Lipomatik estetik cerrahi alanında son yıllarda en çok ortaya çıkan uygulamalardan bir tanesidir. Lipomatik cihazının kullanılması ile istenen bölgelerdeki yağ dokuları alınarak bölgesel incelme sağlanır. Bu da vücudun daha sıkı bir görünüme sahip olması açısından oldukça başarılı bir işlemdir.

Lipomatik Uygulaması Nasıl yapılır?

lipomatikİlk olarak hastaların hangi bölgelerinde bu uygulamayı istediklerine karar vermeleri gerekmektedir. Daha sonra lipomatik uygulamasının gerçekleştirileceği bölgeye göre alanlar seçilir ve buna göre de alınacak olan yağ dokunun miktarı ölçülür. Genellikle lipomatik uygulaması lokal anestezi yapılarak gerçekleşse de hem yağ dokusunun büyüklüğüne hem de hastanın isteğine göre genel anestezi de yapılabilmektedir.

Lipomatik cihazının uzunda titreşimli ince borular bulunmaktadır. Bu titreşimli borular yağ hücrelerinin yakılmasını ve daha sonra da vakum sistemi sayesinde vücuttan dışarı atılmasını sağlamaktadır.

Lipomatik uygulaması yalnızca tek bir bölgeye yapılabileceği gibi hastanın istekleri doğrultusunda birden fazla bölgeye de aynı anda uygulanabilmektedir. Uygulamadan saatler sonra da hastalar evine dönebilmektedir. Eğer birden fazla bölgeye uygulama yapılıyorsa böyle durumlarda hastanın en azından 1 gün boyunca gözetim altında kalması istenebilir. Uygulamadan sonraki 1- 2 hafta içerisinde de hastalar normal hayatlarına devam edebilmektedir.

Yağ dokularının miktarına ya da uygulanan bölgeye göre 1 ay içerisinde korse giyilmesi de önerilmektedir. Ancak bu her uygulama için geçerli olmadığı gibi genellikle büyük alanlardaki uygulamalar için geçerli olan bir durumdur.

Lipomatik uygulamasının yan etkileri ise pek çok hastada görülmese de morluk, şişlik ve kaşıntı gibi basit yan etkilerdir. Bunlar uygulamanın yapıldığı bölgeye göre azalıp artabilir.

Lipomatik Uygulamasının Sağladığı Etkiler Ne Kadar Sürer?

Bölgesel yağlardan arınma uygulamasından sonra hastaların yemek düzenlerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Eğer yağlı yiyecekler tüketirlerse, lipomatik uygulamasının etkisi çok az bir süre geçerli olacaktır. Yemek düzeni kadar spor yapmak da çok önemlidir. Çünkü vücudumuzdaki hücreler çok hızlı bir şekilde çoğalırlar. Operasyondan sonra yağ hücreleri istenen seviyeye indirgense de hastalar dikkatli olmazsa bu yağ hücreleri tekrardan çoğalmaya başlayabilir.

Eğer yeni yağ hücrelerinin oluşumu düzenli beslenme ve spor gibi durumlarla önlenirse, lipo uygulamasından kalıcı bir sonuç elde etmek de mümkün olmaktadır.

Lipomatik Uygulaması Yapılabilecek Kişiler

Bölgesel incelme uygulaması yapılırken cinsiyet, boy ya da kilo gibi durumlar önemli olmamaktadır. 18 yaşından büyük olan herkese bu uygulama yapılabilmektedir. Ancak uygulamadan önce vücudun yağ oranı ölçülür ve gerekli hesaplamalar yapıldıktan sonra vücudun yağ oranı düşükse, bu uygulamanın yapılması önerilmez.

Lipomatik Uygulaması Hangi Bölgelere Yapılabilir?

Aslında lipomatik uygulamasının uygulandığı bölgeler, vücudun neredeyse tamamını kapsamaktadır. Genel olarak vücudun yağ dokusunda yoğunluk görülen üst kol, kalça, göğüs, karın ve bacakların iç bölümlerinde bu uygulama sık sık tercih edilmektedir.

Lipomatik Uygulamasının Avantajları

Lipomatik uygulamasının avantajlarına bakarsak ilk olarak hızlı bir şekilde yağ alımı sağlayarak kilo vermeye böylelikle daha fit bir görüntüye ulaşmayı sağlamaktadır. Ayrıca Lipomatik işlemi yağ alımı dışında vücuttaki kolajen miktarının da arttırılmasını sağladığı için, uygulamanın yapıldığı alandaki sarkmalar da önlenmiş olur.

Uygulamanın başka bir avantajı da selülit görünümünü azaltmasıdır. Zira selülitler, biriken yağ dokuları nedeniyle oluşmaktadır. O bölgedeki yağ hücreleri yağ aldırma ile alındığında ise selülit görünümü yüksek miktarda azalmış olur. Dikkat edildiği sürece bölgede tekrar selülit oluşumu görülmez.

Son olarak Lipomatik uygulaması çok zor bir uygulama değildir. Çok fazla yan etkisi de olmadığı için hastalar en kısa sürede normal hayatlarına geri dönebilirler.