İz ya da skar nedir?

Ciltte oluşan tam kat bir kesi ya da ciddi bir hasar her zaman iz bırakarak iyileşir. Bu iz genellikle bir yaralanma, ameliyat ya da yanığa bağlı oluşur. Oluşacak iz kişiye, bölgeye ve yaralanma şekline göre değişebilir. Kimi zaman belli belirsiz bir görünüm kazanırken kimi zaman da ciltten kabarık, geniş ve kötü bir görünüm kazanabilir.Ameliyat yanık ve yara izlerinin tedavisi mümkünmüdür ?

İz tedavisi mümkün mü?

Oluşan izi tamamen geçirmek yoketmek mümkün değildir. Ama iz azaltılabilir ya da cilt katlantı izlerinde saklanabilir. Ciltten kabarık, geniş ve pembemsi izler daha iyi bir görünüme kavuşturulabilir. Cerrahi dışında iz düzeltmek için en etkili yöntemlerden biri CO2 fraksiyonel lazer uygulamasıdır.

Lazer ile Ameliyat yanık ve yara izlerinin tedavisi

ameliyat yanık ve yara izleri tedavisiCO2 fraksiyonel lazer cildin tüm katmanlarını yenileyebildiği için skarlı dokunun yeniden yapılanması ve daha iyi görünüm kazanması açısından katkı sağlar. Ayrıca izin cilt rengine solmasında ve cilt seviyesine inmesine yardımcı olur. Sonuç olarak iz tamamen kaybolmasa da daha iyi bir görüntü kazanmış olur.

Tedavi için Lazer uygulaması kaç seans yapılır ?

Ciltte yenilenme amaçlı 1 ay aralıklar ile  4 ila 6 seans uygulanması önerilmektedir.
İyileşme süreci ne kadar sürer ?

Lazer iz tedavisi yapılan alana göre uygulanadan sonraki  üç (3 gün) veya on (10 gün) sürecek ciltte kahverengi pullanma olur. Yüzdeki pullanma erken dökülecekken koldaki , bacaktaki pullanma daha geç gidecektir. Pullanma gittikten sonra birkaç hafta devam edecek hafif pembelik oluşmaktadır. Banyo yapılmasında bir sakınca olmayıp ertesi gün  kişi makyaj gibi ihtiyaclarını yerine getirebilir. buz sürülmesi ve epitelizan krem sürülmesi faydalıdır. İz tedavisi güneşin yoğun olduğu dönemlerde , yaz mevsiminde  yapılmaz. Ekim ve Nisan gibi daha az güneşli aylar en uygun aylardır.