Sivilce lekeleri nasıl oluşur ?
Aktif sivilceler iyileşirken çoğu zaman ciltte çukur ya da lekelenme tarzında izler bırakarak iyileşir. Erken dönemde bu izler pembe iken, çoğu zaman cilt rengine dönerler. Ancak bazende bu izlerin içi pembe kalabilir, bu durum izlerin kötü iyileşmesi ya da kılcal damar çatlamasına bağlı olabilir. Ciltte oluşan çukur ve çökmeler cildin pürüzlü, gevşek ve cansız gözükmesine sebep olur. Eğer akne izleri derinse bu duruma genellikle cilt altındaki yağ dokusu azalmasıda eşlik eder.

Sivilce izlerinin tedavisinde en etkili lazer hangisidir

Lazer sivilce lekeleri tedavisi Lazerlerin dalga boyu çoğunlukla 1000 nm, diğer fraksiyonel lazerlerin(erbiyum; Er-yag, Er-glass) 2000 nm civarında iken CO2 fraksiyonel lazerin dalga boyu 10 650 nm’dir. Bu yüzden cildin tüm tabakalarına ulaşabilen tek lazerdir. Diğer lazer uygulamaları sadece cildin üst tabakasına etki ederken derin tabakalarda bir iyileşme ya da etki sağlayamazlar. CO2 fraksiyonel lazerbu sayede cildin en yüzeyel tabakasından en derin tabakasına kadar olan tüm katmanlarda yenilenme sağlanma olanağı tanır.

Lazer ile sivilce izlerinin lekelerinin tedavisi mümkünmü

Sivilce izleri lazer tedavisi ile ne kadar iyileşir ?
CO2 fraksiyonel lazer cildi tam kat yenileyebildiği için sivilce izlerinin azalmasına % 40- 90 oranında katkı sağlar. Akne ya da sivilce izlerinin azaltılmasında günümüzdeki en etkili yöntemlerden biridir.

İzler ne kadar yüzeyel ve küçükse o kadar fazla fayda görür, hatta izler geçebilir. Ancak çok derin ve büyük izlerde başarı daha sınırlı olmaktadır. Bu yüzden çok derin ve büyük izlerin olduğu alana dolgu uygulamak elde edilecek sonucun çok daha iyi olmasını sağlar.

Sivilce lekeleri Lazer tedavisi kaç seanstır

CO2 fraksiyonel lazer uygulaması ayda bir oratalama 4-6 seans uygulanır.

Sivilce izlerinin tedavisinde iyileşme dönemi ne kadar sürer ?
3 (üç) – 5 (beş) gün ciltte kahverengi bir pullanmayla yada kızarıklık olur. hasta duş alabilir , makyaj ertesi gün yapabilir, soğuk buzla birlikte nemlendirici krem yardımcı olacaktır. işlem için güneşin ışınların daha az olduğu mevsimler ve aylar seçilir. Ekim -Nisan arası dönem uygun zamandır.

Sivilce Lekelerini Geçiren Yöntemler Nelerdir?

Sivilce lekeleri, ergenlik çağında ya da ileriki yaşlarda fark etmeksizin tedavi edilebilir leke türlerindendir. Lekelerin kalıcılık ve izlerine, renk, boyut ve miktarlarına bağlı olarak çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Örneğin Arbutin içeren ve doğrudan sivilce izlerini geçirmek üzere üretilen C vitamin destekli kremler bulunuyor. Hafif lekelerde etkili çözüm olabilir. Kimyasal peeling, ameliyatsız estetik kapsamında olan ve cilt yüzeyinin yenilenmesinde etkili olan diğer bir yöntemdir.

  • Sivilce Lekelerinde Kimyasal Peeling

Cildin üst tabakasının soyulmasına ve yeni bir ten yüzeyi oluşmasına yarayan kimyasal peeling; sivilce izleriyle birlikte siyah noktaların geçirilmesi, ciltteki pürüzlerin giderilmesi ve gözeneklerin sıkılaştırılması için ideal yöntemlerden biridir. Sivilce lekelerinin türüne bağlı olarak 5-6 seansta geçirilebilir. Her seans arasında 1-2 hafta aralık bırakılır.

  • Sivilce Lekelerinde Karbon Peeling

Sivilce lekeleri için kesin çözüm, lekelerin kalıcılığı, iz ve derinliklerine bağlıdır. Fakat pek çoğu lazer sistemiyle tamamen geçirilir. Q Switch ND:Yag lazer teknolojisi, sivilce lekeleri tedavisinde üstün sonuçlar verir. Diğer cilt lekelerinde de olumlu sonuçlar kazandıran sistem ortalama 2 haftada bir olacak şekilde uygulanır. Lekelerin büyüklük, renk ve sayılarına göre 5 ila 10 seans aralığında düzelme sağlar. Lazer ışınlarının cilt altına da etki etmesiyle, cilt form kazanarak gözeneklerin sıkılaşması sağlanır. Yağ dokuları dengelenir.

Kimyasal Peeling mi, Karbon Peeling mi?

Kimyasal peeling cilt yenilenmesinde ve hafif lekelerin tedavisinde etkili sonuçlar verebilir. Fakat nüfus edilen sadece cildin yüzey tabakası olduğu için derin ve koyu renkli izleri geçirmez. Karbon peeling ise hem cilt yüzeyine hem de cildin alt katmanındaki doklara erişebildiği için kesin çözüm sağlar.

Sivilce Lekelerinde PRP Tedavisi

Uzun yıllardır kullanılan ve fakat son yıllarda popüler olan tekniklerden biri de PRP tedavisidir. Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan PRP, kişinin kendi kan hücrelerinden yapıldığı için etkili çözümler sunar. Temel olarak kandaki trombosit hücrelerinden elde edilen bir serumdur.

Kırmızı sivilce lekeleri ve koyu renk lekelerin geçirilmesinde kullanıldığı gibi, cildin tazelenerek parıldamasını sağlar. Daha net ifadeyle; kandaki beyaz hücrelerin ayrıştırılıp, cilt yüzeyine kazandırılması olarak tanımlayabiliriz. Büyüme faktörler sayesinde onarım ve ten dokusunda ‘’boşluk doldurma’’ etkisiyle, muazzam bir cilt yapısı kazandırır.

Sivilce Lekelerinde Mezoterapi

Somon DNA, hiyalüronik asit gibi pek çok değerli mineralin cilt yüzeyine enjekte edilmesiyle uygulanır. Gençlik aşısı olarak da tanımlanabilen uygulamada, cilt yenilenmesi sağlanır. Kolajen lifleri artırılarak, içeriğindeki vitamin destekleri sayesinde lekelerin tedavisi ve dinamik bir cilt elde edilir.

Sivilce Lekeleri İçin Ne Kullanılmalıdır?

Sivilce lekeleri için ne kullanmalıyım, izler nasıl geçer gibi konularda danışanlarımız için yukarıda bahsettiğimiz tedavileri öneriyoruz. İlaç ve kremler için ve hangi yöntemin uygulanacağı tespit etmek için muayene gereklidir.

Örneğin ciltte büyük çukurlar oluşmuş ise hyalüronik asit içerikli dolgularla çalışma yapılabilir. Fakat kalıcı çözüm değildir, yenilenmesi gerekir. Dermabrazyon ise cerrahi bir uygulamadır.