Cinsellik birçok insan için önemlidir. Bu yüzden cinsel organlardaki doğumsal ya da kazanılmış deformiteler birçok kişiyi mutsuz edebilir. Genetial Bölge Estetiği, Kişileri kendi özel yaşamlarında özgüvenli ve rahat hareket etmelerini engelleyebilir. Bir çok birey bu konudaki şikayetlerini paylaşmaz, içinde büyütür ve bir sorun olarak psikolojik sıkıntılara yol açabilir. Hatta genital bölge estetiği geçiren bir çok hasta bile bunu çevresindeki en yakınları ile bile paylaşmaktan kaçınır. Bu yüzden sanki bu tür ameliyatlar hiç yapılmıyormuş gibi algılanabilir. Ama sanılanın aksine azımsanmayacak düzeyde hem kadın hem de erkek genital bölge estetiği ile ilgili bir çok prosedür uygulanmaktadır.

Kadın Genital Bölge Estetiği

genital bölge estetiği Kadın genital bölge de en çok karşılaşılan sorunlar genellikle ya yapısal ya da doğum, ve aşırı kilo değişiklikleri ve yaşlanmaya bağlı gelişen değişikliklerdir. Genetial bölge Estetiği ile bu problemler giderilebilir.

Kadın genital bölgesi için ideal görünüm; iç dudakların dış dudaklar tarafından hafifçe örtülmüş olması ve simetrik görünümüdür. Dış dudaklar iç dudakları kapatacak ölçüde dolgun olmalıdır. Vajinal kanal ise dar ve etraf kaslarda vajinal sıkılığı sağlayacak derecede güçlü olmalıdır.

Normal doğum her ne kadar fizyolojik bir olay da olsa aslında kadın genital bölgesinde ciddi tahribatlara neden olabilir. Özellikle hastane ortamında gerçekleşmeyen, çok sayıda normal doğum geçirmiş bir kadının genital bölgesinde bir takım deformiteler olabilir.

Kadın genital bölgedeki estetik problemler;

 • İç dududakların büyüklüğü
 • Dış dudakların büyüklüğü
 • Dudak asimetrileri
 • Dış dudakların dolgunluğunun azalması
 • Vajinal kanalın genişlenmesi ve gevşemesi
 • Genital bölgenin koyulaşması
 • Epizyotomi izi ve rahim ağzı yırtıklarıdır.

En sık görülen problem iç dudakların aşırı büyük ve dışa doğru sarkmış görünümüdür. Bu durum iç dudaklardaki pembe ve nemli görünümün koyu kahverengi ve kuru bir görünüme dönmesine sebep olur. Çünkü iç dudaklar dış dudaklar arasındaki nemli ortamdan uzaklaşınca kurur ve renkleri koyulaşır. Bu duruma en çok normal doğum ve yapısal özellikler sebep olur. İç dudakların büyük ve açık olması vajinal enfeksiyonlar için yatkınlığa neden olur. Çünkü mikroorganizmaların girişi için açık bir kapı vazifesi görür. Aynı zamanda cinsel ilişki sırasında acı ya da ses duyulması rahatsız edici olabilir. İç dudaklar basit bir operasyonla normal olması gereken boyutuna küçültülebilir. İç dudaklara ait diğer bir problem ise asimetrik olmasıdır. Genelde büyük oran taraf küçültülür ya da büyük olan taraf daha fazla olmak kaydıyla iki tarafta küçültülür.

kadın genital bölge estetiği Dış dudaklar normalden büyük olabilir. Bu durum o bölgenin daha büyük ve kaba gözükmesine sebep olur. Dış dudaklara yapılacak basit bir müdahale ile de dış dudaklar normal boyutuna küçültülebilir. Dış dudaklara ait diğer bir problem ise de dış dudakların dolgunluğunu yitirip pörsümesidir. Bu durum en çok yaşlanma ve aşırı kilo kayıplarına bağlı oluşur. Tedavide genellikle yağ enjeksiyonu ya da hazır dolgu uygulamaları kullanılır.

Vajinal kanal ise normal doğum eylemi sonrası genişlemiş ve etraf kaslarda da yırtılmalar oluşmuştur. Çok sayıda doğum, aşırı kilolu bebek doğurma ve kırsal alanlarda yapılan doğumlar bu problemlerin daha ciddi olmasına sebep olur. Vajinal kanaldaki genişlik ve gevşeklik cinsel ilişki sırasında hem kadının hemde erkeğin zevk almamasına sebep olabilir. Bu durumun tedavisinde vajinoplasti operasyonu yapılır. Vajinoplasti ile hem genişlemiş vajinal kanal daraltılır. Hem de gevşemiş ve yırtılmış vejen etrafındaki kaslar onarılarak vajen eski sıkılığına geri kavuşturulur.

Genital bölgenin koyulaşmasıda diğer bir problemdir. En sık sebep sık yapılan ağdalar ve hamilelik sırasındaki hormon değişikliklerine bağlı oluşan renk değişiklikleridir. Tedavisinde lazer ve peeling uygulamaları o bölgenin renginin açılmasına ve daha iyi bir görünüm kazanmasına naede olur.

Epizyotomi ise hastanede yapılan normal doğumların hepsinde uygulanan bir yöntemdir. Epizyotomi kesinin yapıldığı vajen girişinin yan duvarındaki alanda nedbe dokusu oluşmasına sebep olabilir. Bu bölgede hassasiyet ve ağrı olabilir. Bu problemin tedavisi o bölgenin cerrahi olarak düzeltilmesidir. Ayrıca vajen girişinde de mukoza yırtıkları ve düzensizliklerde olabilir. Bu sorunlarda estetik müdahale ile düzeltilebilir.

Kadın genital bölge estetiği için en sık uygulanan işlemler;

 • İç dudakların küçültülmesi,
 • Dış dudakların küçültülmesi,
 • Dudak asimetrilerinin düzeltilmesi,
 • Dış dudakların dolgunlaştırılması,
 • Vajinal kanalın daraltılması,
 • Genital bölge renginin ağartılması,
 • Epizyotomi skarının düzeltilmesidir.

Kadın genital bölgeye yapılacak estetik cerrahi işlemeler ile kişiye rahatsızlık veren sorunlar giderilerek Kadınlar cinsel yaşamlarında daha özel hissedip hayatlarında özgüvenli hissedebilir.