Meme büyütme, estetik cerrahi alanında en sık başvuru alan operasyondur. Memelerinin büyütülmesi için uygun adaylar Göğüsleri küçük ama memelerinde sarkma olmayan kişilerdir. Doğum sonrası, aşırı kilo alıp verme ve asimetriler, memelerin görünümünde bozulmalara yol açar. Bu durumlarda cerrahi göğüs büyütme yöntemleri ile estetik olarak daha güzel görünmesini sağlamayı hedefler.

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme

Estetik Meme büyütme ameliyatı öncesi memelerin hacminin belirlenmesi çok önemlidir. Planlamada bireyin ne kadar meme dokusu olduğu, arzu ettiği dolgunluk, boy kilo değerlendirmesi ve göğüs kafesi genişliği ile meme taban çapı gibi kriterler dikkate alınmalıdır. Uzun boylu ve kilolu birinde aynı boy protez küçük dururken, kısa boylu ve zayıf birinde aynı boy protez büyük durabilir. Bu yüzden meme protezi boyutu belirlenirken, arkadaşına konulan ve güzel duran hacim değil, kişiye özel değerlendirme sonrası belirlenen ve kişi ile beraber kararlaştırılan hacim seçilmelidir.

Ameliyat öncesi sonrası resimleri, sutyen içi kullanılan hacim belirleme silikon protez uygulanması ve göğüslerdeki hacim beklentisi değerlendirilerek uygun hacim elde etmek için silikon protez boyutuna karar verilebilir.

Meme büyütme ameliyatında kullanılan silikon implantlar, boyut dışında şekil ve tipleri farklıdır. Her hastaya aynı form önerilemez, silikon implantların yerleşim planlarıda farklılık gösterecektir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Öncesi Değerlendirme

Ameliyat öncesi memelerin iyi bir değerlendirilmesi ameliyatın direkt başarısı ile ilgilidir. Memeler küçükse, büyütme ameliyatı her zaman iyi bir sonuç verir. Bu yüzden meme başı pozisyonu, meme simetrisi, meme hacmi, meme taban çapı, meme dokusunun dağılımı ve meme altı kat çizgisinin durumu değerlendirilmelidir. Bu değerlendirme ışığında uygun protez seçimi, uygun plan ve uygun kesi yeri kişiye sunulabilir. Ama meme hem küçük hem de sarkmışsa tek başına meme büyütme ameliyatı ile tatmin edici sonuçlar elde edilmez. Bu durumlarda hacmi artırma ve Göğüs dikleştirme ameliyatı aynı anda uygulanmalıdır.

Silikon ile Meme Büyütme Yöntemleri

Meme büyütme de kullanılan silikon protezlerin insan vücuduna herhangi bir zararlı etkisi yoktur. Silikon meme büyütme ameliyatları dışında, diğer birçok estetik ameliyatlarda da yaygın şekilde kullanılır. Meme protezleri kohesiv yani birbirine sıkı sıkıya tutunmuş ayrılmayan bir yapıda üretilmektedir.Bu sayede protez keskin bir cisim ile delinse bile silikon dışarı çıkmaz ve dokuyla teması önlenmiş olur. Bu tür protezler ömür boyu kullanılabilir.

Kullandığımız silikon protezler Amerikan gıda ve ilaç dairesi (FDA) tarafından onaylanmış protezlerdir. Çünkü bu kurumun onayladığı protezler dünya tarafından güvenilir olarak kabul görür. Ben ameliyatlarımda Mentor ya da Allergan-Natrella marka FDA onaylı protezler kullanıyorum. Kişilere de firmanın garanti sertifikasını veriyorum. Bu da meme protezlerinin oldukça güvenli bir materyal olduğu hakkında bir fikir verebilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

Ameliyatı sonrası göğüslere tensoplast denilen bandaj yapıştırılır. Amaç memenin baskı altında kalıp şişlik ve kanama gibi komplikasyonların önüne geçmektir. Kişi operasyondan 3-4 gün sonra banyo ederek pansumana kliniğe gelmesi önerilir. Bandaj çıkarılır ve meme sutyeni önerilir. Bu sutyen aralıklı olarak 1 ay kadar kullanılması tavsiye edilir.

