Gözaltı morluğunun sebebi nedir ?
Gözaltı morluğu birçok insanın problemidir. Gözaltı morluğunun ana 3 sebebi vardır.

  1. Göz kapağı cildinin daha koyu renkli olması,
  2. Göz kapağı cildinin ince olması,
  3. Göz kapağı cildi arkasındaki damar ağının belirgin olması

Genelde gözaltı morluğu olan birinde bu 3 sebepte vardır. Bazı kişilerde cilt koyuluğu ön planda iken diğerlerinde damar ağının belirgin olması olabilir.

Gözaltı morluğu nasıl tedavi edilir?

Yukarıda bahsedilen sebeplere yönelik kombine tedaviler uyguluyoruz.
Kliniğimizde uygulanan gözaltı morluğu tedavileri;

  • Karbon peeling; Ciltteki melanin hücre sayısını azaltarak göz kapağı koyu rengini açar. Genellikle 1-2 hafta arayla 6-8 seans uygulanır. Aynı zamanda ciltte yenilenme, parlama ve canlanma yaratarak cildin daha iyi görünmesini sağlar.
  • Q-swidged Nd:Yag Lazer; Ciltte özellikle derin tabakalarda bulunan fazla melanin içeren
  • hücrelere ve cilt altındaki kapiller damar ağına etkilidir.Cilt rengini açarken aynı zamanda cilt altı damar ağını da azaltır. Seanslar 1-2 hafta ara ile olguya göre 6-8 seanstır.
  • Glikolik Asit peeling; Ciltte bulunan yüzeyel tabakadaki melanin pigmentini azaltır. Uygulama % 70’lik glikolik asit peelingi ile yapılır. Seri uygulanan seanslar ile cildin yüzeyel ve orta tabakadaki gözaltı morluğuna sebep olan cilt koyuluğunu açılır.
  • Long pulse Nd yag lazer; Gözaltı morluğu koyuluğunu ve görünümünü artıran diğer bir neden de cilt içindeki kılcal damar çatlamalarıdır. Gözaltı morluğu zamanla azalsa bile kılcal damarların yoğunluğu tedavide başarılı sonuç alınmasını engellemektedir. Bu kılcal damar çatlamalarının lazer ile tedavisi uygun olgularda başarılı sonuçlar vermektedir. 2 hafta ara ile 2-3 seans uygulanabilir.
  • Işık dolgusu; Göz kapağı cildi içine yapılan akışkan kıvamdaki hyaluronik asit dolgusu hem gözaltı morluğunu azaltmakta hem de göz kapağındaki kırışıklıkları açıp cilde daha diri bir görünüm kazandırmaktadır. 2-3 hafta ara ile 1-3 seans uygulanabilir.