Cildimiz vücudumuzun elbisesidir. Bu elbise belli bir süre sonra eskimeye ya da bakımsızlıktan bozulmaya başlar. Özellikle 30’luu yaşlar cilt yaşlanmasının ilk bulgularını verdiği yaşlardır. Cildin hem yaşlanmasını geciktirmek hem de daha iyi görünmesini sağlamak cilde düzenli aralıklarla yapılan cilt bakımı ile sağlanır.

Cildimiz çevresel etkenler ve ciltteki sekresyonlar nedeniyle yıpranır. Zamanla cildin hava almasını sağlayan gözenekler tıkanır, ciltte siyah noktalar ve tıkaçlar oluşur. Cilt mat bir görünüm kazanır ve cansızlaşır. Özellikle cildi yağlı olan ya da akneli cilde sahip kişilerde bu süreç daha hızlıdır.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

cilt bakımı Cildin oksijenlenmesini ve beslenmesini aktive etmek için cildin üstündeki ölü tabakanın ve cilt gözeneklerini tıkayan sebumların ciltten temizlenmesi gerekir. Bu sayede cilt daha canlı ve güzel bir görünüm kazanır.

Herkes zaten kendi cildine bakım yapar ya da bir güzellik salonunda cilt bakımı yaptırabilir. Ama profesyonel uygulanan cilt bakımı hem cildin daha iyi bir görünüm kazanmasını sağlar hem de cildin yaşlanma sürecini engeller ve geciktirir. Çünkü kullanılan ürünler ve cihazlar cildin derin tabakalarına kadar etki eder ve cildin tam kat fayda sağlamasını sağlar. Profesyonel yapılan bir cilt bakımı en az 1-1.5 saat sürer. Ayda bir kez yapılması cildin canlılığının korunması ve yıpranmasının önlenmesi açısından faydalı olacaktır.

Cilt bakımında ilk basamak cilt temizliği ile başlar. Cildin iyi bir oksijenasyonu ve nemlendirilmesi ile devam edilir. Cilde uygulanan peeling ile bakım tamamlanır. İşlem sonrası mutlaka güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

İyi bir cilt bakımı ile elde edilen faydalar;

  • Cildin ölü tabakaları temizlenir,
  • Cilt gözenekleri açılır ve komedonlar temizlenir,
  • Cilt nemlendirilir,
  • Cilt kanlanması ve beslenmesi artar,
  • Cilt oksijenlenmesi artar,
  • Peeling ile cilt yenilenir,
  • Büyüme faktörü ve yenileyici kompleks içeren ürünler cildin yenilenmesini sağlar.

İyi bir klinikte yapılan düzenli cilt bakımları ile hem cildinizin yıpranmasını önleyebilir hem de daha genç gözükmesini sağlayabilirsiniz. Ankara’da bulunan kliniğimizde lazer ile de cilt için gerekli bakım ve tedavileri uygulamaktayız.

Cilt bakımını kendimize yapılan ve cildimizin ihtiyacı olan bir uygulama olarak görmek ve cildimizi hem korumak hem de yaşlanmasını geciktirmek için yapılan bir işlem olarak değerlendirmek gerekir. Cilt bakımından sonra ciltte tespit edilen problemler ve tedavileri hakkında hasta bilgilendirilmelidir.