Kılcal damar çatlaması nasıl oluşur?
Kılcal damarlar cilt içinde yaygın bir şekilde bulunur. Fizyolojik olarak sıcakta genleşir ve belirgin olabilir. Soğukta ise belirsizleşir. Genellikle güneş ışığına uzun süre maruz kalınması ve genetiğe bağlı olarak kılcal damar çeperi bozulabilir ve kılcal damar cidarı kas yapısı bozulur. Bu durum aynı varislerde olduğu gibi kılcal damarların içinin kanla dolmasına ve cilt yüzeyinden görünür hale gelmesine sebep olur. Bu görünüme kılcal damar çatlaması ismi verilir ve ciltte kırmızı renkte örümcek ağı gibi kötü bir görünüme sebep olur. En sık yüzde yanaklarda ve burun kanatlarında, vücutta ise bacaklarda görülür.

kılcal damar çatlaması Kılcal damar çatlaması nasıl tedavi edilir?

Kliniğimizde Cynosure Elite MPX lazer cihazı kılcal damar tedavisi yapılmaktadır. Alex + Nd yag lazer ile iki dalga boyunun aynı anda uygulanması tedavinin etkinliğini artırmaktadır. Lazer cihazının kılcal damar için özel dizayn edilmiş 3 mm başlığıyla yüz bölgesi, 5 mm başlığıyla da bacak bölgesindeki kılcal damar çatlamaları tedavi edilebilir.

Kılcal damar çatlamasına lazer nasıl etki eder?

Lazer ışını ile cilt içindeki kılcal damarlar ani termal etki ile kapanır. Büyük kılcal damarlarda ise damar bütünlüğü bozularak kan akımı engellenir. Vücut tarafından bütünlüğü bozulmuş damar yapıları temizlenerek vücuttan atılır.

Kaç seans uygulanır?

2-3 hafta ara ile 2-4 seans uygulanması yeterlidir.

İyileşme süreci nasıldır?

Uygulama bölgesinde erken dönemde hafif bir şişlik ve kızarıklık olur. Genellikle herhangi bir reaksiyon olmadan iyileşir. Bazen birkaç gün sürecek küçük kabuklanmalar olabilir.

Lazer uygulaması sonrası kılcal damar çatlamaları ne zaman yok olur?

Lazer uygulaması sonrası ince kılcal damar çatlamaları hemen yok olabilir. Daha kalın kılcal damar çatlamalarında ise o bölge rengi koyulaşır ve birkaç hafta içinde renk açılarak kaybolur.

Lazer başka vasküler lezyonların tedavisinde etkili midir?

Lazer ile porto şarabı lekesi gibi kapiller malformasyonlar ve yüzeyel hemanjiomlar gibi vasküler anomaliler tedavi edilebilir.