Göğüs büyütme estetik cerrahi alanında en sık başvuru alan operasyondur. Memelerinin büyütülmesi için uygun adaylar Göğüsleri küçük ama memelerinde sarkma olmayan kişilerdir. Doğum sonrası, aşırı kilo alıp verme ve asimetriler, memelerin görünümünde bozulmalara yol açar. Bu durumlarda cerrahi Meme büyütme yöntemleri ile estetik olarak daha güzel görünmesini sağlamayı hedefler.

Göğüs Büyütme Ameliyatı

göğüs büyütmeGöğüs büyütme ameliyatı öncesi göğüslerinin hacminin belirlenmesi çok önemlidir. Planlamada bireyin ne kadar meme dokusu olduğu, arzu ettiği dolgunluk, boy kilo değerlendirmesi ve göğüs kafesi genişliği ile meme taban çapı gibi kriterler dikkate alınmalıdır. Uzun boylu ve kilolu birinde aynı boy protez küçük dururken, kısa boylu ve zayıf birinde aynı boy protez büyük durabilir. Bu yüzden meme protezi boyutu belirlenirken, arkadaşına konulan ve güzel duran hacim değil, kişiye özel değerlendirme sonrası belirlenen ve hastayla beraber kararlaştırılan hacim seçilmelidir.

Ameliyat öncesi sonrası resimleri, sutyen içi kullanılan hacim belirleme silikon protez uygulanması ve göğüslerdeki hacim beklentisi değerlendirilerek uygun hacim elde etmek için silikon protez boyutuna karar verilebilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Öncesi Değerlendirme Nasıldır ?

Ameliyat öncesi memelerin iyi bir değerlendirilmesi ameliyatın direkt başarısı ile ilgilidir. Göğüsler küçükse Meme büyütme ameliyatı her zaman iyi bir sonuç verir. Bu yüzden meme başı pozisyonu, meme simetrisi, meme hacmi, meme taban çapı, meme dokusunun dağılımı ve meme altı kat çizgisinin durumu değerlendirilmelidir. Bu değerlendirme ışığında uygun protez seçimi, uygun plan ve uygun kesi yeri hastaya sunulabilir. Ama göğüsler hem küçük hem de sarkmışsa tek başına Göğüs büyütme ile tatmin edici sonuçlar elde edilmez. Bu durumlarda hacmi artırmak için büyütme ile Göğüs dikleştirme ameliyatı aynı anda uygulanmalıdır.

Silikon ile Göğüs Büyütme

Göğüsleri büyütme için kullanılan silikon protezlerin insan vücuduna herhangi bir zararlı etkisi yoktur. Bu silikon protezler estetik Göğüs büyütme dışında da diğer estetik işlemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Meme protezleri kohesiv yani birbirine sıkı sıkıya tutunmuş ayrılmayan bir yapıda üretilmektedir.Bu sayede protez keskin bir çisim ile delinse bile silikon dışarı çıkmaz ve dokuyla teması önlenmiş olur. Bu tür protezler ömür boyu kullanılabilir.

meme büyütme

Estetik Meme büyütme

Estetik olarak memeleri büyütme ameliyatı mutlaka hastane şartlarında yapılmalıdır. Genel anestezi veya sedasyon eşliğinde lokal anestezi altında yapılabilir. Ameliyat süresi 1 saattir. Aynı gün hastaneden çıkılabilir veya 1 gün kalmak yeterlidir. Ameliyatta 3 farklı alandan kesi ile yapılabilir. Koltuk altı katlantı çizgisi, meme başı çevresi veya memenin altındaki katlantı çizgisi içinden girilerek yapılabilir. Protez kas altı, fasya altı, dual plan veya kas üstü yerleştirilebilir.

Genel olarak hasta uygunda kas altı protez uygulamaları her zaman uzun vadede iyi sonuç verir. Eğer meme cebi bolalmışsa o zaman dual plan tercih ediyorum. Sporcu ya da aktif sporla uğraşan kişilerde ise meme bezi arkası planı uyguluyorum. Protezinin hangi plana konulacağı cerrahın tercihi ve memenin durumu ile ilişkilidir. Genellikle kesi yeri meme başı ya da altı katlantı çizgisidir. Ben üç tekniği de uygulamakla beraber göğüs için hangi teknik uygunsa hastanın tercihi de değerlendirerek onu tercih etmekteyim.

