Dövme silme tedavisi için en etkili yol nedir?
Dövme sildirme işleminde kullanılan en etkili yol lazer tedavisidir. En uygun lazer ise; Q-switched Nd:yag lazerdir. Diğer kullanılan lazerler ya da IPL gibi yüksek atımlı ışık sistemleri hem dövmeyi iyi çıkarmaz, hem de yanık izinden daha kötü bir görünüm oluşturabilirler.

Lazerle dövme silme nasıl olur?

Lazer ışını ile cilt içine çökmüş dövme boyası parçalanarak hücre dışına çıkar ve vücuttaki çöpçü hücreler yardımıyla toplanarak atılır. Bu süreç için seans aralarında 3-4 hafta kadar süre bırakılmalıdır. Ortalama 7-8 seans dövmenin tamamen çıkması için gerekebilir.

Dövme tamamen çıkar mı?

Lazerle dövme silme % 95 oranında başarılı sonuç verir. Bir dövmenin kaç seansta çıkacağı bir çok faktöre bağlıdır. Bu faktörler;

  1. Dövme boyasının lazer ışınına olan duyarlılığına; Bazı dövmeler 3-4 seansta çıkabilirken, bazı dövmeler 10 seansa kadar uzayabilir.
  2. Rengine; Kırmızı ve siyah dövmeler tamamen çıkarken, mavi ve yeşil dövmelerin rengi
  3. açılabilir ya da tamamen çıkabilir.
  4. Dövmeciye; Amatör dövmeler daha kolay, profesyonel dövmeler geç çıkar.
  5. Dövmenin yoğunluğu ve derinliğine; İnce çizgi şeklinde yüzeyel dövmeler daha kolay çıkarken, yoğun boyalı ve derine kadar uzanan dövmeler daha geç çıkar.
lazer dövme silme

dövme izi ve lekesi çıkartma

İyileşme dönemi nasıldır ?

Kişinin günlük aktif yaşantısını etkilemez. İlk birkaç seansdan sonra lazer uygulanan dövmeli alanda kızarıklık ya da krut oluşabilir. Genellikle 3-7 gün içinde geçer, antibiyotikli pomadların sürülmesi iyileşmeyi hızlandırır. Sonraki seanslarda kabuklanma olmaz ya da minimale iner.

Her renk dövme çıkar mı?

Her bir renk dövmeyi çıkarmak için ayrı bir dalga boyu lazer başlığı gerekmektedir.
Siyaha 1064 nm, yeşile 650 nm, sarı-maviye 585 nm ve kırmızıya ise 532nm dalga boyu içeren lazer başlığı kullanılması ile iyi bir sonuç alınabilir.

Dövme silmeden sonra iz kalır mı?

Uygulanan alanda genellikle herhangi bir iz kalmaz. Bazen hafif bir renk tonu açılması ya da koyulaşması olabilir. Ancak o bölgede belirgin bir iz ya da kötü bir görünüm oluşmaz.

Pigmente lezyonlar, pigmentin derinliğine göre epidermal yada dermal olarak ayrılmaktadır. Epidermal lezyonlar (çiller, cafe-au-lait lekeleri, güneş lekeleri vb.), özellikle melanin tarafından emilen ve bundan dolayı temel olarak yüzeysel cilt seviyelerine etki eden 532 nm dalga boyu kullanılarak tedavi edilir. Ota\’s Nevus ya da Mongolic lekeler gibi dermal lezyonlar daha derinlerde bulunmaktadır ve bunların tedavisi için cildin daha derinlerine etki edebilecek bir dalga boyu olan 1064 nm dalga boyu kullanılmaktadır.

Dövmelerin çıkarılmasında olduğu gibi, sadece Q-Switched yayılımı dermal lezyonları yara riski olmaksızın, etkili bir biçimde tedavi edebilmektedir.

Kısaca kullanım alanları
  • Ameliyatsız ve izsiz, dövmelerden (tattoo) kurtulma.
  • Lekeler, geniş koyu renkli benlerin giderilmesi.

