Erkekte meme bezinin büyümesi sorununa jinekomasti denmektedir. Tanısında muayene de memenin dokusundaki sert kitle hissedilmelidir. Kitle meme başı altında olup, deri ve deri altı dokulara yapışık değildir, kolaylıkla hareket edebilir.

Jinekomasti hormonal değişikliklere bağlı olarak, en sık pübertal ya da yetişkin dönemdeki erkeklerde görülmektedir. Püberte dönemindeki erkek çocukların çoğunda bu durum kendiliğinden bir yıl içinde geçer. Ancak erişkin erkeklerde bu durum kendiliğinden geçmez ve her zaman meme kanseri olasılığı ve diğer birtakım hastalıkların neden olabileceği akılda tutulmalıdır. İleri tip sorunlar ister fizyolojik, isterse patolojik olsun kendiliğinden olarak gerilemez ve tedavinin gecikmemesi gerekir.

Jinekomasti

Erkeklerde Meme Büyümesi Jinekomasti Ameliyatı

Lipomasti ise meme bezinin büyümesi değil, yağ dokusunun artmasıdır, bu duruma yalancı jinekomasti denir. Lokal anestezi , genel anestezi gibi seçeneklerler hastane ortamında yapılabilir. Ameliyatın süresi 1 saat civarıdır . Aynı gün hastaneden çıkılabilir. Meme başı sınırından yapılan küçük bir kesi yardımı ile fazla olan meme bezi çıkarılır. İleri olgularda yağ ya da ciltte çıkartmak gerekebilir. Lipomasti de ise fazla olan yağ dokusu liposakşın (yağ çekme) yöntemi ile alınır.

Jinekomasti Nedenleri?

Erkekte meme büyümesinin sebebi genel olarak bilinmez. Obezite, hormonal bozukluklar, ilaç kullanımı ve sistemik hastalıklara bağlı oluşabilir. Adelosan ve ileri yaşta jinekomastinin sık görülmesi testosteron hormonunun azlığı ve östrojen yüksekliğine bağlanmaktadır.

Jinekomasti Erkek Meme büyümesiJinekomasti olguları meme bezinin büyüklüğü ya da meme yağ dokusu oranında artış ile karakterizedir. Çoğu zaman iki olguda olsa sadece biride sebep olabilir. Genelde olgular ilk bir yıl takip edilir ve neden olabilecek diğer faktörler değerlendirilir. Eğer 1 yıl sonunda jinekomasti hala devem ediyorsa o zaman cerrahi tedavi planlanır. Tedavide genelde meme bezinin fazla kısmı çıkarılır ve fazla yağ dokusu ya eksize edilir ya da lazer liposuction ile alınır. Eğer meme cebinde büyüme ve sarkma varsa o zaman meme cildi çıkarılması gerekir. Ben genellikle meme de iz bırakan meme cildi eksizyon işlemini ilk seansta uygulamıyorum. Sadece lazer liposuction sıkılaştırıcı ve cildi toparlayıcı etkisi birçok olgu için yeterli olabiliyor. Gerekli olursa ilk operasyondan 3-6 ay sonra meme başı etrafından cilt çıkarılması ile kalan izler saklı kaldığı için belli olmamaktadır.

Erkeklerde en sık uygulanan ilk 2-3 operasyondan biri jinekomasti dir. Bu operasyon sonrası kişiler yaz tatillerinde ya da fit kıyafetler içinde kendilerini daha iyi hissederler. Jinekomasti erkeklerde görülen bir tür rahatsızlıktır.

Lipomasti nedir ?

Bugün jinekomasti ya da lipomasti tedavisinde en etkili yöntemlerden biri lazer liposuctiondur. Çünkü memeden yağ alındığı zaman meme cildinde gevşeme sarkık bir görünüm oluşturabilir. Bu durumda cilt çıkarmaya kadar giden ek izler yaratabilir. Halbuki lazer liposakşın ile hem yağ ve fibrotik dokular eritilerek alınır. Hem de ciltte toparlanma, sıkılaşma sayesinde cilt daha diri gözükür ve sarkma oluşmaz.

Operasyon sonrası basit ağrı kesiciler yeterlidir. 3 gün kalacak olan bandaj yapılır. 2-3 hafta süreyle aralıklı korse giymek gerekir. Kesi izleri meme başı içinde saklandığından iz sorunu olmaz.

Erkek Meme Küçültme Jinekomasti Ameliyatı Neden Yapılır?

Erkek bedenine oranla daha büyük ve dolgun olması yani doku büyümesine jinekomasti adı verilir.

