Yaşlanmanın ilk belirtisi göz etrafında başlar. Göz kapağında sarkma ve torbalanma ile göz etrafında oluşan kırışıklıklar kişiyi olduğundan daha yaşlı ve yorgun gösterir. Göz kapağı estetiği ile daha diri ve daha genç bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Göz Kapağı Estetik Sorunları ve Tedavisi

Göz çevresi yaşlanma bulgularını yüzde en erken veren bölgelerden birisidir. Bu yüzden göz kapağına ait bozukluklar erken yaşta belirmeye başlar. Göz kapağı değerlendirilmesi etraf bölgelerinde değerlendirilmesini içerir. Göz kapağı sarkmaları, torbalanmalar, asimetriler ve kaş ile olan ilişkileri değerlendirilir. Göz kapağı estetiği ameliyatı bu sorunlar giderilebilir.

Yaşlanmaya bağlı göz kapağındaki değişiklikler;

  • Fıtıklaşan yağ yastıkçıklarına bağlı göz torbalarının belirmesi
  • Göz kapağı cildinde sarkma
  • Alt göz kapağı boyunda uzama
  • Kaşlarda sarkma
  • Elmacık kemiği bölgesine yakın şişlik oluşması

Göz kapağı temel olarak üst ve alt olmak üzere iki ayrı bölüme ayrılır. Bu iki bölge ayrı ayrı ameliyat edilebileceği gibi aynı anda ya da komşu bölgeler ile beraberde yapılabilir. Üst göz kapağında en sık karşılaşılan problem genelde göz kapağı sarkmalardır. Göz kapağı düşmesi yani ptoziste en sık karşılaşılan ikinci problemdir. Alt göz kapağında ise torbalanma ve cilt gevşemesi ile kırışıklık ön plandadır.

Göz kapağı estetiği ameliyatları son derece yüz güldürücüdür. Hastalarda hızlı iyileşme gözlenir. Operasyon süresi kısadır. Ama özellikle alt göz kapağı estetiği ameliyatında komplikasyonlardan kaçınmak için titiz bir cerrahi ve deneyimli eller gerekir. Bu nedenle iyi planlama yapılmadığı zaman sanılanın aksine göz kapağı ameliyatları daha karmaşık ve zor ameliyatlar olabilir.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatı (Blefaroplasti)

Göz kapağı estetiği ameliyatı olacak kişi öncelikle tam bir muayeneden geçirilir. Göz kapaklarını değerlendirirken yüzün diğer yapıları ile ilişkisine bakmak gerekir, çünkü göz kapağı estetiği planlanırken daha iyi bir sonuç elde edilebilmesi için alın germe, kaş kaldırma, orta yüz germe ya da diğer estetik cerrahi uygulamalar da dahil edilebilir. Üst göz kapağında; ince bir penset ile kişinin gözleri açıp kapatılarak fazla olan göz kapağı cildi işaretlenir. Alt göz kapağında ise; gözaltı torbaları ve fazla cilt miktarı işaretlenir.

Göz kapağı operasyonları lokal anestezi ya da sedasyon ile uygulanabilir ve ortalama ameliyat süresi 45 dakika-1 saat aralığındadır.

Üst göz kapağı estetiği ameliyatı için kesi doğal katlantı çizgisi içinden yapılır. Kesi göz dış kenarına ulaşınca kırışıklık çizgileri içinde uzanır. Daha önceden işaretlenen göz kapağındaki yağ , fazla cilt ve kas dokusu çıkarılır.

Sarkık Göz Kapağı Estetiği ve Göz Altı Torbaların Tedavisi

Alt göz kapağı estetiği ameliyatı için ise kesi kirpik dibinin 1-2 mm aşağısından yapılır. İşaretlenen alandaki göz altı torbaları, kas ve fazla cilt çıkarılır. Ben genellikle alt göz kapağındaki torbaları aşırı çıkarmaktan kaçınıyorum.
Bunun yerine yağların fıtıklaşmasını önlemesi için septumu güçlendirmek ve yağların bir kısmını gözyaşı oluğuna yayarak daha pürüzsüz bir yanak geçişi elde etmenin daha iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Çünkü fazla alınmış yağlar erken dönemde güzel bir görünüm oluştursa da yaşlanma süreci devam ettikçe bu alanlarda çökme görülmesi muhtemeldir.

Yıllar sonra ‘ kadavra göz ‘ olarak isimlendirdiğimiz alt göz kapaklarında ciddi yumuşak doku eksikliğine bağlı çökmeler oluşabilir.

Göz Kapağı Ameliyat Sonrası

Göz kapağı estetiği sonrası kişiler operasyondan hemen sonra evlerine gidebilirler dolayısıyla hastanede kalmak gerekmez. Ameliyattan sonra göz kapaklarında morluk ve ödem olağan bir süreçtir.
İlk bir iki gün göz kapaklarına uygulanacak buz şişliği ciddi ölçüde azaltmaktadır. Aynı anda morluk ve şişlik giderici krem kullanılması tavsiye edilir, bu sayede iyileşmede hızlanacaktır. Ağrılar için ağrı kesici yeterli gelecektir.

Göz kapağındaki kesi alanları ince striplerle kapatılmakta dikişler alınana kadar pansuman gerekmemektedir.
Dikişler ortalama 4-5 gün sonra alınır. Göz kapağı en iyi yara iyileşmesine sahip bölgedir, ameliyat izi saklı yerlerde kalır ve zamanla fark edilen bir iz kalmaz.

Ankara’da göz kapağı estetiği fiyatları, operasyonu yapacak olan doktorun ücretine ve işlemin türü belirleyici olacaktır.