Yüz germe ameliyatı, Yaşlanma hepimiz için kaçınılmaz bir süreçtir. İlk belirtiler otuzlu yaşların başında yüzde göz etrafı ve gülme çizgilerinde belirmeye başlar. Yaş ilerledikçe daha da belirginleşir ve yüzdeki tüm yapılar etkilenmeye başlar. Yüzdeki kemik yapılar incelmeye başlar. Deri elastikiyetini azalır ve kırışıklıklar belirmeye başlar. Yüzdeki deri altı kas ve yağ dokusunda azalma ile yumuşak dokuda sarkma ortaya çıkar. Yaşlanma ilerledikçe tüm yüz cildi kırışıklık ve sarkmalarla kaplanır. Sonuç olarak yüz yorgun ve cansız bir görünüm kazanır. Yüz gerdirme ameliyatı ile yaşlanmanın getirdiği sonuçları geri alabilmek mümkündür.

Boyun ve Yüz Germe Ameliyatı

Yüz Germe Ameliyatı

Yüzü estetik olarak germek yaşlanma sürecini durdurmaz. Boyun ve yüz germe ameliyatı kişiyi olduğu yaştan daha genç ve canlı görünmesine sebep olur. Yaşlanma süreci devam etse bile yüzü germe ameliyatı olan kişinin yüz yapıları her zaman bulunduğu yaştan 10 yaş daha genç gösterir.

Yüz anatomik olarak üç farklı bölgeye ayrılır ve gençleştirmeye yönelik olarak yapılacak cerrahi girişim için her bölge ayrı ayrı değerlendirilir. Üst yüz, şakak bölgesi, alın ve kaşları içerir, bu bölgeye uygulanan girişim üst yüzü germek ya da alın germe işlemidir. Orta yüz, yanak bölgesini içerir, bu bölgeye uygulanan girişim orta yüz ya da yanak germe işlemidir. Alt yüz, çene altı ve boyun bölgesini içerir, bu bölgeye uygulanan girişim alt yüz ya da boyun germe işlemidir. Her bir bölgeye tek tek ya da bir arada cerrahi girişim uygulanabilir.

Yüz Kırışıklıkların ve Sarkmaların Yüz Germe Ameliyatı ile Giderilmesi

Yüzü germek amaçlı yapılan operasyon genel anestezi kullanılarak veya sedasyon ile  lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Ortalama ameliyat süresi yapılacak girişimle orantılı olarak 3-6 saat sürer. Üst yüz germe estetiği girişimi sırasında kesi tamamen saçlı deri içresinde yapılır. Orta yüz ve alt yüz germe işlemi sırasında ise kesiler kulak önü ve arkasındaki sınırdan yapılır. Operasyon izi saçlı deri içinde ve katlan tı bölgelerinde kaldığı için iz sorunu olmaz.

Operasyondan sonra yüzde şişlik ve morarma olağan bir süreçtir, genellikle ciddi ağrı sanılanın aksine olmaz. İlk günler olacak ağrılar için ağızdan alınacak basit ağrı kesiciler yeterlidir. İlk 24-48 saat bu bölgeye zaman aralıklarıyla buz tutulması şişliği önemli boyutta azaltmaktadır. Ayrıca önerilecek bazı etkili kremler yolu ile de morarmalar daha az olmakta ve daha hızla iyileşmektedir.

Estetik Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

İlk gün zaten direnler alınacağı için bir gün hastanede yatmak gerekebilir. Dikişlerin çoğu eriyen dikişlerdir, alınması gerekmez. Kalan birkaç dikiş 7-10 gün sonra alınır.Kişi 1 hafta sonra işine dönebilir.

Yüz gerdirme estetiği ameliyatı iyi sonuç verir. Kişinin yüzünde yılların bıraktığı yıpranma ve yaşlanma bulgularını geriye alabilmek, bulunduğu yaştan daha genç ve daha diri görünmesini sağlamaya yardımcı olur. Çeşitli Ameliyatsız yüz germe uygulaması ile daha minimal kırışıklarının giderilmesinde oldukça etkilidir.

Yüzü gererek bu bölgedeki sarkmaları ve kırışıklıkları giderme amaçlı Ankara’da bu işlemi yapan bir çok estetik plastik cerrahi alanında çalışan uzaman doktorlar bulunmaktadır.

