2018 yılında tıp dünyasında çok önemli bir gelişme yaşandı ve Daniel Baker bir makale yayınladı. Bu makale içerisinde dünya genelinde bilindiği adıyla preservation rhinoplasty konusu geçiyordu. Bu tanımın Türkçe karşılığı burun estetiğinde koruma olarak ülkemizde de tıp dünyasında yerini alırken, keza kavramın oluşmasında Türkiye’den birçok cerrah da önemli görevler üstlenmiştir. 

Kavramın ortaya çıkışındaki temel mantık, burnun doğal yapısını çok düşük oranda bozarak yani genel anlamda burun yapısını koruyarak, ameliyat gerçekleştirme çabası olarak görülmektedir. Bu yöntem kapsamında daha az ameliyat gerçekleştirilmesi ile birlikte burnun kendine ait anatomik özellikleri çok düşük oranda değiştirilir ve burun estetiği elde edilir. 

Bu yöntem kapsamında daha az ameliyat gerçekleştirilmesi ile birlikte burnun kendine ait anatomik özellikleri çok düşük oranda değiştirilir ve burun estetiği elde edilir. 

Preservation Rhinoplasty Nedir?

Tıbbi açıdan düşünüldüğünde rinoplasti burna kalıcı şekil verme yani estetik bir şekil değiştirme işlemini ifade etmektedir. Yani sağlık bölümünde rinoplasti, estetik burun ameliyatı olarak adlandırılmaktadır. Bu bağlamda preservation rinoplasti tanımı ise daha kapsamlı bir şekilde burun yapısının korunarak ve çok fazla değiştirilmeden burun estetiğinin yapılmasını ifade eder. 

Bu işlem son yıllarda çok popüler bir hal almaya başlarken, estetik burun operasyonu isteyen tüm hastalar için uygun olmamakla birlikte uygun görülen hastalarda ise çok daha faydalı avantajlı ve pratik bir yöntem oluşturmaktadır.

Koruyucu Burun Estetiği Nedir?

İşlem Türkçe karşılığı ile tam olarak koruyucu burun estetiği şeklinde de adlandırılırken, özellikle burun sırt kısmı önden güzel fakat yandan kemerli bir görünüşe sahip olan kişilerde çok daha fazla uygulanan bir yöntem oluşturmaktadır. Bilhassa daha önce burun estetiği yaptırmamış kişilerin neredeyse tamamında koruyucu estetik uygulaması daha uygun olarak gösterilmektedir. 

Bu teknikte burun ucu ve sırtındaki kemik kıkırdak bağ ve zar tabakalar korunmakta burun sırtı altından kıkırdak ve kemik yapı çıkarılarak burun estetik düzeltmelerinin yapılması sağlanmaktadır.

Bu teknikte burun ucu ve sırtındaki kemik kıkırdak bağ ve zar tabakalar korunmakta burun sırtı altından kıkırdak ve kemik yapı çıkarılarak burun estetik düzeltmelerinin yapılması sağlanmaktadır.

Preservation Rhinoplasty İle Diğer Rinoplasti Operasyonlarının Farkları Nelerdir?

Koruyucu estetik gerçekleştirilirken burnun yapısı olabildiğince az miktarda bozulur ve istenilen estetik burun şeklinin elde edilmesine çalışılır. Ancak diğer estetik operasyonlarda genellikle işlem geçmişlerine bakıldığında, doğal ve gerçek burun yapısının bozulduğu ve burun metabolizması ile oynandığı görülmektedir. Eski burun estetik ameliyatlarında genellikle kıkırdak ve kemik zarı altındaki dokulara zarar verilerek müdahale gerçekleştirilir ve ameliyat sonrasında iyileşme dönemi de daha uzun sürerdi. Ancak koruyucu estetik sayesinde bu noktalara müdahale edilmediği için çok daha kısa sürede iyileşme avantajı ve daha fonksiyonel bir estetik sonuç elde edilebilmektedir. 

