Erkekte meme bezinin büyümesi sorununa jinekomasti denmektedir. Tanısında muayene de memenin dokusundaki sert kitle hissedilmelidir. Kitle meme başı altında olup, deri ve deri altı dokulara yapışık değildir, kolaylıkla hareket edebilir.

Jinekomasti hormonal değişikliklere bağlı olarak, en sık pübertal ya da yetişkin dönemdeki erkeklerde görülmektedir. Püberte dönemindeki erkek çocukların çoğunda bu durum kendiliğinden bir yıl içinde geçer. Ancak erişkin erkeklerde bu durum kendiliğinden geçmez ve her zaman meme kanseri olasılığı ve diğer birtakım hastalıkların neden olabileceği akılda tutulmalıdır. İleri tip sorunlar ister fizyolojik, isterse patolojik olsun kendiliğinden olarak gerilemez ve tedavinin gecikmemesi gerekir.

Erkekte Meme Büyümesi Jinekomasti Ameliyatı

Lipomasti ise meme bezinin büyümesi değil, yağ dokusunun artmasıdır, bu duruma yalancı jinekomasti denir. Lokal anestezi , genel anestezi gibi seçeneklerler hastane ortamında yapılabilir. Ameliyatın süresi 1 saat civarıdır . Aynı gün hastaneden çıkılabilir. Meme başı sınırından yapılan küçük bir kesi yardımı ile fazla olan meme bezi çıkarılır. İleri olgularda yağ ya da ciltte çıkartmak gerekebilir. Lipomasti de ise fazla olan yağ dokusu liposakşın (yağ çekme) yöntemi ile alınır.

Jinekomasti Sorununun Nedenleri

Erkekte meme büyümesinin sebebi genel olarak bilinmez. Obezite, hormonal bozukluklar, ilaç kullanımı ve sistemik hastalıklara bağlı oluşabilir. Adelosan ve ileri yaşta jinekomastinin sık görülmesi testosteron hormonunun azlığı ve östrojen yüksekliğine bağlanmaktadır.

Jinekomasti olguları meme bezinin büyüklüğü ya da meme yağ dokusu oranında artış ile karakterizedir. Çoğu zaman iki olguda olsa sadece biride sebep olabilir. Genelde olgular ilk bir yıl takip edilir ve neden olabilecek diğer faktörler değerlendirilir. Eğer 1 yıl sonunda jinekomasti hala devem ediyorsa o zaman cerrahi tedavi planlanır. Tedavide genelde meme bezinin fazla kısmı çıkarılır ve fazla yağ dokusu ya eksize edilir ya da lazer liposuction ile alınır. Eğer meme cebinde büyüme ve sarkma varsa o zaman meme cildi çıkarılması gerekir. Ben genellikle meme de iz bırakan meme cildi eksizyon işlemini ilk seansta uygulamıyorum. Sadece lazer liposuction sıkılaştırıcı ve cildi toparlayıcı etkisi birçok olgu için yeterli olabiliyor. Gerekli olursa ilk operasyondan 3-6 ay sonra meme başı etrafından cilt çıkarılması ile kalan izler saklı kaldığı için belli olmamaktadır.

Erkeklerde en sık uygulanan ilk 2-3 operasyondan biri jinekomasti dir. Bu operasyon sonrası kişiler yaz tatillerinde ya da fit kıyafetler içinde kendilerini daha iyi hissederler. Jinekomasti erkeklerde görülen bir tür rahatsızlıktır.

Lipomasti nedir ?

Bugün jinekomasti ya da lipomasti tedavisinde en etkili yöntemlerden biri lazer liposuctiondur. Çünkü memeden yağ alındığı zaman meme cildinde gevşeme sarkık bir görünüm oluşturabilir. Bu durumda cilt çıkarmaya kadar giden ek izler yaratabilir. Halbuki lazer liposakşın ile hem yağ ve fibrotik dokular eritilerek alınır. Hem de ciltte toparlanma, sıkılaşma sayesinde cilt daha diri gözükür ve sarkma oluşmaz.

Operasyon sonrası basit ağrı kesiciler yeterlidir. 3 gün kalacak olan bandaj yapılır. 2-3 hafta süreyle aralıklı korse giymek gerekir. Kesi izleri meme başı içinde saklandığından iz sorunu olmaz.