Dermabrazyon halk arasında zımparalama olarak bilinir ve cilt görünümünü düzeltmeye yönelik yapılan bir işlemdir. En sık sivilce izleri ya da ciltteki düzensizliklerin tedavisi amacıyla uygulanır. Diğer uygulama alanları ise; dövme ya da yara izlerinin silinmesi, ciltteki lekelerin azaltılması ve cilt görünümünün iyileştirilmesidir.

Cilt zımparalama ile cilt yenileme

dermabrazyon Deriyi üst deri (epidermis) ve alt deri (dermis) olarak iki kısma ayrılır. Üst deri zaman içersinde kendini yenilerken, alt deri hiçbir zaman kendini yenilemez. Dermabrazyon, uygulaması elmas uçlu bir aparatı hızla çeviren bir motor yardımıyla yapılır. Bu aparat üst derinin tamamı ve alt derinin üst kısmı uzaklaştırılır, yani işlem derinin yüzeysel tabakasınınsoyulmasıdır. Derinin atılan yüzeysel tabakası içindeki lekeler, cilt düzensizlikleri, incekırışıklıklarda azalmış ya da giderilmiş olunur. Derinin iyileşmesiyle yeniden yapılanan ciltdaha pürüzsüz, daha gergin ve daha taze bir görünüme kavuşur.Dermabrazyon işlemi uygulanacak bölgenin genişliğine bağlı olarak lokal anestezi ya da sedasyon desteği ile yapılabilir. İşlem genellikle 30-45 dk sürer. İşlem sonrası kişi aynı gün evine dönebilir.

Dermabrazyon işlemi sonrası
Uygulama sonrası hafif ağrı olabilir, çoğu zaman basit ağrı kesici ilaçlar yeterlidir. İşlem yapılan bölgedeki yara, giysilerle örtülü olmayan bir bölgede ise açık bırakılır. Yara giysilerin içinde kalan bir bölgede ise, giysilerin yaraya temas ederek zarar vermemesi için pansuman ile kapatılır. İşlemden birkaç gün sonra banyo yapılabilir. Yaraların iyileşip kapanması uygulanan bölgeye göre 5-14 gün sürer. İyileşmiş bir yara erken dönemde pembemsi bir renkte olur. Pembemsi renk zamanla soluklaşır ve 3-6 ay sonra normal deri rengini alır.