Vücut tüylerinden kalıcı olarak kurtulmak adına yapılan Lazer epilasyon için kullanılan üç adet lazer tipi kullanıldığı bilinmektedir, bunların çeşitleri Alexandirite, diod, nd yag lazerlerdir. (IPL) yani yüksek atımlı ışık sistemleri de epilasyon amaçlı uygulamalarda kullanılmasına rağmen, lazer değildir ve başarındaki oranları oldukça düşüktür.

Lazer Epilasyon Ankara

Alexandrite Lazer Epilasyon ile Tüylerden Kalıcı Olarak Kurtulmak Mümkün mü ?

Vücuttaki kıl tipi ve kök derinliğine göre epilasyondaki lazerin etkisi farklılık göstereceği için uygun cihazların kullanımı oldukça önemli olacaktır. Alexandrite açık tenli kişilerin koyu tüylerinde etkiliyken, Nd yağ koyu tene sahip ayva tüyü, derin ve sert kıllar da oldukça etkilidir. Özellikle bedenin yüz ve kol önlerinde olmak üzere yüzeysel yerleşimli sert ve kalınlaşmış kıllar, ayva tüyü diye bilinen ince zayıf tüyler toplu halde bulunabilirler. Tek tip lazer kullanımında hedeflenen kökleri etkilenerek, diğer yapıda tüyler etkilenmeyecektir.

Tek Tip Lazer Epilasyon İşleminin Dezavantajları

Tek tip lazerle vücudun aynı bölgelerini tekrarlayan uygulamalar seans sayılarının artmasına neden olacak ve istenilen Lazer epilasyon uygulanmasından istenilen düzeyde başarılı bir sonuç alınamayacaktır. İşlem yapılan bölgedeki kılların hepsinin temizlenmesi mümkün olmayacaktır.

Lazer epilasyon
Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon uygulaması için FDA onaylı Cynosure Elite MPX ile birlikte Alex lazer hemde Nd-Yag lazer tek bir başlıkla aynı anda atım yapılabilmektedir. Bu uygulama aynı anda iki farklı lazer ile tedavi edilmesi olarak yorumlanabilir. Bu sayede atım yapılan alandaki tüm kıl köklerine etki edebilmektedir. Farklı iki dalga boyu ile uygulama yapılması işlem etkinliğini artırdığı bilinmektedir.

Her kıl kökünün bir yaşam siklusu vardır. Kıl anajen yani büyüme evresinde ciltte gözle görülür düzeydedir. Telojen yani dinlenme fazında ise cilt altında kıl kökü gizlidir, yani cilt yüzeyinde görünen kıl yoktur. İşlem esnasında lazer ışını sadece gözüken kılların köklerine etki eder. Yani büyüme evresindeki kıl kökleri etkilenir. Dinlenme fazındaki kökler ise ancak büyüme fazına geçince lazerden etkilenirler.

Bölgelere ve Kıl Tipine Göre Lazer Epilasyon Uygulamasının Aralıkları ve Sıklıkları

Epilasyon Bölgesi

Büyüme evresindeki kıl yüzdesi

Dinlenme evresindeki kıl yüzdesi

Büyüme evresindeki süre

Dinlenme evresindeki süre

Kıl kökü derinliği

Koltukaltı                30

70

4 ay

3 ay

3.5-4.5 mm

Bikini bölgesi

30

70

4 ay

3 ay

3.5-5 mm

Kol

20

80

13 hafta

18 hafta

2-4.5 mm

Bacak

20

80

16 hafta

24 hafta

2.5-4 mm

Bıyık bölgesi

65

35

16 hafta

6 hafta

1-2.5 mm

Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı gibi ciltte gözle gördüğümüz kıl oranı aslında o bölgedeki toplam kıl köklerinin % 20-30’dur. Her lazer atımı sonrası bu kıl kökleri tahrip olur ve yeniden çıkmaz. Ama cilt altında görülmeyen kıl köklerinin bir kısmı yeniden ciltte belirmeye başlar ve her seans lazer atımı sonrası bu gözüken kıllar bir daha çıkmamak üzere dökülür. Bu yüzden seanslar halinde yapılmaktadır.

Lazer epilasyon seansları dört sekiz hafta aralıklarla yapılabilmektedir. Seans sayıları uygulanan bölgelere göre değişmekle birlikte ortalama 4 ile 10 seans sürmektedir.

Cynosure Elite MPX Lazer Epilasyon Sistemi

Cynosure Elite MPX İki dalga boyu ile atım yapabilmektedir.

  1.  Alex ya da yağ lazerin multiplex uygulama dozu, tek bir lazerin uygulama dozuna göre daha düşüktür. Ciltte yanık ya da tahriş oluşması gibi yan etki potansiyelini önlemektedir.
  2. İki dalga boyu ile ciltteki tüm kıl köklerine ve tüm derinlikteki kıl köklerine etki ettiği için başarılı sonuç verildiği bilinmektedir.
  3. 18 mm başlığı sayesinde çok kısa zamanda işlem tamamlanır. Örneğin 15 mm başlık kullanımına göre % 44 daha işlem süresi düşüktür. Seanslar daha kısa sürede tamamlanmaktadır.
  4. Tüm kıl tiplerine etki alanı tam olduğundan seans sayısı daha da azalmaktadır.
  5. Yaz ve kış mevsimlerinde, açık, koyu tene sahip tüm cilt tiplerine uygulanabilmektedir.