Lazerle Dövme İzi Silme

Dövme çıkartma tedavisinde, lazer dışındaki diğer yöntemler başarılı olmaz ve genellikle iz bırakırlar. Bu yüzden günümüzde lazerle dövme tedavisi yapılmaktadır. Dövme sildirme tedavisi işleminde lazerler kullanılmaktadır. Bu lazerler, nanosaniye gibi çok kısa sürede, belirli enerji miktarını verebilen makinelerdir. Dövme yok etme  dövmenin cinsine uygun lazerler, dalga boyuna göre belirlenir. Uygun dalga boyunda lazer ışığı kullanıldığında, dövme boyası parçalanır. Çok ufak parçalara ayrılan boya yani pigment partikülleri, hücreler tarafından taşınarak vücuttan atılır.

Dövme izleri çıkartma

Lazerle Dövme Silme İşleminde Kullanılan Cihazlar

Dövme silme uygulamalarında dövmeyi oluşturan pigmentlerin renklerine göre farklı tipte lazer cihazları kullanılabilir. Sarı ve yeşil renkler lazerle dövme silmek en dirençli olanlardır. Siyah ve mavi renkler ise en kolay silinenlerdir. Dövme çıkartmak amaçlı üretilen üç tip lazer cihazı Q-Switched (Q-anahtarlı) adı verilen bir teknolojiye sahiptir. Bu teknikle kısa ve yüksek enerji içeren ışın atımlar yapılır.

  1. Q-switched Ruby,
  2. Q-switched Alexandrite,
  3. Q-switched Nd: YAG, bu sınıf lazerlerde en yeni sistemdir ve özellikle kırmızı, mavi ve siyah renk içeren dövmelerin silinmesinde kullanılır.

SPECTRA Nd: YAG LAZER
Lutronic tarafından üretilen Q-switched Nd:YAG lazer olağanüstü başarısı ile ödüllü bir lazer sistemidir. Nd: YAG lazer serisinin en yeni ürünü olan SPECTRA hafif ama daha güçlü, kullanımı kolay, güvenilir ve geniş uygulama alanı sunan bir sistemdir. Çeşitli estetik uygulamalar için tasarlanan SPECTRA 4 adet dalga boyu üretme kapasitesine sahiptir. Foto-mekanik bir sistemle bu cihaz pigmentli birçok lezyonu tedavi ederken, koyu renkli dövmeleri de rahatlıkla çıkarır.

SPECTRA lazer ışığının kuvvetli atışlarını kullanarak son derece etkili bir şekilde pigmentleri ve dövme partiküllerini etrafındaki sağlıklı dokuya zarar vermeden hafifletir ya da tamamen yok eder. Melanozomlar ve dövme partikülleri lazer ışığına maruz kaldıklarında, vücudun doğal drenaj sistemi tarafından emilen küçük parçacıklara bölünürler.

Çok yönlü kullanım imkanı veren SPECTRA aynı zamanda SPECTRA lazer toning uygulaması da yapar. Non-ablative olan bu uygulama ile melasma tedavisinde çarpıcı sonuçlar alınmaktadır.

Diğer bir operasyon modu Spectra Mode, 300 mikro saniye gibi uzun bir atış yaptığından SPECTRA Peel olarak adlandırdığımız yeni non-ablative cilt yüzeyini yenileme/yeniden yapılandırma uygulamasına da oldukça uygundur. Karbon bazlı bir losyon kombinasyonu ile, SPECTRA Mode ciltte fototermal bir etki yapar ve cilt hücresi yenilemesini harekete geçirir.

Hem klasik Q-switched, hem de Spectra Mode’da istikrarlı pulse to pulse stabilite özelliği SPECTRA’yı kozmetik ve akne skarları ve kırışıklıkları tedavi etmede kullanılan non-ablative cilt yüzeyini yenileme/yapılandırma tedavilerinde de etkili kılmaktadır.

