz.

Danışanların ameliyat sonrası bilgilendirme ve gerekirse revizyon ameliyatlarının olabileceği bilgilendirmelerini yaparak, diledikleri yaşta meme asimetrisi uygulamalarından yaralanabileceklerini belirtmeliyiz.

Asimetrik Meme Operasyonu Teknikleri

Göğüslerin yapı, boyut ve şekline göre farklılık gösteren operasyonda teknik;

  • Asimetride sarkıklık var ise; meme dikleştirme
  • Asimetri ile birlikte küçüklük var ise; silikon protez ile büyütme operasyonu ya da yağ enjeksiyonu
  • Asimetride büyüklük var ise; göğüs küçültme ameliyatı
  • Asimetride meme ucu orantısızlığı var ise; göğüs ucu orantısı sağlanır.
  • Jinekomasti uygulamalarında; liposuction ya da meme küçültme yapılır.

Yapılacak uygulamaya göre; lokal anestezi ya da genel anestezi uygulanır. Yine işlemin özelliği ve türüne bağlı olarak ameliyat yarım saat ile 2- 3 saat arılığında değişiyor.

Göğüs Asimetrisi Ameliyatında İyileşme Süreci

Ameliyat sonrasında hastanede kalmaya genellikle gerek görülmez. Çeşitli durumlarda bazen 1 günlük istirahat gerekebilir. Memenin biri büyük biri küçük olması durumunda yerleştirilen silikon uygulamasına göre; şayet implant kullanılmış ise pansuman yapılır ve sonraki günlerde kontrolü sağlanarak, yenilenir.

Asimetri ameliyatından 1 hafta sonra sargılar çıkarılır. Göğüslerin hızlı iyileşmesi ve form kazanması için ortalama 1,5 ay esnek sporcu sutyeni giymelerini öneriyoruz. Ameliyat sonrası oluşan şişlik ve kızarıklıklar birkaç gün içinde geçer ve kişi sosyal aktivitelerine birkaç gün içinde dönebilir. İlk üç ay ağır hareketler ve spor yapmaktan uzak durulmalıdır.