Selülit birçok kadının ortak sorunudur. Genetik ya da hormonal nedenlere bağlı olarak deri ve deri altı dokusunda yağ birikimine bağlı dolaşım bozukluğu ile elastik liflerin yapısında bozulma sonucu ortaya çıkar. Bu durumda cilt altında yağ topaklaşmasını artırıp, yağ topakları arasında fibröz yapışıklıkların oluşmasına yol açar. Bu fibröz bantlar deriyi aşağıya doğru çeker ve deri altındaki yağ dokusunda yumrular oluşmasına sebep olur. Sonuçta ciltte “portakal kabuğu görünümü” oluşur. Vücudun birçok bölgesinde görülebilirse de genellikle kalça, karın ve bacak bölgesinde görülür.

Selülit Oluşumunun Önlenmesi

selülit tedavisiSelülitle mücadele etmenin en etkili yolu oluşmasını önlemektir. Düzenli ve dengeli bir yaşam ve beslenme tarzı ile selülit oluşmasını engelleyebilir ya da azaltabilir. Ancak ne kadar dikkat edilirse edilsin, genetik olarak yatkın ve doğum yapmış bayanlarda yine de selülit olması kaçınılmazdır. Ancak bilimsel olarak etkinliği ispatlanmış tedavi yöntemleri ile selülitler azaltabilir ve daha iyi bir görünüm kazanabilir.

Selülit Tedavi Yöntemleri

Günümüzde sorun değişik yöntemler ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Selülit kremleri, losyonlar, ultrason, lazer, elektro-lipoliz, lipoliz, ozon, karboksiterapi, pressoterapi ve masaj bu yöntemlerden birkaçıdır.

Ameliyatsız olarak soğuk lipoliz ve kavitasyon, Cerrahi olarak ise lazer lipoliz (lazerle yağ çekme) ve yağ dolgusu yöntemleri selülit tedavisinde uygulanmaktadır.

Kavitasyon cihazının bölgesel incelme, selülit, düzleştirici ve vakum-drenaj programları ile selülit tedavi edilebilir. Genellikle haftada 2 seans 7-8 seans bir uygulama kürü mevcuttur. Her bir seans otalama 1 saat sürer. Soğuk lipoliz ise bölgesel incelme ve vakum yolu ile selülit tedavisinde kullanılır.

selülit tedavi yöntemleri Lazer lipoliz ile cilde yakın plandaki fazla yağ toplanması eritilerek vücuttan uzaklaştırılır. Ayrıca fiberoptik lazer kanülü ile deriyi aşağıya çeken fibröz bantlar kesilir ve bu sayede ciltteki portakal kabuğu görünümünde düzelme sağlanır. İleri derecede selülitlerde çökük alanlara yağ enjeksiyonu yapılarak daha düzgün bir şekil kazandırılabilmektedir.

Özellikle deri elastikiyeti iyi olan ve ileri derecede selüliti olmayan kişilerde lazer lipoliz ile iyi sonuçlar alınır. Ankara’da ki kliniğimizde, Lazer lipoliz ile selülit tedavisinde fiyatları, uygulamanın seans sayısı ve süresi kişiye özel belirlenecektir.

Selülit tedavisinin sonuçları ya da elde edilen başarı tamamen kişiye özgüdür. İleri derecede selülitli hastalar da tedaviye cevapta zayıfsa sonuçlar tatmin edici olmayabilir. Bu grup hastada selülitli görünümün azalması tatmin edici olmalıdır. Ama selüliti az ve tedaviye iyi cevap veren hasta grubunda daha başarılı sonuçlar elde edilir.