Gözaltı morluğunun sebebi nedir ?
Gözaltı morluğu birçok insanın problemidir. Gözaltı morluğunun ana 3 sebebi vardır.

 1. Göz kapağı cildinin daha koyu renkli olması,
 2. Göz kapağı cildinin ince olması,
 3. Göz kapağı cildi arkasındaki damar ağının belirgin olması

Genelde gözaltı morluğu olan birinde bu 3 sebepte vardır. Bazı kişilerde cilt koyuluğu ön planda iken diğerlerinde damar ağının belirgin olması olabilir.

Gözaltı morluğu nasıl tedavi edilir?

Yukarıda bahsedilen sebeplere yönelik kombine tedaviler uyguluyoruz.
Kliniğimizde uygulanan gözaltı morluğu tedavileri;

 • Karbon peeling; Ciltteki melanin hücre sayısını azaltarak göz kapağı koyu rengini açar. Genellikle 1-2 hafta arayla 6-8 seans uygulanır. Aynı zamanda ciltte yenilenme, parlama ve canlanma yaratarak cildin daha iyi görünmesini sağlar.
 • Q-swidged Nd:Yag Lazer; Ciltte özellikle derin tabakalarda bulunan fazla melanin içeren
 • hücrelere ve cilt altındaki kapiller damar ağına etkilidir.Cilt rengini açarken aynı zamanda cilt altı damar ağını da azaltır. Seanslar 1-2 hafta ara ile olguya göre 6-8 seanstır.
 • Glikolik Asit peeling; Ciltte bulunan yüzeyel tabakadaki melanin pigmentini azaltır. Uygulama % 70’lik glikolik asit peelingi ile yapılır. Seri uygulanan seanslar ile cildin yüzeyel ve orta tabakadaki gözaltı morluğuna sebep olan cilt koyuluğunu açılır.
 • Long pulse Nd yag lazer; Gözaltı morluğu koyuluğunu ve görünümünü artıran diğer bir neden de cilt içindeki kılcal damar çatlamalarıdır. Gözaltı morluğu zamanla azalsa bile kılcal damarların yoğunluğu tedavide başarılı sonuç alınmasını engellemektedir. Bu kılcal damar çatlamalarının lazer ile tedavisi uygun olgularda başarılı sonuçlar vermektedir. 2 hafta ara ile 2-3 seans uygulanabilir.
 • Işık dolgusu; Göz kapağı cildi içine yapılan akışkan kıvamdaki hyaluronik asit dolgusu hem gözaltı morluğunu azaltmakta hem de göz kapağındaki kırışıklıkları açıp cilde daha diri bir görünüm kazandırmaktadır. 2-3 hafta ara ile 1-3 seans uygulanabilir.

Göz Altındaki Morluklar Lazerle Nasıl Geçirilir?

Gözaltı morluğu için uygulanan lazer tedavi yöntemleri, iki şekilde yapılır. Bunlar;

 • Fraksiyonel Lazer
 • Erbium Lazer

Kişinin cilt yapısı ve rengine göre belirlenen lazer sistemiyle uygulama yapılır.

Fraksiyonel Lazer İle Göz Altı Morluk Tedavisi

Morlukların renginin açılması için uygulanan lazer tedavi yönteminde, deri altı bağ doku enginleştirilir. Dolayısıyla cilt kalınlaştırılır ve koyu renk halkaların görünümünde azalma olur.

Uygulama sonrasında hafif pullanma olabilir. İşlem esnasında lazer nedeniyle hafif yanma hissi oluşur ve yaklaşık yarım saat sonrasında normale döner. Ortalama üç seans süren yöntemde, her seans 30 gün arayla yapılır. Uygulamanın olumlu etkisini artırmak için ikinci seansta peeling uygulaması ilave edilir. Göz altı ve göz kapağına uygulanan peeling ile renk tonunda daha iyi açılma olur.

Lazer İle Göz Altı Morluk Tedavisi

Gözaltı morlukları nedeni ve cilt rengine bağlı olarak Erbium lazer sistemi de uygulanan tekniklerden biridir. Resurfacing tedavi yöntemi uygulanır. Lokal anestezi ile uygulanan tedavi sonrasında hafif ödem, kızarıklık oluşur. Birkaç gün içerisinde normale döner. Ortalama 7 gün içerisinde cilt, kızarıklıktan normal rengine döner. Tek seans uygulanan erbium lazer tedavisinde yaklaşık 1 ay sonunda göz altı morlukları geçer ve ten normal renge döner.

Gözaltı Morluk Tedavisinde Yağ Enjeksiyon Sistemi

Göz altı morlukları nasıl giderilir sorusuna alternatif olarak geliştirilen yöntemlerden biri de yağ enjeksiyonudur. Ameliyatsız estetik uygulamalar dahilinde olan enjeksiyon, kişinin bedeninden alınan yağ dokularının lipofilling yöntemiyle enjekte edilmesi sayesinde uygulanır. Göz kapağında da yıpranma, çukurluklar var ise yağ enjeksiyonu bu kısımlara da uygulanabilir.

Uygulama sonrasında gözaltı derisi kalınlaştığı ve boşluklar doldurulduğu için morlukların görünümünde azalma olur.

Gözaltı Morluk Tedavisinde Işık Dolguları

Göz altı morlukları neden olur nasıl geçer gibi konularda, son yılların tercih edilir uygulamasından bahsedebiliriz. Gözaltı ışık dolgusu uygulandığı andan itibaren etkili olan yöntemlerden biridir. Enjekte yöntemiyle çökük göz altlarının doldurulmasını, kalınlaştırılmasını sağlarken, renk tonunun daha açık olmasına olanak sunar.

Ortalama 1-2 sene kullanılabilen ışık dolguları, yenilenerek kullanılabilir. Uygulama sonrasında, gözaltını güneşten korumak daha beyaz bir görünüm elde etmenizi sağlar.

Gözaltı Morluk Tedavisinde Fiyatlar Nasıl Belirlenir?

Her uygulama farklı şekilde fiyatlandırılır. Lazer tedavileri ve dolgu tedavilerinde; uygulanacak seanslar, kişinin cilt rengine, cilt yapısına ve morlukların yapısına bağlıdır. Tedavide uygulanacak yöntem belirlenir ve ek uygulamalar var ise belirlenir.

Örneğin göz kapaklarına dolgu, göz çevresi ve kaz ayaklarına dolgu, botoks gibi uygulamalar da aynı işlem ile kombine şekilde yapılabilir. Dolayısıyla ilk muayene sırasında uygulama yapılacak yöntem, seanslar ve ek estetik uygulamaları belirlenerek fiyat belirlemesi yapılır. Gözaltı morluk tedavisi, kliniğimizde profesyonel nitelikte ve ekonomik ölçeklerde yapılıyor.