Revizyon burun ameliyatı ne zaman yapılmalı, burun estetiği yaptıracak kişiler için oldukça önemlidir. Revizyon ameliyatları, daha önce burun ameliyatı yaptırmış ve fakat çeşitli nedenlerden ötürü yeni bir operasyona ihtiyaç duyulması halinde yapılır. İlk burun estetiği ameliyatından sonra yapılan ikinci, üçüncü ameliyat türleridir.

Revizyon ameliyatlarında hem burnun işlevleri onarılır hem de daha önceki ameliyatlarda elde edilmemiş ideal görüntü kazandırılır. Şayet ilk yapılmış ameliyatta nefes alma zorluğu ve benzeri şikayetler oluşmuş ise revizyon ameliyatı ile yeniden yapılandırılması ve düzeltilmesi mümkün olur.

Revizyon Burun Ameliyatı (İkinci Burun Estetiği)

Revizyon burun ameliyatı

Revizyon burun ameliyatı olanlar istedikleri ideal burun görünümünden memnun kalmamış iseler ya da ilk ameliyattan sonra çeşitli işlev bozuklukları oluşmuşsa, revizyon ameliyatı gereklidir. Özellikle burun yapısında büyük değişiklikler yapıldığında, estetik ameliyat zor geçebilir.

Ameliyat sonrasında da genellikle ikincil ameliyatlara gerek görülür. Revizyon ameliyatı açık teknikle yapılır ve kesi açılır. Derinin altındaki kemik ve kıkırdak yapı ayrıştırılarak revize edilir. Yapılan operasyonun niteliğine göre işlem ve sürede farklılık gösterilir.

Örneğin kemik yapıda büyük değişikliklerin yapıldığı ameliyatlarda revizyon da uzun sürebilir. Kolay tekniklerle çok fazla uygulamaların yapılmadığı operasyonlarda ise revizyon çoğu zaman gerekmez ya da daha kolay yöntemlerle sorun halledilir.

Burun Revizyonu Ameliyat Süresi

Düzeltici revizyon burun estetiği ameliyatları, teknik ve uygulamaya bağlı olarak 2- 4 saat aralığında gerçekleştirilir. Revizyon burun ameliyatları ise ortalama 15- 20 dakika sürer. Yapılacak değişiklik, düzenleme ve estetik ameliyatın uygulanmasına bağlı olarak 1- 2 saat sürebilir.

İkinci Kez Estetik Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme ve Bilinmesi Gerekenler

Revizyon burun ameliyatı sonrası iyileşme, uygulamanın içeriğine bağlıdır. Lokal anestezi ya da genel anestezi yapılarak uygulanan ameliyatlar ve revizyonun türüne bağlı olarak hem ameliyat süresi hem de iyileşme süresi belirlenir.

Burun estetik ameliyatlarına oranla, ağrı, sızı ve morarma daha az olur. Özellikle küçük revizyonlarda birkaç küçük dokunuşlar kısa sürede uygulama tamamlandığında hiç ağrı ya da morarma olmadan, düzeltme sağlanır. Revizyon sonrası ağrı kesici kullanılabilir ve hafif ağrılar geçirilir.

  • Revizyon sonrası atel, 1 hafta sonra çıkarılır
  • Dikişler var ise 1 hafta sonra çıkarılır
  • Morluklar ortalama on gün sonra düzelir
  • İlk ameliyatın yapısına göre, yapıda olan şişlikler 6 ila 12 ay arasında tamamen geçer

Daha önceki ameliyatın içeriğine göre; lenf akımı, deri toparlanması ve kanlanma gibi sorunlar ikinci ameliyatta daha zor iyileşir. Burun ameliyatına iyi karar verilmesi ve işlem sonrasında kıkırdak uyum sorunu, ciltte renk değişiklikleri gibi sorunların oluşabilme ihtimali değerlendirilmelidir.

Revizyon Burun Ameliyatında Olasılıklar

  1. kez burun ameliyatı riskleri konusunda iyi araştırma yapılmalı ve ilk ameliyata da o şekilde ve karar vererek girilmelidir. Revizyon ameliyatlarında oran ve bölgesel seviye farklılıkları olabilir. Deri, kıkırdak gibi eklenen, düzeltilenlerin burun yapısına uyumlanması iyi analiz edilmelidir. Revizyon sonrasında oluşabilmesi muhtemel şişlikler, morluklar ve iyileşme süreci uzayabildiği için olasılıklar değerlendirilmelidir.

Kanama ve benzeri bozukluklar ameliyat sonrası süreçte görülebilir durumlar olduğundan, burnun yapısına daha önce yapılan uygulamaya ve düzeltilmesi gereken sorunun değerlendirmesi iyi yapılmalıdır. Ankara’da ikinci ameliyat için estetik burun revizyonu fiyatları gibi bilgilere konusunda uzman olan kişiler ile irtibat kurmanız gerekmektedir.