Bacak estetiği bacaklardaki görünüm düzensizliklerini düzeltmeye yönelik estetik bir girişimdir. Bacak birçok kadın için vücuttaki en önemli estetik unitlerden birisidir. Her kadın güzel bacaklara sahip olmayı hayal eder. Birçok kadın ince ve çarpık bacaklardan muzdariptir. Bazen de kalın bacaklar ve diz içlerindeki birikimler rahatsız edici olabilir. Estetik olarak yapılacak müdahaleler ile daha düz güzel görünen bir bacak elde etmek için mümkün olabilir.

Bacaklar özellikle bayanların estetik görünümünün önemli bir parçasıdır. Her bayan etek ya da şort giyer. Bu yüzden bacaklar aynı zamanda cinsel bir objedir de. Alt bacakların normalden ince ya da kalın olması rahatsız edicidir. En sık şikayet çarpık bacak görünümü ya da bacakların ince olmasıdır. Bu durum bacakların kalınlaştırılması ve şekillendirilmesi ile estetik olarak eskisinden daha düzgün hale getirilebilir. Bu amaçla bacak protez yerleştirilmesi bacağın kalınlığını artırmak ve şeklini güzelleştirmek için uygulanan bir işlemdir.

Çarpık Bacak Estetiği

Bayanların çoğu bacaklarının ince ve çarpık olmasından mutlu değildir. Bu durumdan dolayı etek giymekten çekinirler. Yoğun egzersiz bile yapılsa bacak kaslarında istenilen düzeyde dolgunlaştırmak mümkün olmaz. Çarpık bacak estetiği bu sorunlar aşılabilmek için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Bacak arkasındaki kas iki başlıdır. Bir başı bacağın üst iç kenarında, diğer başı da bacağın üst dış kenarında sonlanır. Ayrıca bacak kaslarının aşırı gelişmesi erkeksi bir görünüme yol açabilir ve ayak bileği ve diz içinde bir dolgunluk artışına sağlamaz.

Çöp Bacak Ameliyatı

Çöp bacak olarak bilinen bacakların aşırı ince olduğu durumlarda, Kürdan çöp Bacak estetiği ile Bacak implantı ameliyatı hastane ortamında genel anestezi ile yapılabilir. Operasyon 1 saat sürer.

Bacak implantları diz arkasındaki ciltteki katlantı yerinden yapılan küçük bir kesi ile kas ve kas kılıfı arasındaki palana yerleştirilir. İmplant ağırlıklı olarak alt bacağın iç kısmına konulur.  Protezin hacmi ve uzunluğu kişiye göre seçilir. Bacak implantı  kişinin diz içinin 5 cm altı ile ayak bileğinin 5 cm üstü arasındaki alana konulur. Hem protez geçişini yumuşatmak hem de diz içi ve ayak bileği dolgunluğunu artırmak için yağ enjeksiyonu eklenmesi faydalıdır. Çocuk felci ve travma gibi nedenlerle ya da kişinin tercihine göre bacağın iki tarafına da konulabilir.

Bacağı kabaca üst bacak (uyluk) ve alt bacak olarak ikiye ayırmak mümkündür. Alt bacak şikayeti olan bayanların en sık başvuru nedeni bacak iç kısmında dolgunluk azlığı ve çarpık görünümdür. Üst bacakta ise üst iç bölgede gevşeme ve orta iç bölgedeki zayıflıktır.

Bacak estetiği tedavisi için seçenekler;

Alt bacak için;

  • Lazer lipoliz
  • Baldır(bacak protezi) calf implant
  • Kök hücreden zenginleştirilen yağ dokusu transferi ile gerçekleştirilen tedavi
  • Hyaluronik asit içerikli hazır dolgu enjeksiyonları(Macrolane, aqalift vb) uygulanabilir.

Üst bacak için;

  • Uyluk germe
  • Lazer lipoliz
  • Kök hücreden zenginleştirilmiş yağ doku transferi yapılması
  • Hyaluronik asit içerikli hazır dolgu enjeksiyonları(Macrolane, aqalift vb) uygulamaları yapılabilir.

Bacak İmplantı

Bacak implantının boyutu ;  kişinin beklentisi ve bacak ölçümleri değerlendirilerek  belirlenir. En sık asimetrik protezler kullanılır. Çünkü asimetrik protezlerin üst polu daha dolgundur, bu sayede kas başı dolgunluğunu sağlanmış olunur.  Konulan protezin tüm alt bacağı kapsaması tercih edilir. Bu sayede bacakta bir harmoni yakalanabilir. Kısa protezlerde geçişler daha sert olduğu için estetik olarak kötü görünüm yaratabilir.

Ameliyat sonrası bacaklara varis çorabı giydirilir. Evde istirahat etmesi ve bacak elevasyonu önerilir. İlk hafta sadece temel ihtiyaçlar için kalkması ve evde kalması önerilir. Normale dönüş 2 hafta kadar zaman alabilir.

Ankara bacak estetiği ile ilgili bacak protezi dışındaki uygulamalar bacağa yağ enjeksiyonu ve aquafilling dolgu enjeksiyonlarıdır. Baldır protezleri ile daha dolgun ve de estetik açıdan daha güzel görünümlü bacaklar elde edilebilmektedir.