Ben ya da nevüs nedir ?

Ben, cilde rengini veren melanin pigmentini yoğun miktarda içeren, ciltten kabarık nodüler şekildeki cilt lezyonlarıdır. Genellikle yüzümüzde lokalizedir. Ama kol, sırt ya da bacak gibi vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Ailesel yatkınlık söz konusudur. Güneşe maruziyet ben sayısının artmasına yol açabilir. Benler cilt seviyesinde ya da ciltten kabarık olabilir. Bu durum benlerin tedavisi hakkında yol göstericidir.

Ben Tedavisi

Benler ya lazerle ya da cerrahi olarak çıkarılarak tedavi edilebilir.

Lazer Ben Aldırma

ben aldırma Özellikle küçük ya da nokta şeklindeki benler lazer tedavisi için çok uygundur. İşlem sonrası ben alınan bölgede kahverengi bir pullanma olur. 3-5 gün içinde pullanma dökülür ve yerini pembeliğe bırakır. Pembelik zamanla geçer ve iz bırakmadan iyileşir. Büyük benler ise ciltte suçiçeği izine benzer hafif çukurluk bırakabilir.

Ben Aldırma Ameliyatı

Ben aldırma ameliyatı lokal anestezi ile muayenehanede yapılabilir. Genellikle eliptik bir kesi ile ben çıkarılır ve ince iplikler ile alınan bölge dikilir. Dikişler 4-5 gün sonra alınır. Ben olan bölgede ince pembe bir iz kalır, aylar içinde bu iz belli belirsiz bir görünüm kazanır. Alınan benler eğer gerekli görülürse patolojik inceleme için gönderilir.

Ben Alma işlemi nedir? Ben aldırmak zararlı mıdır?

Benlerin çoğu iyi huyludur. Çoğu zaman sadece kozmetik sıkıntı yaratırlar. Ancak yıllar geçtikçe, uzun süre güneş ışığına maruz kalma sonucu huy değiştirebilirler. Aşırı büyür, üzerinde yara açılır, kanar, renk değişiklikleri görülebilir. Özellikle aile öyküsü ve açık tenli kişilerde olasılık daha da fazladır. Bu gibi durumlarda mutlaka alınmaları gereklidir. Dolayısıyla ben aldırmak faydalıdır. Çünkü herhangi bir kötü huyluya dönme olasılığında tanı konmuş ve tedavi uygulanmış olur. Eğer gerekliyse aynı bölgeden geniş bir doku çıkarımı yapılabilir.

İyileşme süreci nasıldır?

İşlem çok kısa sürer, pansumana gerek yoktur, kişiyi günlük hayatından koparmaz. Ben alınan yerde önce 3-4 gün sürecek bir pullanma, daha sonra hafif bir pembelik olur. Zamanla bu pembelikte cilt rengine döner ve iz bırakmadan iyileşir.