Ayrıca, SPECTRA oto-kalibrasyon ve self-restorasyon özelliği ile fluensi her zaman ideal seviyede tutabilme özelliğine sahiptir.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Lazerler kısa atımlı yoğunlaştırılmış ve belli bir bölgeye dağılmadan konsantre olan ışık enerjisi üretirler. Bu ışık derinin üst tabakalarına zarar vermeden geçer ve seçici olarak dövmeyi oluşturan pigmentler tarafından absorbe edilirler. Laser enerjisi dövme pigmentlerinin küçük parçacıklara bölünmesini sağlar. Bu küçük parçacıklar daha sonra vücudun immün (savunma) sistemi tarafından yok edilirler. Laserle dövme silme işleminde kullanılan cihazlar dövme pigmentleri tarafından en iyi emilecek dalga boyunda ışınlar üretirler. Bu ışınlar sadece pigment tarafından tutulmakta dövme çevresinde bulunan normal dokuları etkilememektedir.

Her dövmenin kendine özgü olması sebebiyle, silme teknikleri de her bir vakaya özel planlanmalıdır. Profesyonel yapılmış dövmeler genelde derinin alt tabakalarında ve aynı derinliktedir.Dolayısıyla lazerle dövme ve izleri temizleme işlemi de tüm dövme üzerinde genellikle homojen sonuç vermektedir.

Amatör dövmeler ise usta bir el tarafından yapılmadığı için pigment farklı farklı derinliklere verilebilmektedir. Bu durumda aşırı derine verilmiş pigmentlerin temizlenmesi zorlaşmaktadır. Yeni bir takım mürekkepler ve pastel renklerin kullanıldığı profesyonel dövmeler oldukça dirençli olmaktadır ve tamamiyle temizlenmesi oldukça zordur.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Ağrılımıdır?, Sonuçları Nelerdir?

Dövmelerin gerek yaptırılması gerekse sildirilmesi süreçlerinin çok konforlu olduğu söylenemez. Lazer cihazının güçlü ışın atımları deri ince lastik çarpmış gibi hafif bir hise neden olur.

Siyah pigment tüm dalga boylarını absorbe ettiği için silinmesi en kolay renktir.

Yeşil gibi bazı renkler sadece bazı dalga boylarındaki ışınları abzorbe eder ve pigment rengine uygun dalga boyu üreten lazerlerle silinebilir. Spektra farklı dalga boylarında lazer ışını verebilme yeteneğine sahiptir.

Takip eden haftalarda vücudun bağışıklık sistemi pigment kalıntılarını yavaş yavaş yok eder.

Genelde dövmenin tamamen silinebilmesi için tekrarlayan seanslara ihtiyaç duyulmaktadır. Seans sayısı dövmede kullanılan mürekkep tipi ve mürekkebin ne kadar derine enjekte edildiği ile yakından ilgilidir. Seanslar arasında vücudun parçalanmış pigmentleri yok edebilmesi için en az üç hafta zaman bırakılmalıdır.

Lazerle dövme tedavisinden hemen sonra bölgeye antibakteriyel bir krem uygulanır. Tedaviden bir gün sonra duş alınmasında sakınca yoktur ancak bölge sertçe ovulmamalıdır. Tedaviden sonra bir kaç gün bölgede güneş yanığı hissi duyulur ve bir kaç hafta kızarıklık devam eder.

Lazerle dövme silme tedavisinin önemli bir yan etkisi yoktur. Nadiren tedavi edilen bölgede hiperpigmentasyon (renk koyulaşması) veya hipopigmentasyon (renk açılması) görülebilir. Tedaviden sonra bölgede enfeksiyon olabilir veya çok nadiren yara izini andıran bir iz kalabilir.

Dövme tamamen kaybolacak mı?

Birçok durumda, evet. % 95 ‘den fazla soluklaşmış dövmede başarılı olunmuştur. Bununla birlikte, bugün tüm dünyada kullanılan birçok mürekkep çeşidi olduğunun, bilinmesi önemlidir. Hangi dövme mürekkebinin, hangi derinlikte uygulandığının bilinmemesi, dövmenin hangi oranda silinebileceğini tahmin etmeyi de imkansız hale getirir.