Bu süreçte basit ağrı kesici ve kas gevşetici tabletlerin alınması çoğu zaman yeterlidir. Ağrı eşiği düşük kişilerde ağrı kesici iğne yapılması önerilir. Eğer protez kas altı ise bir hafta kadar baskı hissi ve kas ağrıları devam edebilir. Koruyucu amaçlı 1 hafta süreyle antibiyotik kullanımı önerilir. Dikişler kendiliğinden eriyen dikiştir, alınması gerekmez. Operasyondan sonra kişi 3-7 gün sonra işine dönebilir.

Op.Dr. Ferruh Bingül Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresini Anlatıyor.

Göğüs Büyütme Ameliyat Sonrası Masaj Nasıl Yapılır?

Göğüs büyütme estetiği ameliyatı

İkinci hafta 1 ay süreyle uygulanması gereken masaj gösterilir. Masaj protez yuvarlak ise meme aşağı yukarı ya da içe doğru ve dairesel hatta itilerek yapılır. Sabah akşam günde iki kez 3-5 dk uygulanması yeterlidir.

Masaj banyoda köpükle ya da normalde masaj yağı ya da bir losyon eşliğinde yapılabilir. Eğer kullanılan silikon protez anatomik bir yapıda ise o zaman masajın dairesel bir şeklide yapılmaması tek yönlü yapılması önerilir. Çünkü dairesel masaj anatomik protezin erken dönemde dönmesine yol açabilir. Bu durumda meme de şekil bozukluğuna ve ek cerrahi müdahaleye yola açabilir. Memeye masaj uygulanması meme cebinin açık kalmasına ve kapsüler, kontraktür dediğimiz meme de sertleşme oluşmasına engel olur. Ayrıca memenin yumuşamasına da katkı sağlar.

Komplikasyonlar ve Riskler!

Göğüsleri büyütme için yapılan bu ameliyat uygun kişilerde aslında oldukça sorunsuzdur. Komplikasyonlar oldukça nadirdir. Ameliyat sonrası hemen karşılaşılabilecek en önemli problem ise geç dönemde protez etrafında kapsül oluşumudur. Bu ikincil bir operasyonu gerektirebilir. Nedeni ise protezlerin meme bezi arkasına konulmasına bağlı olarak % 10’a gibi oranlarda görülebilir. Ben bu riski en aza indirmek için protezi ya kas altına ya kas fasyasının altına ya da dual plana(üst kısmı kas alt kısmı fasya altı) yerleştirmekteyim. Ayrıca pürtüklü (texture) protez kullanımı, dren konulması ve erken masajda kapsül olasılığını azaltmaktadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

meme büyütme sonuçları

Göğüslere dolgunluk sağlamak için yapılan büyütme ameliyatları, mutlaka hastane şartlarında yapılmalıdır.

Genel anestezi veya sedasyon eşliğinde lokal anestezi altında yapılabilir. Ameliyat süresi 1 saattir. Aynı gün evine dönebilir veya 1 gün kalmak yeterlidir. Ameliyatta 3 farklı alandan kesi ile yapılabilir. Koltuk altı katlantı çizgisi, meme başı çevresi veya memenin altındaki katlantı çizgisi içinden girilerek yapılabilir. Protez kas altı, fasya altı, dual plan veya kas üstü yerleştirilebilir.

