Güzel bir vücuda sahip olmak kişinin kendine olan özgüvenini artırmada ve güzel görünebilme adına en önemli faktörlerden birisidir. Çünkü eğer vücut ölçüleri ideal estetik formlarda değil ise bir çok kişi genelde o bölgeden şikayetçi olur, utanır, her istediği kıyafeti giyemeyebilir. Bu durumda kişinin özgüveni ve sosyal aktiviteleri üzerinde baskı oluşturabilir.

Vücut estetiği oldukça geniş bir alanı kapsar. Yüz dışındaki tüm estetik uygulamalar vücut estetiği başlığı altında toplanabilir. Bu uygulamalar ameliyatsız ya da cerrahi uygulamalar olarak iki ana başlık altında toplanabilir. Vücut estetiği ile ilgili en sık başvuru nedeni kişiye göre değişmektedir. Aşırı kilo kaybı ile başvuran hastalarda tüm vücut hatlarında germe ameliyatı ile düzeltme gerekirken, diğer normal kiloda hastalar genelde tek bir bölgenin estetik olarak düzeltilmesini isterler. Çoğu zaman en büyük problem verilemeyen ve istenmeyen bölgesel yağ fazlalıklarıdır. İkinci sıklıkta ise ciltteki gevşeme ve sarkmaların yarattığı deformasyonlardır. En çok hamilelik süreci ve aşırı kilo değişiklikleri bu duruma sebep olur. Diğer bir problem ise yeterli hacme sahip olmayan estetik bölgelerdir. En sık popo ve bacak iç kısımları etkilenir. Sıklıkla implantla ya da yağ enjeksiyonu uygulamaları yapılır.

Vücut estetiği ile ilgili işlemler öncesinde hasta iyi bir değerlendirilmeli, beklentileri algılanmalı ve ameliyat sonuçları hakkında bilgilendirilmelidir. Çünkü özellikle aşırı kilo kaybı sonrası yapılan ameliyatlar genellikle germe ameliyatları olduğu için kalacak kesi izleri hastaya örnek resimler ile gösterilmelidir. Kombine ameliyatlar öncesi hastalar genel risk açısından değerlendirilmeli, ileri yaş, obezite, diabet, kalp rahatsızlığı gibi faktörler mevcutsa ameliyatların ayrı ayrı planlanması daha güvenli olabilir. Genç ve zayıf hastalarda, risk faktörleri de içermiyorsa kombine ameliyatlar daha rahat uygulanabilir.

Vücut estetiği değerlendirilmesi sonrası uygulama planlanırken, vücut estetiğindeki bozulma ve hastanın beklentileri ve iyileşme dönemine ayıracağı vakit çok önemlidir. Vücudunda aşırı bozulma olmayan ve iyileşme dönemi istemeyen hastalara ameliyatsız vücut estetiği uygulamaları tercih edilebilir. Ama daha iyi bir sonuç isteyen ve cerrahi uygulamalar için uygun olan hasta grubuna da vücut estetiği ile ilgili ameliyatlar planlanmalıdır. Uygulanılması planlanan işlemler mutlaka hasta bazlı düşünülmeli ve özellikle cerrahi işlemlerden sonra aşırı kilo kaybı olan hastalara ek prosedürlerin gerekebileceği belirtilmelidir.

Vücut Estetiği Ameliyatları

Vücut estetiği ile ilgili ameliyatlar geniş alanları kapsadığı için estetik cerrahi ameliyatlar içinde büyük ameliyatlar olarak sınıflandırılabilir. En sık uygulanan vücut estetiği operasyonları; Karın germe ameliyatı, Popo büyütme ameliyatı, Kol germe ameliyatı, Bacak protezi ameliyatı, Bacağa yağ enjeksiyonu, Lazer liposuction, Uyluk germe ameliyatı ve Genital bölge estetiği operasyonlarıdır.

Ayrıca ameliyatsız uygulamalar özellikle bölgesel zayıflama ve Selülit için oldukça etkilidir. Lipofreeze ile Soğuk lipoliz ve eximia ile kavitasyon kombine uygulamaları ile oldukça iyi sonuçlar alınabilmektedir.