Meme estetiği başvurularının önemli bir nedeni de memelerin bir kadının vazgeçilmez estetik ögelerinden biri olmasıdır. Dişiliğin hem de anneliğin sembolü gibidir. Her kadın estetik olarak güzel görünümlü ve yeterli hacimde göğüslere sahip olmayı arzu eder, ancak genetik ve yapısal özellikler ya da hamilelik ve aşırı kilo değişimleri meme yapısında bozulmaya ve hacimde azalmaya yol açabilir. meme estetiği ameliyatı bu problemleri çözmeyi hedefleyen bir operasyondur.

Meme Estetiği Ameliyatı

Meme estetiği ameliyatında eğer meme sadece küçükse en iyi seçenek büyütmedir. Birinci alternatif Macrolane ya da aqualift denilen hazır Hyalüronik asit içerikli dolgu uygulamalarıdır. Bu uygulamanın avantajı hemen hayata dönebilme ve iyileşme döneminin olmamasıdır. Ancak arzu edilen büyütme eğer fazla ise bu dolgular tatmin edici olmayabilir. Dezavantajı ise kalıcı olmaması 2 yıl içinde erimesidir.

Kök hücreden zenginleştirilmiş yağ enjeksiyonudur. Bu uygulama memeye hacim ve dirilik kazandırır, uygulanan yağ miktarının % 60-70’i kalıcıdır. Eğer yine arzu edilen büyütme çok fazla ise tatmin edici olmayabilir. O zaman ek seans gerekebileceği akılda bulundurulmalıdır.

Son alternatif ise; silikon protez ile memeleri büyütmedir. İstenilen boyutta büyütülebilmesi ve kalıcı olması her zaman iyi sonuç vermesini sağlar. Göğüs büyütme için operasyon öncesi en önemli değerlendirme kriteri planlanan boyutunun hasta ile beraber tespit edilmesidir. Kişinin beklentisini, kilo – boy oranı, memenin tabanı genişliği, göğüs dokusu miktarı gibi vücut ölçüleri değerlendirilir. Öncesi sonrası örnek olgu resimleri ve protez deneme boylarının kullanılması kişinin boyut belirlemesinde yardımcı olur.

Meme sadece büyükse en iyi seçenek Estetik memeleri küçültme ameliyatıdır. İlk aşama hastanın operasyon öncesi tam bir muayene edilmesidir. Muayenede meme başı pozisyonu, meme boyutu, göğüs sarkıklığı ve yapısı gibi parametreler değerlendirilir., sarkıklığının derecesi ve büyüklüğü seçilecek ameliyat yöntemi hakkında yönlendirici olur. Vertikal teknikte sadece meme başından aşağı dikey bir iz kalır. Uygun adaylar; sarkıklığı az olan orta büyüklükteki memeler için yapılan küçültmelerdir. Ancak çok büyük memelerde ters T şeklinde iz bırakan yöntemleri uygulamak gerekmektedir.

Eğer meme çok büyük değil ve yağ dokusundan zenginse izden kaçınan hastalar için liposuction yani yağ çekme uygulaması da uygun hastalarda iyi bir seçenek olabilir.

Eğer meme sadece sarkıksa en iyi seçenek dikleştirmedir. Uygulanacak ameliyat tekniği ve kalacak izler göğüs sarkıklığı derecesine göre değişmektedir. Sarkıklığı minimal olan memelerde sadece meme başı etrafında iz bırakan teknik, sarkıklığı az-orta olan olgularda ise meme başından aşağı dikey bir iz bırakan teknik tercih edilebilir. Bu sayede kısa bir iz ile daha diri daha güzel görünümlü memelere sahip olmak mümkün olabilir. Ancak çok sarkık memelerde ters T şeklinde iz bırakan yöntemler uygulamak gerekmektedir.

Aynı anda hem Sarkık ve küçükse en iyi seçenek büyütme ve dikleştirme operasyonunun aynı anda yapılmasıdır. Eğer meme dokusu yeterli bir hacme sahip değilse tek başına göğüs toparlama ameliyatı sarkık göğüsler için yeterli olmaz. Dikleştirme ameliyatı ile sarkıklar giderilir ve estetik olarak daha güzel görünümlü göğüsler elde edilir. Ancak memeye hacim kazandırmaz. Bu gibi olgularda, dikleştirme ameliyatı ile beraber uygulanan Göğüsleri büyütme ameliyatı, yeterli meme dolgunluğunu sağlar.