Güzel bir vücuda sahip olmak kişinin kendine olan özgüvenini artırmada ve güzel görünebilme adına en önemli faktörlerden birisidir. Çünkü eğer vücut ölçüleri ideal estetik formlarda değil ise bir çok kişi genelde o bölgeden şikayetçi olur, utanır, her istediği kıyafeti giyemeyebilir. Bu durumda kişinin özgüveni ve sosyal aktiviteleri üzerinde baskı oluşturabilir.

Vücut estetiği oldukça geniş bir alanı kapsar. Yüz dışındaki tüm estetik uygulamalar vücut estetiği başlığı altında toplanabilir. Bu uygulamalar ameliyatsız ya da cerrahi uygulamalar olarak iki ana başlık altında toplanabilir. Vücut estetiği ile ilgili en sık başvuru nedeni kişiye göre değişmektedir. Aşırı kilo kaybı ile başvuran hastalarda tüm vücut hatlarında germe ameliyatı ile düzeltme gerekirken, diğer normal kiloda hastalar genelde tek bir bölgenin estetik olarak düzeltilmesini isterler. Çoğu zaman en büyük problem verilemeyen ve istenmeyen bölgesel yağ fazlalıklarıdır. İkinci sıklıkta ise ciltteki gevşeme ve sarkmaların yarattığı deformasyonlardır. En çok hamilelik süreci ve aşırı kilo değişiklikleri bu duruma sebep olur. Diğer bir problem ise yeterli hacme sahip olmayan estetik bölgelerdir. En sık popo ve bacak iç kısımları etkilenir. Sıklıkla implantla ya da yağ enjeksiyonu uygulamaları yapılır.

Vücut estetiği ile ilgili işlemler öncesinde hasta iyi bir değerlendirilmeli, beklentileri algılanmalı ve ameliyat sonuçları hakkında bilgilendirilmelidir. Çünkü özellikle aşırı kilo kaybı sonrası yapılan ameliyatlar genellikle germe ameliyatları olduğu için kalacak kesi izleri hastaya örnek resimler ile gösterilmelidir. Kombine ameliyatlar öncesi hastalar genel risk açısından değerlendirilmeli, ileri yaş, obezite, diabet, kalp rahatsızlığı gibi faktörler mevcutsa ameliyatların ayrı ayrı planlanması daha güvenli olabilir. Genç ve zayıf hastalarda, risk faktörleri de içermiyorsa kombine ameliyatlar daha rahat uygulanabilir.

Vücut estetiği değerlendirilmesi sonrası uygulama planlanırken, vücut estetiğindeki bozulma ve hastanın beklentileri ve iyileşme dönemine ayıracağı vakit çok önemlidir. Vücudunda aşırı bozulma olmayan ve iyileşme dönemi istemeyen hastalara ameliyatsız vücut estetiği uygulamaları tercih edilebilir. Ama daha iyi bir sonuç isteyen ve cerrahi uygulamalar için uygun olan hasta grubuna da vücut estetiği ile ilgili ameliyatlar planlanmalıdır. Uygulanılması planlanan işlemler mutlaka hasta bazlı düşünülmeli ve özellikle cerrahi işlemlerden sonra aşırı kilo kaybı olan hastalara ek prosedürlerin gerekebileceği belirtilmelidir.

Vücut Estetiği Ameliyatları

Vücut estetiği ile ilgili ameliyatlar geniş alanları kapsadığı için estetik cerrahi ameliyatlar içinde büyük ameliyatlar olarak sınıflandırılabilir. En sık uygulanan vücut estetiği operasyonları; Karın germe ameliyatı, Popo büyütme ameliyatı, Kol germe ameliyatı, Bacak protezi ameliyatı, Bacağa yağ enjeksiyonu, Lazer liposuction, Uyluk germe ameliyatı ve Genital bölge estetiği operasyonlarıdır.

Ayrıca ameliyatsız uygulamalar özellikle bölgesel zayıflama ve Selülit için oldukça etkilidir. Lipofreeze ile Soğuk lipoliz ve eximia ile kavitasyon kombine uygulamaları ile oldukça iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Vücut Estetiği Hangi Bölgeleri Kapsar?

