Çene yüz estetiğinin önemli bir parçasıdır. Gençken yüz üçgendir, yaş ilerledikçe ovalleşmeye başlar. Gençlikteki bu üçgen yüz görünümünü sağlayan ögelerden biride yeterli bir çene ucudur. Çene ucu bazen ileride ya da geride olabilir. Çene estetiği ameliyatı bu sorunları düzenlemeye yönelik uygulanırken çene ucundaki küçük değişimler içinde Ameliyatsız Çene ucu dolgusu uygulaması yapılmaktadır.

Çene Estetiği Ameliyatı

Eğer çene ucu ileride ise hafif olgularda çene ucu kemiğini törpülemek , gerekliyse bir miktar yumuşak doku çıkarılması yeterlidir. Çene kemiği bütünlüğü bozulmadan kısa dönemde iyileşme sağlanır. İleri olgularda ise çene kemiği cerrahi olarak geri alınır ve yeniden şekillendirilir.

Eğer çene ucu geride ise yine hafif – orta olgularda çene ucuna protez yerleştirilmesi yeterlidir.İleri olgularda ise çene ucu cerrahi olarak ileri alınır ve yeniden şekillendirilebilir.

Normale göre küçük çene ucuna sahip kişiler protez yerleştirilmesi için uygun adaylardır. Amaç küçük bir çene ucunu büyültmek ve çıkıklaştırmaktır. En sık silikon ya da medpor implantlar kullanılır. Bazen de çene ucu ile beraber çenenin yan kemiklerini estetik ya da doğumsal sebepler ile büyütmek ya da çıkıklaştırmak gerekebilir.

Estetik Çene Törpüleme

Çene protez ya da törpüleme ameliyatı sedasyon ile desteklenmiş lokal anestezi altında yapılabilir. Ortalama ameliyat süresi bir saat sürmektedir. Protez ağız içinden ya da çene altından küçük bir kesi ile yerleştirilebilir. Eriyebilen sütürler kullanılır, bu yüzden dikişlerin alınması gerekmez, iz sorunu olmaz. Ameliyattan birkaç saat sonra kişiler evlerine gidebilir, hastanede kalmak gerekmez. Hafif şişlik ve morarma olabilir, buz uygulaması oluşan şişliği büyük orantıda azaltmaktadır. Ayrı yeten şişlikler vede morlukları giderici krem uygulaması da iyileşmeyi hızlandıracaktır. ağrı kesici alınması yeterli olacaktır.