Leke nasıl oluşur ve Leke tedavisi nedir ?
Leke aslında cildimize renk veren melanin pigmentinin bir bölgede normalden fazla olması nedeniyle oluşur. Lekeler; doğumsal, güneşe, gebeliğe, ilaca ve diğer birçok faktöre bağlı olarak oluşabilir. Yine cilt içinde yüzeyel ya da derin yerleşimli olabilir.

Cilt Lekeler yüzeysel mi derin midir

leke tedavisi Öncelikle lekenin derin mi yoksa yüzeyel mi olduğu tespit edilmelidir. Çoğu leke cildin hem yüzeyel hem de derin tabakasındadır. Bu yüzden leke tedavisinde genellikle kombine tedaviler daha iyi sonuçlar vermektedir. Bu yüzden sadece peeling yaparak lekeleri geçirmek ya da azaltmak çoğu zaman fayda sağlamaz.

Leke tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir

Kliniğimizde uygulanan leke tedavileri;

  1. Karbon peeling ; Ciltte melanin hücre sayısını düşürerek lekelelerin açılmasını sağlar. Genelde 1 veya 2 hafta aralıkla 6-8 seans uygulanır. Ciltte yenilenme, canlanma ve parlama sağlayarak cildin daha iyi görünmesine neden olur.
  2. Q-swidged Nd Yag Lazeri ; Cildin özellikle derin tabakalarında olan fazla melanin içeren hücrelere oldukça etkilidir. Normal cilt renginde olan melanin pigmentini etkilemez.  (1) veya (2) hafta ara ile sonuca göre (6) – (10) seans sürer.
  3. Glikolik Asit peeling ; Cildin yüzeyel tabakasındaki melanin pigmentini azaltmay amaçlar. Uygulama % 70 oranında glikolik asit peelingi ile yapılmaktadır. Seri seanslar ile cildin yüzeyel , orta tabakadaki lekelerde ciddi ve kalıcı açılmalara neden olur.
  4. CO2 fraksiyonel lazer; Bu lazer ciltte tam kat bir yenilenme sağlandığı için hem derin hem de yüzeyel lekelerin azaltılmasında oldukça etkilidir. Genellikle leke tedavisinin başlangıcında 1-2 seans uygulanması yeterlidir.
  5. Long pulse Nd yag lazer ; Lekelerin koyuluk orananını ve görünümünü artıran bir sebepte cildin içindeki kılcal damar çatlamalarıdır. Leke zamanla azalsada kılcal damarların yoğunluk oranı leke tedavisinde başarılı sonuç alınmasını engelleyen bir diğer nedendir. Kılcal damar çatlamalarının lazer ile tedavisiyle uygun şartlarda başarılı sonuçlar alınmaktadarı. İyileşme süreci nasıldır ? Leke tedavisi ağrılı bir işlem değildir, kişiyi günlük hayatından alıkoymaz. Öncesinde ve sonrasında leke tedavisine uygun ürünlerin kullanılması, güneş ışığından uzak kalınması ve cildin korunması daha iyi sonuç elde edilmesi için faydalıdır.