Vücut estetiği ameliyatları, bölgesel ya da tüm vücudu kapsar nitelikte olabilir. Kişinin isteğine bağlı olarak, estetik ameliyata dahil edilecek bölgeler belirlenir. Vücut estetiği dahilinde yaptığımız ameliyatlar arasında;

 • Karın Estetiği
 • Popo estetiği
 • Bacak estetiği
 • Kol estetiği
 • Vajen daraltma
 • Liposuction

Uygulamaları bulunuyor. Her biri ayrı ayrı yapılabildiği gibi senkronize şekilde bir arada da yapılabilir.

Vücut Estetiğinde Karın Toparlama Ameliyatı

Vücut şekillendirme ameliyatları içerisinde karın germe uygulamaları, sıklıkla yapılan bir uygulamadır. Abdominoplasti, lipoabdominoplasti olarak nitelendirdiğimiz karın estetiği ameliyatları; sarkan deriye yeni bir form kazandırıyoruz. Karın ön duvarının yeniden şekillendirilmesi için yapılan uygulamaların bütünüdür.

Karın estetiği ameliyatlarında esnek, sarkık karın derisinin fazla olan kısmı alınır ve iç kısımdan da fazla yağ dokusu alınarak, karın ön duvarında sıkılaştırma işlemi yapılır. Bu uygulama, bel bölgesinde de incelme avantajı sağlar. Karın estetiğinde, çeşitli faktörlere bağlı olarak cilt yüzeyinde oluşmuş cilt çatlakları da giderilir.

Lipoplasti uygulamasında da karın ve bel bölgesindeki fazla yağlar, liposuction yöntemiyle alınır. Bedene incelik ve form kazandırılırken esneklik ve tazelik sağlanır.

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanır?

Karın, kalça, popo, üst bacaklar, diz çevresi, göğüsler, kollar, çene ve altı, boyun, yanak gibi pek çok bölgede yağ alma işlemi uygulanabilir. Uygulama yapılacak bölgeye ya da tamamı bütünsel olarak yapılabilir.

Vücut Estetiğinde Liposucton Teknikleri

Kombine estetik ameliyatları dahilinde kullanılan 3 tür liposuction uygulaması bulunuyor. Bunlar;

 • Klasik Vakumlu Lipoplasti: daha çok genç danışanlara uygulanan, cilt niteliğinin iyi olduğu ve cilt esnekliğinin kaybedilmemiş olduğu kişilere uygulanır. Ortalama 1cm’lik minik delik açılarak, iç kısma sıvı verilerek yapılır. Yağ dokuları klasik vakumla dışarı alınır. Genellikle göbek deliği ve bikini bölgelerinden uygulama yapılır.
 • Lazer Vakumlu Lipoplasti: uygulama klasik vakum işleminden farklı olarak lazer liposuction ile uygulanır. Alınan yağ dokuları ardından, cilt ve dokularında lazer uygulaması yapılarak, lifting yani sıkılaşma uygulanır. Cilt esnekliği yitirilmiş kişilerde bu yöntem uygulanır.
 • Ultrason Lipoplasti: cilt altına, yağ dokularının olduğu kısımlara serum verilerek uygulanır. Fazla yağ dokuları ultrason ile eritilir ve liposuction vakumuyla dışarı çıkarılır. Ten yapısında esneklik, elastikiyet kaybolmuş kişilere uygulanan bir yöntemdir.
 • Bacak Estetiği: Baldır implantları olarak bilinen uygulamada, ince yapılı bacaklara daha formda ve dolgun bir görünüm kazandırılır. Vücut gerdirme ameliyatı olarak da aşırı kilolu baldırlarda, sarkık yapılarda sıkılaştırma, gerdirme uygulaması yapılır.İmplantlarda ise özellikle çarpık bacaklar, X ve O şeklindeki bacakların daha düzgün görünmesi için protez silikonlar yerleştirilerek uygulama yapılır.
 • Popo Estetiği : Büyük ve fazla yağ olan popolarda liposuction ile form kazandırılır. Düz, basık olan popolarda ise daha dolgun bir görünüm vermek için protez uygulanır. Gluteal implantlar yerleştirilerek form kazandırılır ve daha dolgun görüntü için estetik uygulama yapılır.