Meme değerlendirilirken bir bütün olarak ele alınmalı, meme ucu ya da şekli ve oransal uyumları göz önünde bulundurularak değerlendirilmelidir. Ama kişiler bazen sadece bir bölgeden, bazen de memenin ucu görünümünden rahatsız olabilirler. Sık olmasına rağmen kişiler genellikle bu nedenle daha az sıklıkta plastik cerraha başvururlar. Meme ucundaki problemler birçok şekilde olabilir. Fakat en sık görüleni “inversiyon” denilen göğüs uçlarının içeriye dönük çökük olmasıdır. Bu durum yaygın olarak doğum yapmış veya küçük memeli bayanlarda görülür.

meme ucu estetiği Meme ucu çökük olan hastaların tedavisinde eğer meme küçükse, göğüsleri büyütme ameliyatı çoğu zaman meme uçlarını düzeltmek için yeterlidir. Çünkü silikon implantın meme dokusunu dışarı doğru itmesi ile çökmüş meme ucu tekrar dışarı çıkarak doğal bir görünüme kavuşur. Burada kıstas, meme başının elle muayene esnasında sıkıldığında dışarı doğru belirginleşmesidir. Bu grup hastalar Göğüs büyütme ameliyatından çok fazla fayda görürler. Eğer estetik meme ameliyatı uygulanmayacaksa ya da meme zaten büyükse meme ucunu belirginleştiren ve dik durmasını sağlayan bir operasyon yapılabilir. Bu lokal anestezi altında yapılan basit bir operasyondur. En sık uygulanan teknik memenin kahverengi alanından hazırlanan flepler ile meme başının dışarı çıkarılması ve belirginleştirilmesidir. Başarılı sonuç vermesine karşın emzirmeyi engelleyebilir ve memedeki kahverengi alanı küçültebilir. Bu yüzden doğum yapmamış genç kızlara ya da areolası küçük hastalara uygulamadan önce hastalar iyi bilgilendirilmeli, kar-zarar hesabı yapılmalıdır. Ama çocuk beklentisi olmayan orta yaştaki bayan hastalar için ideal yöntem olabilir. Genç hastalara yağ ya da dolgu enjeksiyonları düşünülebilir.

Meme Ucu Estetiği Ameliyatı

Meme uçlarında asimetri de sık karşılaşılan bir başka problemdir. Meme başının biri büyük biri de küçük olabilir. Bu durumda genellikle tercih edilen yöntem büyük meme başının küçültülmesidir.

Diğer meme problemlerinden biriside meme ucunun etrafındaki koyu renkli kısmın normalden geniş olması veya iki meme arasında asimetrik olmasıdır. Bu durumda geniş olan tarafın küçültülmesi ile kolaylıkla düzeltilebilir.

meme ucu ameliyatı Meme uçlarının aşırı büyük olması da kıyafet giyerken ya da kişinin özel yaşamında rahatsız edici olabilir. Meme uçları küçültülerek bu sorun çözülebilir. Yine bu işleme uygun adaylar emzirme adayı olmayan bayanlardır.

Meme ucunda çatlak ya da meme ucu düzensizlikleri de görülen başka bir problemdir. Tedavisi diğer düzeltici cerrahi uygulamalarda olduğu gibidir.

Meme ucu doğumsal ya da meme kanseri sonrası da olmayabilir. Bu durum hem meme başını hem de memenin kahverengi kısmını kapsayabilir. Tedavisinde etraf dokulardan meme başı yapılır. Meme başının etrafındaki kahverengi alan vajina dış dudak derisi ile kasık arasındaki bölgeden alınan deri yaması ile oluşturulabilir. Çünkü bu bölgenin deri rengi memenin kahverengi alanındaki deri rengine çok yakındır. Bu yüzden renk tonu orijinale yakın bir görünüm verir. Alternatif olarak medikal dövme uygulaması da yapılabilir.

Meme başı problemleri cerrahi yöntemler ile düzeltilebilir. Uygun hastaya uygun yöntem belirlenmesi en önemli kriterdir.