İki dalga boyu içeren cihaz kullanılması ile seans sayısı minimum, yan etki potansiyeli minimal seviyelere indirgenmekte, ve de etkinliği üst seviyelere çıkmaktadır.

Sıkça Sorulan Lazer Epilasyon Soruları

Ankara’da Lazer epilasyon yapan uygun statüde merkezler var mıdır?

Sadece yasaların izin verdiği statüdeki merkezlerde kliniklerde yapılabilmektedir. lazerli epilasyon fiyatları hakkında doğru bilgi için doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir.

Sadece yasaların izin verdiği statüdeki merkezlerde kliniklerde yapılabilmektedir. lazerli epilasyon fiyatları hakkında doğru bilgi için doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir.

Lazer epilasyon Hangi Bölgelerde Kullanılır?

Uygulama yapılacak bölgeye göre seçilebilir. Bacaklar, kollar ve koltuk altları, üst dudak, çene ve yanaklar, bikini bölgesine uygulanabilir. Son yıllarda özellikle erkeklerinde tercih ettiği bir yöntem olarak sırt ve göğüslerde de kullanılıyor.

Lazer epilasyonda Hedef Nedir?

Tıbbi bir teknik olarak nitelendirilen lazer epilasyon sisteminde, ışınlar her bir kıl köküne ulaşır. ışık demeti formatında salınan ışınların her biri bir köke ulaşarak, doğrudan ve direkt hedef alır. Lazer ışınının odağında, melanin bulunur. Yani hem tene hem de kıllara koyu rengi veren pigmenttir.

Lazer epilasyon İçin Neden Fazla Seans Gereklidir?

Tek seansta bitirilmemesinin nedeni, lazer ısı yoğunluğunun canlı dokulara zarar vermemesidir. ışın doğrudan kıl folikilüne etki eder. Tamamen yok edilmesi için cilt tipine ve uygulama bölgesine göre farklı seanslar uygulanır.

Lazer epilasyon Yaptırmak Zararlı mıdır?

Zararları olmaması için doktor kontrolünde ve nitelikli cihazlar ile yapılması gereklidir. Cilt türünün tespit edilmesi ve buna bağlı olarak doğru ışın, enerji ve seansta uygulama yapılması sağlandığı takdirde, herhangi bir sakıncası olmadığı belirtilir.

Lazer epilasyon fiyatları nasıl belirlenir?

Uygulama yapılan sağlık veya güzellik merkezine göre fiyatlarda değişiklik olabilir. Kullanılan teknoloji, seans sayısı, uygulama yapılacak bölge veya tüm beden paketlerine göre fiyatlar belirlenir. Seans ücretlerine nazaran, paket fiyatları almak daha avantajlı olur.

Hamile iken Lazer epilasyon Yapılabilir mi?

Hamilelik sürecinde yapılmasının bebeğe herhangi bir zararı olmadığı belirtiliyor. Gebelikte uygulanması için öncesinde bilgi alınmalıdır.

Lazer ışınları, dokuların içine etki etmez ve röntgen ışınlarından farklıdır. Fakat hamilelik sürecinde hormon değişiklikleri nedeniyle kıllarda farklılık, hamilelik sonrası veya sürecinde dökülme gibi sorunlar olabilir. Dolayısıyla hamilelikte lazer epilasyon uygulamasını yapmıyor, hamilelik sonrası için hizmet veriyoruz.

Lazer epilasyonda riskler?

Herhangi bir risk teşkil etmemekle birlikte tüylerin yok edilmesinde ortalama %80 ila 85 oranında etkili olduğu belirtilmelidir. Tespit edilen herhangi bir yan etkisi yoktur. Uygulama sonrasında oluşmuş şişlik ya da kızarıklıklar, birkaç saatte geçer. Ten renginde açıklık ya da koyuluk meydana gelebilir fakat bu geçici bir durumdur. Esmer ve koyu tonda cilt yapısına sahip olan kişilerde, deneyimli uzmanların uygulama yapması önemlidir. Çok sık görülmese de su toplaması, kabarma benzeri etkiler görülebilir.

Lazer epilasyonda en ideal zaman?

Erkek ve kadınlarda genellikle sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında yapılır. Yaz aylarında uygulanması çok tercih edilmez. Yenilenen teknolojiler sayesinde yaz mevsiminde de yapılabilen epilasyon uygulamalarında, özellikle yüz epilasyonları ve güneşte kalan kısımlar dışında tüm bölgelere, istenilen her dönemde uygulama yapılabilir. Lazer sonrası ilk birkaç gün güneşten korunmalı sonraki günlerde ise güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Erkekler Lazer Epilasyon Yaptırabilir Mi?

Erkeklerde Tüm vücuda yapılabildiği gibi kadınlardan farklı olarak sırt göğüs ve sakalları için rahatlıkla uygulanabilir.

Ankara’da Lazer epilasyon fiyatları işlem yapılacak alan sayısı ve boyutu ve lazerin teknolojisine göre değişecektir.