Jinekomasti nedir? neden oluşur gibi konurlar da bu fiziksel sorunun olası nedenleri hakkında bilgilendirmeler sunuyoruz. Ayrıca tedavi yöntemleri konusunda sunduğumuz uygulamalarla, istedikleri doğrultuda erkek göğüs estetiği uyguluyoruz.

Meme uç kısmından başlayarak dışa doğru sert kütle ya da yumuşak formda beliren dokulardır. Fakat dokunun fiziksel sorun olmasını belirleyen faktörse; yağ dokusu değil grandüler dokunun büyümesi ve genişlemesidir. Jinekomasti ameliyatında fiziksel bozukluk giderilir.

Belirtileri Nelerdir? Jinekomasti Nasıl Anlaşılıyor?

Daha çok yaşlı ya da genç erkeklerde görülen, kimi kişilerde her iki göğüste görülürken kimilerinde tek göğüste olabilir. Jinekomasti belirtileri, kişilerin fiziksel yapılarına göre farklılık gösterir. Bazılarında ağrılı olurken, bazılarında ağrı tespit edilmez. Genellikle göğüs etrafında yeni oluşan dokuların belirmesiyle, oluşmaya başlar.

Jinekomastinin Temel Sebepleri Nelerdir?

Jinekomasti nedenleri arasında hormonlar ve hormon dengesizliği en öneli unsurlar arasında yer alır. Hormonlu gıdalarla beslenmek jinekomastiye neden olabilir. Özellikle gelişim çağındaki erkek çocuklara tavuk yedirilmemesi gerektiği pek çok kişi tarafından desteklenir. Göğüs büyümesine neden olan bu ve benzer gıdalar, hormon dengesizliğine neden olabilir. Jinekomasti, östrojen ve testosteron hormonlarındaki dengesizlikten olabilir.

Aşırı kilolar temel sebepler arasındadır. Şişmanlık ve obez, jinekomastinin en sık görüldüğü sorunlardır. Kilolar doğrudan göğüs büyümesini sağlayacağı gibi östrojen hormonunu da artıran faktörler arasındadır.

Ergenlik çağlarında, hormon seviyelerindeki farklılıklardan dolayı kaynaklanabilir. Gelişim çağındaki hormonal değişikliklerin neden olabileceği jinekomasti, yaş ilerledikçe vücuttan arındırılır ve erkeklik hormonu arttıkça, göğüs büyümesi de yok edilir.

Jinekomasti tedavisi için danışanların büyük kısmı, orta yaş üzeri ve yaşlılarda görülebilmektedir. Vücut yapısındaki yağ oranı fazlalığı hormon farklılıklarına neden olup, östrojeni artırırken testosteron hormonunun azalmasına ve daha az üretilmesine neden olur. Dolayısıyla memelerde büyüme gözlemlenir.

Jinekomastinin Diğer Nedenleri

Erkeklerde meme büyümesini etkileyen diğer faktörler ise şu şekildedir;

  • Çeşitli ilaçların yan etkileri
  • Aşırı alkol
  • Vücut geliştirici anabolik steroidler
  • Spor takviyeleri için performans ürünleri
  • Genetik bozukluklar
  • Testis enfeksiyonu
  • Çeşitli hastalıklar

Jinekomasti Tedavisi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Özellikle ergenlik döneminde oluşan meme büyümeleri, genellikle geçicidir. Ergenlik sürecinde kendiliğinden geçer. Bu yaşlarda tedavi edilmesine gerek olmamakla birlikte, hormonların dengelenmemesi için vücudun gelişimine müdahale etmemek daha idealdir.

Jinekomastiye neden olan ilaçların değiştirilmesi, testosterın replasmanı, jinekomasti tedavisinde kullanılır. SERM, Soltamox ve Evista gibi ilaçlar, özellikle ağrılı meme büyüme tedavilerinde kullanılır. İlaçların, hormonların etkili olmadığı ve gereken durumlarda ise operasyon yapılır.

Hastanın genel sağlık durumu, fiziksel özelliklerine göre yapılan jinekomasti ameliyatları, fiziksel görünümün hızla kazanılması için tercih edilen yöntemdir. Sert kitle ya da kauçuk benzeri yapıların büyüklüğüne göre ameliyat yapılır. Uygulamaya göre genel anestezi ya da lokal anesteziyle uygulanır.

Ankara’da Jinekomasti ameliyatının fiyatlarına belirleyici unsur, uygulanacak işlemin yöntemin maliyetleri olarak belirtilebilir.