Protezlerin Yerleşim Alanlarının Farklılıkları ve Önemi

Genel olarak kişi uygunda kas altı protez uygulamaları her zaman uzun vadede iyi sonuç verir. Eğer meme cebi bollaşmış ise o zaman dual plan tercih ediyorum. Sporcu ya da aktif sporla uğraşan kişilerde ise meme bezi arkası planı uyguluyorum. Protezinin hangi plana konulacağı cerrahın tercihi ve memenin durumu ile ilişkilidir. Genellikle kesi yeri meme başı ya da meme altı katlantı çizgisidir. Ben üç tekniği de uygulamakla beraber göğüs için hangi teknik uygunsa kişinin tercihi de değerlendirerek onu seçmekteyim.

Meme altı katlantı çizgisi belirsiz ya da olmayan, meme başı küçük kişilerde koltuk altı protez yerleşimi için idealdir. Çünkü memede herhangi bir iz kalmaması kişi için bir avantajdır. Aksi takdirde meme kalem durmaz nitelikte olduğunda kesi izi ayaktayken gözükebilir. Belirgin meme altı kast çizgisi olan ve meme kesesi ile meme dokusuna sahip kişilerde meme altı kesisi tercih edilebilir. Meme başı çevresi kesisi ise meme başı büyük ya da dikleştirme ile beraber büyütme olgularında yapılabilir.

Memeleri büyütmek için yapılan operasyon sonrası erken dönemde memeler olduğundan % 20 daha büyüktür, daha ayrık gözükür, üst pol daha dolgundur ve göğüsler serttir. Yaklaşık 1 ay içinde hafif bir küçülme, doğallaşma, damla formunu alma, orta hatta yaklaşma ve yumuşama oluşur. bu süreç  6 ay ila 1 yıl süreyle devam eder.

Göğüs Büyütme Türleri Nelerdir? 

Göğüs büyütme yöntemleri bitkisel ürünler kullanmış kişiler için de uygulanabilir. Dünya genelinde en çok uygulanan estetik ameliyatlardan biri olduğu için, teknik ve teknolojiler oldukça gelişmiştir.

  • İmplant
  • Lipofilling
  • Kompozit uygulamalarıdır.

Silikon olarak bilinen implant ya da meme protezleri, yaygın olarak tercih edilen yöntemdir. Göğüslere hacim ve dolgunluk kazandırmak amacıyla uygulanır. Son yıllarda farklı türleri üretilen, doku, şekil ve hacim bakımından birbirinden farklı özellikler sunan silikon çeşitleri bulunuyor. Danışanlarımızın fiziksel özelliklerine ve isteğine göre implant seçerek ameliyatı gerçekleştiriyoruz.

Silikonlar şekil olarak 2 tür, yapı olarak 2 tür olarak imal edilir. Yuvarlak ve damla modeli olarak piyasada yaygın kullanılan implantlar;

  • Silikon jel
  • Protez salin

Şeklinde üretiliyor. Protezlerin dolgu maddesi tuzlu su iken silikonlarda jel kullanılır. Genellikle tercih edile jel silikonlar olup, doğal görünüm kazandırırlar.

Lipofilling, yağ transferi uygulaması olarak bilinir. Genellikle karın ve kalça çevresinden enjeksiyon yöntemiyle alınan yağlar, göğüslere dolgunluk kazandırmak amacıyla uygulanır.

Kişinin kendi vücudundan alınan yağlar başka hiçbir madde ile karıştırılmadığı için alerjik reaksiyon göstermez. Ameliyata, kesi izine gerek kalmadan hacim ve kontör maksadıyla uyguladığımız lipofilling yöntemi ancak 6 ay kullanılır. Uygulanan yağın %50, %40 oranındaki kısmı kaldığı için, yeniden uygulama gerektirir.

Kompozit Göğüs Büyütme Nedir?

Kompozit uygulamalar her iki ameliyat türünün senkronize şekilde uygulanmasıdır. Silikon ve yağ enjeksiyonları kullanılarak operasyon tamamlanır. Memeleri büyütme yöntemleri arasında kompozit, daha doğal bir görünüm vermek için idealdir.

