Uyluk germe yani üst bacak bölgesi vücut estetiğinin bir parçasıdır. Bu bölgelerdeki estetik görünümü bozan iki ana etmen uyluktaki yağlanma ve uyluk içi sarkmalardır. Kilo değişiklikleri, hamilelik veya yaşlanma gibi sebeplerle uyluk iç kısmındaki deri gevşeyerek zamanla sarkar, bazende sarkma olmadan üst bacak kalın olabilir. Uyluktaki sarkma olmadan tek başına yağlanmalar da ilk seçenek lazer liposakşın dır. Eğer uyluk iç kısmında sarkma ön planda ise lazer liposakşın ile uyluk germe ameliyatı eş zamanlı uygulanır.

Uyluk Germe Ameliyatı

Uyluk germe ameliyatı uyluk üst ve iç bölgelerindeki sarkmış olan fazla cilt ve yağ dokusunun çıkarılmasıdır. Kasık bölgesinden uyluk iç kısmına uzatılan bir kesi yoluyla fazla cilt ve cilt altı yağ dokusu çıkarılır. Alt kısımdaki deri gerilerek yukarı çekilir ve kasık bölgesine dikilir. Ameliyat izi kasık – uyluk kısmındaki katlantı içinde saklandığı için ve zamanla çizgi şeklinde belli belirsiz bir hal alır. Özellikle aşırı kilo kaybı olan hastalarda sadece enine kesi bırakılarak uyluğun gerilmesi yeterli sonuç vermeyebilir. Uyluk içi cildinin boyuna da gerilmesi gerekir. Bu yüzden seçilmiş bu grup hastalara ‘T’ şeklinde kesi ile uyluk germe ameliyatı yapmak gerekir. Uyluk germe ameliyatı genel anestezi altında hastane ortamında yapılır. Ameliyatın süresi 2 saat sürecektir. Hastanede bir gün kalmak yeterlidir.

Uyluk germe ameliyatı çoğu zaman lazer liposuction ameliyatı ile kombine edilebilir. Özellikle uyluğun diğer kısımlarındaki yağ birikimleri azaltılarak daha düzgün bir bacak görünümü elde edilir. Eğer uyluk içinde orta düzeyde bir yağlanma ve hafif bir gevşeme varsa o zaman tek başına lazer liposakşın uygulaması yeterli olmaktadır.

Uyluk Germe Ameliyatı Sonrası

Uyluk germe ameliyatı sonrası hastalar ağrı, sızı açısından rahattır. Ama kişinin yürüme organına cerrahi müdahale yapıldığı için istirahat şarttır. Korse ve idrar sondası uygulatılması rutindir. Çünkü kesi hattı idrar ile temas etmeye çok yakındır. İdrar ile temas zaten gergin olan kesi hattındaki yara iyileşmesini bozarak yaranın açılmasına sebep olabilir. Bu yüzden uyluk germe ameliyatı sonrası hasta yakından takip edilmelidir.

Uyluk germe ameliyatı çok gerekmedikçe karın germe ameliyatı ile kombine edilmemelidir. Çünkü abdominoplasti kasık ve pubik bölgeyi yukarı çekerken, uyluk germe aynı bölgeyi aşağı çekmektedir. Bu durumda kasık bölgesinde uyluk germe kesisinde ek bir yük yaratmaktadır. Bu yük dikiş hattında açılmalara sebep olabilir.

Uyluk germeyle daha gergin, düz hale gelmiş üst bacaklar sağlanabilir.

Uyluk Sıkılaştırma

Ameliyatsız yöntemler ile uyluk iç kısmı cildinin sıkılaştırılması için kullanılan yöntem ulterapi yani fokus ultrason yöntemidir. Bu yöntemde özellikle uyluk üst iç kısımdaki cilt gevşemelerinin toparlanması amaçlanır. 2 yıl kadar etkilidir. Tek uygulama yapılır. İşlem tekrarlanabilir. Bu yöntem hem uyluk cildinin sıkılaştırılması hem de cilt altı yağ dokusunda incelme yaratır. Uygulama sonrası kişiler hemen normal günlük aktivitelerine dönebilir.