Kalıcı Yüz Germe Nasıl Bir İşlemdir?

Yüz, kişiliğimizi belirleyen ve var oluşumuza anlam katan ifademizdir. Dış dünya ve diğer insanlara sunduğumuz yüzümüz, Dünya’da tek ve özeldir. Her insanın yüzü kendine has olmakla birlikte karakteristik özelliklerini yansıtır.

Temel hatlarda değişiklik olmasa da zamanla, cilt dokularının esnekliğini kaybetmesiyle yaşlanma belirtileri gözlenebilir. Sarkan yüz hatları, çizgiler ve kırışıklıklar, ifadenin değişmesine de neden olur. Kalıcı yüz germe ameliyatı, yüzün karakteristik özelliklerinde hiçbir değişiklik yapmadan sadece yaşlılık izlerini azaltmak ya da yok etmek olarak değerlendirilebilir.

Yüz Germede Hangi Bölgeler Yapılandırılır?

Yüz gerdirme fiyatı ve yapılacak işlemleri her bir danışana göre ayrı ayrı belirlenir. Kas ve cilt dokuları, cildin genel yapısı ve uygulanacak işlemler değerlendirilerek uygulama yapılır. Yüz germe estetiğinde;

 • Göz çevresi
 • Göz kapakları ve göz altı torbaları
 • Göz yaşı oluğu
 • Burun kenarı çizgileri
 • Dudak çevresi çizgileri
 • Orta yüz ve elmacık kemikleri
 • Boyun
 • Yanaklar

Gibi bölgelerin tamamına yeniden form kazandırılır. Hormonlar, genetik ve çevre koşullarına göre beliren yaşlılık izleri, insanları mutlu edecek tazeliği yeniden kazandırır.

Kimler Yüz Gerdirme Estetiği Yaptırabilir?

Yapılan ilk muayenede, yüz gerdirme ile uygulanacak işlemleri belirleriz. Yüz gerdirme için uygun deri dokuları, kas dokuları mevcut ve olabilitesi var ise yapılabilir. Göz çukurları, burun kenarı çizgileri ve dudak çevresindeki çizgiler belirginleşmiş ve yüzdeki esneklik görünür formda olan kadın ve erkek danışanlarımız yaptırabilirler.

Yine çene kenarındaki derinin sarkmış olduğu, boyun sarkıklığı derin çizgileri olan kişilere uygulanabilir. Belirtilerden bazıları ya da tamamı var ise yüz gerdirme estetiği uygulanabilir. Daha önce ameliyatsız yüz germe yaptıranlar yine bu estetik ameliyattan yararlanabilirler.

Yüz Germe Estetiği Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yüzün genel yapısı, esneklik ve form kaybı, doku ve cilt yüzeyi analiz edilerek, her danışana uygun tedavi yöntemini belirliyoruz. Farklı tedavi çeşitleri olan yüz germe estetiğinde genel olarak uyguladığımız yöntemler şu şekildedir;

 • Modern yüz germe
 • Endoskopik yüz germe
 • Ameliyatsız yüz germe

Modern yüz germe teknikleri;

Yüzün tamamını kaplayan dokudur. Modern yüz germe estetiğinde sadece görünen derinin gerdirmesini değil, alt dokunun da gerdirme işlemini yaparak, genç bir ifade kazandırıyoruz. Fiziksel özelliklere göre farklılık göstermekle birlikte genellikle kulak arkasından ya da şakaklar ile saç diplerinin birleşim yerinde genellikle ince çizgi belirir. Başarılı operasyonlarda iz tamamen kaybolur. Bu uygulamada yağ enjeksiyonu ile takviye yapılarak, gençlikteki görünüm yenide kazandırılır.

Endoskopik yüz germe teknikleri;

40’lı yaşlarda daha yoğun uyguladığımız bu operasyonda, göz kapağı kesisi ile orta yüz gerdirme uygulaması yapıyoruz. Kaş estetiği, göz çevresi ve kaz ayağı ameliyatları aynı seansta uygulanır.

Ameliyatsız yüz gerdirme;

Botoks gibi uygulamalar ameliyata gerek olmadan uygulanan yöntemlerdir. Ameliyatsız yüz germe fiyatları, uygulanacak bölgelere bağlı olarak belirlenir.