Vücut tüylerinden kalıcı olarak kurtulmak adına yapılan Lazer epilasyon için kullanılan üç adet lazer tipi kullanıldığı bilinmektedir, bunların çeşitleri Alexandirite, diod, nd yag lazerlerdir. (IPL) yani yüksek atımlı ışık sistemleri de epilasyon amaçlı uygulamalarda kullanılmasına rağmen, lazer değildir ve başarındaki oranları oldukça düşüktür.

Alexandrite Lazerle Yapılan Epilasyon ile Tüylerden Kalıcı Olarak Kurtulmak Mümkün mü ?

Vücuttaki kıl tipi ve kök derinliğine göre epilasyondaki lazerin etkisi farklılık göstereceği için uygun cihazların kullanımı oldukça önemli olacaktır. Alexandrite açık tenli kişilerin koyu tüylerinde etkiliyken, Nd yağ koyu tene sahip ayva tüyü, derin ve sert kıllar da oldukça etkilidir. Özellikle bedenin yüz ve kol önlerinde olmak üzere yüzeysel yerleşimli sert ve kalınlaşmış kıllar, ayva tüyü diye bilinen ince zayıf tüyler toplu halde bulunabilirler. Tek tip lazer kullanımında hedeflenen kökleri etkilenerek, diğer yapıda tüyler etkilenmeyecektir.

Tek Tip Lazer Epilasyonun Dezavantajları

Tek tip lazerle vücudun aynı bölgelerini tekrarlayan uygulamalar seans sayılarının artmasına neden olacak ve istenilen Lazer epilasyon uygulanmasından istenilen düzeyde başarılı bir sonuç alınamayacaktır. İşlem yapılan bölgedeki kılların hepsinin temizlenmesi mümkün olmayacaktır.

Lazer epilasyon

Epilasyon Uygulamaları

Lazer epilasyon uygulaması için FDA onaylı Cynosure Elite MPX lazer ile birlikte Alex lazer hemde Nd yag lazer tek bir başlıkla aynı anda atım yapılabilmektedir. Bu uygulama aynı anda iki farklı lazer ile tedavi edilmesi olarak yorumlanabilir. Bu sayede atım yapılan alandaki tüm kıl köklerine etki edebilmektedir. Farklı iki dalga boyu ile uygulama yapılması işlem etkinliğini artırdığı bilinmektedir.

Her kıl kökünün bir yaşam siklusu vardır. Kıl anajen yani büyüme evresinde ciltte gözle görülür düzeydedir. Telojen yani dinlenme fazında ise cilt altında kıl kökü gizlidir, yani cilt yüzeyinde görünen kıl yoktur. Epilasyon esnasında lazer ışını sadece gözüken kılların köklerine etki eder. Yani büyüme evresindeki kıl kökleri etkilenir. Dinlenme fazındaki kökler ise ancak büyüme fazına geçince lazer ışınından etkilenirler.

Kıl Tipine ve Bölgelere Göre Lazer Epilasyon Uygulama Seans, Aralık ve Sıklıkları

Epilasyon Bölgesi

Büyüme evresindeki kıl yüzdesi

Dinlenme evresindeki kıl yüzdesi

Büyüme evresindeki süre

Dinlenme evresindeki süre

Kıl kökü derinliği

Koltukaltı                 30

70

4 ay

3 ay

 

3.5-4.5 mm

Bikini bölgesi

30

70

4 ay

3 ay

3.5-5 mm

Kol

20

80

13 hafta

18 hafta

2-4.5 mm

Bacak

20

80

16 hafta

24 hafta

2.5-4 mm

Bıyık bölgesi

65

35

16 hafta

6 hafta

1-2.5 mm

Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı gibi ciltte gözle gördüğümüz kıl oranı aslında o bölgedeki toplam kıl köklerinin % 20-30’dur. Her lazer atımı sonrası bu kıl kökleri tahrip olur ve yeniden çıkmaz. Ama cilt altında görülmeyen kıl köklerinin bir kısmı yeniden ciltte belirmeye başlar ve her seans lazer atımı sonrası bu gözüken kıllar bir daha çıkmamak üzere dökülür. Bu yüzden seanslar halinde yapılmaktadır.

Lazer epilasyon seansları dört sekiz hafta aralıklarla yapılabilmektedir. Seans sayıları uygulanan bölgelere göre değişmekle birlikte ortalama 4 ile 10 seans sürmektedir.

Cynosure Elite MPX Lazer Epilasyon

Cynosure Elite MPX İki dalga boyu ile atım yapabilmektedir.

  1.  Alex ya da yağ lazerin multiplex uygulama dozu, tek bir lazerin uygulama dozuna göre daha düşüktür. Ciltte yanık ya da tahriş oluşması gibi yan etki potansiyelini önlemektedir.
  2. İki dalga boyu ile ciltteki tüm kıl köklerine ve tüm derinlikteki kıl köklerine etki ettiği için başarılı sonuç verildiği bilinmektedir.
  3. 18 mm başlığı sayesinde çok kısa zamanda işlem tamamlanır. Örneğin 15 mm başlık kullanımına göre % 44 daha işlem süresi düşüktür. Seanslar daha kısa sürede tamamlanmaktadır.
  4. Tüm kıl tiplerine etki alanı tam olduğundan seans sayısı daha da azalmaktadır.
  5. Yaz ve kış mevsimlerinde, açık, koyu tene sahip tüm cilt tiplerine uygulanabilmektedir.

İki dalga boyu içeren cihaz kullanılması ile seans sayısı minimum, yan etki potansiyeli minimal seviyelere indirgenmekte, ve de etkinliği üst seviyelere çıkmaktadır.

Ankara’da lazerli epilasyon yapan uygun statüde merkezler var mıdır? 

Sadece yasaların izin verdiği statüdeki merkezlerde kliniklerde yapılabilmektedir. lazerli epilasyon fiyatları hakkında doğru bilgi için doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir.