Kaş kaldırma kaş yüzün önemli estetik ünitlerinden birisidir. Estetik olarak ideal yerleşimli kaş kişiyi daha genç ve daha diri gösterirken, düşük ve düzleşmiş kaş ise kişiyi olduğundan daha da  yorgun ve yaşlı gösterebilir. Kaş kaldırma ile olduğundan daha diri ve daha genç bir görünüm elde edilebilir.

İdeal kaş nasıl olmalıdır ?

Kaşın ortası yani kaş yayının en yüksek noktası göz bebeğinin dış kenarından geçen dikey hat üzerinde olmalıdır. Kaşın dışta bittiği nokta, kaşın içteki başlangıç noktasından 1-2 mm yüksekte olmalıdır. Kaşlar hemen gözün yukarısındaki kemik yapı sınırının üzerinde olmalı ve kaşlar çok uzun olmamalıdır.

Kaşı kaldırmak için birçok teknik uygulanmaktadır. En sık uygulamalar kaş askısı ve endoskopik kaş kaldırmadır.

Endoskopik Kaş Kaldırma Ameliyatı

Diğer bir yöntem ise endoskopik kaş kaldırmadır. Operasyon Genel anestezi, sedasyon , lokal anestezi gibi seçenekler ile uygulanabilir. Ameliyat süresi ortalama 1-1.5 saat civarı sürer. Şakak bölgesinde saçlı deri içinden yapılan küçük bir kesi ile kaş civarındaki dokular serbestlenir ve kaşlar istenilen pozisyonda yukarıda sabit bir vidaya asılır.

Ameliyat sonrasında alın ve göz çevresi ödem ve morarma olağan bir süreçtir. Basit ağrı kesiciler yeterlidir. Ameliyat izi saçlı deri içinde kaldığı ve kısa olduğu için iz problem olmaz.

Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı ile ideal kaş kalkıklığı elde edilebilir. Endoskopik kaş kaldırma diğer yöntemlere göre hızlı iyileşme, uzun süre kalıcı sonuç ve iz problemi olmaması gibi birçok avantajı vardır. Aynı anda göz etrafındaki kırışıklıkların düzelmesi , şakak bölgesinin gerilmesine de katkı sağlanması da diğer önemli bir avantajıdır.

İple Kaş Kaş Kaldırma (Kaş Askısı)

Estetik Kaş askısı lokal anestezi altında yapılabilen basit bir yöntemdir. Saç içinden küçük bir kesi yoluyla cilt altından geçirilen dikişler kaşın orta-dış kısmını kalkık pozisyonda asabilir. Bu yöntemin avantajı kişinin kısa bir süre içinde günlük hayatına dönebilmesidir. Dezavantajı ise istenilen etkinin uzun süre kalıcı olmamasıdır. 6 ay ila 2 yıl içinde kaşlar eski pozisyonuna geri iner.

Türkiye’de ve Ankara’da kaş kaldırma fiyatlarını belirleyecek ilk faktör uygulanacak tekniktir. Sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.