Meme altı katlantı çizgisi belirsiz ya da olmayan, memelerinin başı küçük kişilerde koltuk altı protez yerleşimi için idealdir. Çünkü memede herhangi bir iz kalmaması hasta için bir avantajdır. Aksi takdirde göğüs kalem durmaz nitelikte olduğunda kesi izi ayaktayken gözükebilir. Belirgin meme altı kast çizgisi olan ve meme kesesi ile meme dokusuna sahip hastalarda meme altı kesisi tercih edilebilir. Meme başı çevresi kesisi ise meme başı büyük ya da dikleştirme ile beraber büyütme olgularında yapılabilir.

Göğüs büyütme operasyonu sonrası erken dönemde memeler olduğundan % 20 daha büyüktür, daha ayrık gözükür, üst pol daha dolgundur ve göğüsler serttir. Yaklaşık 1 ay içinde hafif bir küçülme, doğallaşma, damla formunu alma, orta hatta yaklaşma ve yumuşama oluşur. bu süreç  6 ay ile 1 yıl süreyle devam eder.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

Ameliyatı sonrası göğüslere tensoplast denilen bandaj yapıştırılır. Amaç memenin baskı altında kalıp şişlik ve kanama gibi komplikasyonların önüne geçmektir. Hasta operasyondan 3-4 gün sonra banyo ederek pansumana kliniğe gelmesi önerilir. Bandaj çıkarılır ve meme sutyeni önerilir. Bu sutyen aralıklı olarak 1 ay kadar kullanılması tavsiye edilir.

Bu süreçte basit ağrı kesici ve kas gevşetici tabletlerin alınması çoğu zaman yeterlidir. Ağrı eşiği düşük kişilerde ağrı kesici iğne yapılması önerilir. Eğer protez kas altı ise bir hafta kadar baskı hissi ve kas ağrıları devam edebilir. Koruyucu amaçlı 1 hafta süreyle antibiyotik kullanımı önerilir. Dikişler kendiliğinden eriyen dikiştir, alınması gerekmez. Operasyondan sonra kişi 3-7 gün sonra işine dönebilir.

silikon göğüs büyütme ameliyatı

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Masaj Nasıl Yapılır?

Göğüs büyütme ameliyatından sonra hastaya İkinci hafta 1 ay süreyle uygulanması gereken masaj gösterilir. Masaj protez yuvarlak ise meme aşağı yukarı ya da içe doğru ve dairesel hatta itilerek yapılır. Sabah akşam günde iki kez 3-5 dk uygulanması yeterlidir.

Masaj banyoda köpükle ya da normalde masaj yağı ya da bir losyon eşliğinde yapılabilir. Eğer kullanılan silikon protez anatomik bir yapıda ise o zaman masajın dairesel bir şeklide yapılmaması tek yönlü yapılması önerilir. Çünkü dairesel masaj anatomik protezin erken dönemde dönmesine yol açabilir. Bu durumda meme de şekil bozukluğuna ve ek cerrahi müdahaleye yola açabilir. Memeye masaj uygulanması meme cebinin açık kalmasına ve kapsüler, kontraktür dediğimiz meme de sertleşme oluşmasına engel olur. Ayrıca memenin yumuşamasına da katkı sağlar.

Göğüsleri büyütme için yapılan bu ameliyat uygun hastada aslında oldukça sorunsuzdur. Komplikasyonlar oldukça nadirdir. Ameliyat sonrasında hemen karşılaşılabilecek problemler arasında en önemlisi, ilerleyen süreçte göğüslere yerleştirilmiş silikon protezin etrafında kapsül oluşmasıdır. Bu sorun ikincil bir operasyonu ihtiyacı doğurabilir. Nedeni ise protezlerin meme bezi arkasına konulmasına bağlı olarak % 10’a gibi oranlarda görülebilir. Ben bu riski en aza indirmek için protezi ya kas altına ya kas fasyasının altına ya da dual plana(üst kısmı kas alt kısmı fasya altı) yerleştirmekteyim. Ayrıca pürtüklü (texture) protez kullanımı, dren konulması ve erken masajda kapsül olasılığını azaltmaktadır.

Ameliyatsız göğüs büyütme yönteminde kullanılan meme dolgusu maddeleri konunun uzmanı doktorlar tarafından uygulanabilir.  Ankara meme büyütme fiyatları kullanılacak materyale ve cerrahi girişimin belirleyici olduğunu bilinmektedir.