Meme implantlarının yerleştirilmesiyle, kişinin fiziksel yapısına bağlı olarak yumuşak doku gereksinimlerinde kullanılır. Silikon memelerin sert ve naturel olmayan görünümünü yok etmek ve yerleştirilen implantın üzerine yağ enjeksiyonu uygulayarak, daha soft, doğal ve yumuşak hacim sağlamak için bir arada uyguladığım yöntemdir.

İğneyle göğüs büyütme yöntemi olarak da bilinen lipofilling, yıpranmış deri ve dokularda daha doğal görünüm kazandırmak için uyguladığımız ve implantlar ile daha ideal form sağladığımız uygulamalardır.

Silikon Göğüs Büyütme Fiyatları

Meme estetiğinde silikon ameliyat fiyatları, yapılacak uygulama türüne bağlı olarak belirlenir. Ameliyatın türü, implant maddenin nitelik ve kalitesi, cerrahi uygulamalar gibi pek çok faktör değerlendirilerek fiyat belirlemesi yapılır. Muayenemiz esnasında büyütme ameliyatı ve malzeme seçimi sonrasında fiyat sunulur.

Sonuç olarak bu ameliyat ile daha dolgun ve estetik olarak daha güzel göğüslere kavuşabilirsiniz. Ameliyatsız Göğüs büyütmek için meme dolgusu yöntemi uygulamasından yararlanılabilir.

Ankara Meme büyütme fiyatları ve yöntemleri hakkında bilgi almak için doktorlara muayene olabilir, sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Merak Edilen Göğüs Büyütme Ameliyatı Soruları

Göğüs Büyütme Operasyonu, Süt Kanallarına Zarar Verir Mi?

Süt kanallarına temas edilmeden yapılan bir uygulamadır. Bu nedenle memedeki dokulara zarar vermesi imkansızdır.

Göğüs Büyütme Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Estetik cerrahın el becerisine bağlı olarak küçük bir iz kalabilmektedir. Genellikle ameliyat sırasında protezin yerleştirildiği kesik yarası zamanla iyileşir ve dikkatli bakılmadan anlaşılamayan bir skar mevcut olur.

Silikon Protezler Kanser Yapar Mı?

Protezler kullanılan malzemelerinden kaynaklı olarak kanser yapma olasılığı olmayan tıbbi ürünlerdir. Böyle bir durum henüz gözlenmemiş ve yaşanmamıştır.

Protezlerin Ömrü Ne Kadar?

Kullanılan protezler ömürlüktür. Ancak isteğe bağlı olarak yada başka bir hacim ile değiştirmek için çıkartılabilir.

Protezler Dışarıdan Belli Olur Mu?

Vücut tipine ve kişinin oranlarına uygun doğru şekilde ve uygun biçimde protezler kullanıldığında belli olmaz vede dokunularak hemen anlaşılmaz. Burada doktorun da deneyimi çok önemlidir.

Göğüs Büyütme ile Dikleştirme Ameliyatı Aynı Anda Yapılır Mı?

Evet, iki operasyon birleştirilebilir. Buna kombine estetik denir. İhtiyaca bağlı olarak protez yerleştirilirken gerekli müdahale yapılır. Hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlar.

İmplant Hangi Bölgeden Yerleştirilir?

Meme başının çevresi, koltuk altı, meme altı ya da göbekten yerleştirilebilir

Göğüs Büyüklüğüne Nasıl Karar Verilir?

Hastanın istekleri baz alınsa da genel olarak uygun meme implant CC’sinin seçiminde omuz genişliği, boy, göğüs kafesi genişliği dikkate alınır. Kum saati görünümü isteyenler için kalça boyutu da önemlidir.

Meme Büyütme Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Maliyeti kullanılacak silikon protezin modeli, Operasyonun yöntemi gibi etkenler giderlerini belirleyeceği için değişkenlik göstermesi normaldir.