Cilt çatlağı nasıl oluşur ?
Sitria ya da çatlak genellikle hızlı kilo alımı ya da hızlı büyümeye bağlı oluşur. Bu hızlı kilo alımına cilt büyümesi eşlik edemez, cilt yeterli esneyemediğinden ciltte yırtılmalar ve cilt bütünlüğünde bozulmalar olur. Bu duruma da cilt çatlağı adı verilmektedir. Cilt çatlağı özellikle ergenlik ya da hamilelik döneminde oluşur.

Lazer Çatlak tedavisi

çatlak tedavisiÇatlak deride izler oluşur ve cilt tonusunda gevşeme olur. Bu görünümün hiçbir tedavi yöntemi ile tamamen geçmesi mümkün değildir. CO2 fraksiyonel lazer tedavisi ile gevşek deride sıkılaşma, çatlaklı alanda azalma ile daha iyi bir görünüm oluşturulabilir. Çatlak tedavisinde en fazla fayda sağlayan yöntemlerden biridir.

Çatlak tedavisi için lazer uygulaması kaç seans yapılır ?
Lazer uygulaması 1 ay-45 gün arayla 4-6 seans uygulanması önerilir.

Vücut ve Cilt Çatlaklarının tedavisinde iyileşme süreci

Uygulanan bölgeye göre işlemden sonra 3-10 gün süren ciltte kahverengi bir pullanma olur. Pullanma yüzde erken dökülürken kol ve bacakta daha geç olur. Pullanma döküldükten sonra o bölgede birkaç hafta sürecek hafif bir pembelik oluşur. Kişi banyo edebilir, ertesi gün makyaj yapabilir, buz uygulaması ve epitelizan krem kullanımı faydalı olacaktır. Bu işlem yaz mevsiminde ya da güneşin yoğun olduğu dönemlerde uygulanmaz. Ekim-Nisan arası dönem en uygun aylardır.