Yüzümüz bizim toplum içinde tanınmamızı ve hatırlanmanızı sağlar. Yüzümüz güzelse daha akılda kalınabilir ya da hatırlanabilir. Herkes güzel olmak ister. Belki de en çok yüz güzelliği önemlidir. Kişinin yüz şekli, yüz cildinin kalitesi, diğer yüz yapılarının birbirleri ile ilişkisi ve orantısı önemlidir. Bu yüzden yüz estetiği değerlendirilirken tüm yüz bir bütün olarak ele almalı, kişinin beklentileri ile estetik normlar arasında denge kurulmalıdır. İdeal olanı hem güzel hem de doğalı yakalamaktır.

Ameliyatsız medikal uygulamalar ve estetik cerrahi operasyonlar olarak iki ana gruba ayrılabilir.

Yüz Estetiği Ameliyatı

estetik yüz operasyonu

Yüz Estetiği

Yüz estetiği ameliyatından önce hastaların en büyük korkusu ameliyat sonrasında oluşacak görüntüyü hayal edememeleridir. Günümüzde bilgisayar programları sayesinde hastadan alınan görüntü üzerinde değişiklikler yaparak dijital tasarım yapılmaktadır. Bu sayede kişiler ameliyat sonrası oluşacak görüntüleri bazı estetik operasyonları için önceden aşağı yukarı görebilmektedirler. En sık Estetik burun uygulamaları, Çene estetiği ya da Kaş kaldırma gibi Yüze uygulanan ameliyatlar için görseller ameliyat öncesinde hasta ile beraber tartışılabilir. Hastanın beklentileri ve mutlu edecek sonuçları önceden anlamak mümkün olabilir.

Yüze yapılan estetik cerrahi girişimler çok geniş bir uygulama alanı sunar. estetik yüz operasyonları ile ilgili tek başına ya da birçok ameliyat birlikte yapılabilir. En sık uygulanan yüz estetik cerrahi operasyonları ise; Estetik burun ameliyatı, Kepçe kulak düzeltilmesi, göz kapağı operasyonu, kaş kaldırma ameliyatı, çene ameliyatı, yüz ve boyun germe ameliyatı, alın germe, dermabrazyon, yağ enjeksiyonu, saç ekimi, çene ve elmacık kemiği protez uygulamalarıdır. Bu ameliyatlar içinde burun estetiğine ayrı bir başlık açmak gerekir. Çünkü burun estetiği ülkemizde en sık yüze uygulanan ameliyattır.

Ameliyatsız Yüz Estetiği Uygulamaları

En sık uygulanan estetik medikal uygulamalar ; Botoks, Burun dolgusu  ve Dolgu uygulamaları , Peeling, Mezoterapi, Mezolift, Prp, Cilt bakımı, Yüz gençleştirme, Işık dolgusu, Gençlik aşısı, Yüz askıları ve Lazer uygulamalarıdır. Hangi uygulamanın yapılacağı kişinin şikayeti, beklentileri ve isteği değerlendirilerek kararlaştırılır. Ameliyatsız yüz estetiği uygulamaları içinde botoks ve yüz dolgusu uygulamaları en sık yapılan işlemlerdir. Günümüzde ameliyatsız medikal uygulamalar ve cihaz uygulamaları gelişen teknoloji sayesinde katlanarak artmaktadır.