Preservation Rhinoplasty Avantajları

Temel olarak koruyucu estetik uygulamalarının gerçekleştirilmesi sonucunda diğer burun estetiği ameliyatlarına göre önemli avantajlar elde edilebilmektedir. Bu avantajların ilk noktasında ise iyileşmenin daha kolay bir şekilde ve daha hızlı elde edilmesi yer almaktadır. İşlem sırasında burun anatomisi olabildiğince az derecede bozulur ve yine de istenilen estetik görüntü elde edilebilir. 

Burnun sırt bölümünde kemik ve kıkırdak yapısı bozulmadan işlem gerçekleştirildiği için burnun iç kısmında bir kavis elde edilmesi sağlanır. Bu nedenle önemli bir avantaj olarak hastanın burun yapısı aslında korunurken, küçük şekil değişiklikleri ile estetik bir sonuç elde edilir.

Morluk ve şişlik gibi problemler daha az oluşmaktadır. Ayrıca hastanın işe dönüşü çok kısa bir sürede gerçekleştirilebilir. 

Morluk ve şişlik gibi problemler daha az oluşmaktadır. Ayrıca hastanın işe dönüşü çok kısa bir sürede gerçekleştirilebilir. 

Preservation Rhinoplasty İle Hangi Yapılar Korunur?

Bahsedildiği üzere işlem koruyucu bir yapı oluşturduğu için son yıllarda burun estetiği açısından çok daha fazla tercih edilmektedir. Bu bağlamda korunan yapılar arasında öncelikle burun ucu ve burun sırtı yer almaktadır. Bu sayede de burun sırtında düzensizlikler ya da çökme gibi istenmeyen durumlar görülmez.

Preservation Rinoplasti tekniğinde ek kıkırdak ihtiyacı çok düşük oranda olduğu için burun içinde septum olarak adlandırılan kıkırdak çok yüksek oranda korunabilir. Bu kapsamda daha sonra olası lezyonlarda kıkırdak ihtiyacı yine septum üzerinden temin edilebilir. Yani daha önceki operasyonlarda olduğu gibi kaburga veya kulak üzerinden kıkırdak alınmasına gerek kalmaz. 

Estetik ameliyat gerçekleştirilirken burnun uç kısmında yer alan yumuşak ve hareketli bölgeyi sağlayan pitanguy ligamenti korunur. Bu sayede de burun ucunda yine hareketli ve yumuşak bir yapının devam ettirilmesi sağlanır. 

Scroll ligamanı da korunduğu için burun kanadındaki doğal görünüm ve ışık yansımaları da bozulmamış olur.

Burun zarı altında işlem gerçekleştirildiği için burun kaslarında herhangi bir zedelenme ortaya çıkmaz ve solunum fonksiyonları gayet iyi bir şekilde korunabilir. Yani işlem sırasında solunum fonksiyonları zarar görmeden sonuç elde edilirken, damar sinir paketinin korunması ile da burun ucunda uyuşukluk gibi sıkıntılar yaşanmadan işlem yapılabilir. 

Koruyucu Burun Estetiği Ameliyat Teknikleri

Koruyucu estetik gerçekleştirilirken açık veya kapalı olmak üzere 2 farklı ameliyat tekniği yer almaktadır. Açık ameliyat tekniğinde burun deliklerinin arasına yatay kesikler atılarak burun derisi kaldırılır. Sonrasında burun uç kısmında ameliyat lekesi oluşması olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle sistem eski sistem olarak bilinmektedir.

Ancak kapalı burun estetiği gerçekleştirilirken, ameliyat kesileri burun deliklerinin iç kısmından açılır. Bu nedenle kapalı yöntem uyguladığında görünen bir iz kalma olasılığı yoktur. Bu teknik biraz daha zor olsa dahi koruyucu bir yapı oluşturduğu için daha fazla tercih edilerek yayılmaya başlamıştır. 

SSS Koruyucu Burun Preservation Rhinoplasty Ameliyatı

Preservation Rhinoplasty Ameliyatı Kadar Sürmektedir?

İşlem sureleri genellikle eski ameliyat sürelerine göre daha kısa olmakla birlikte koruyucu estetikte yapılacak estetik işlemi boyutlarına ve elde edilmek istenen sonuca bağlı olarak bir kaç saat süre alabilir.

Koruyucu Burun Estetiği Preservation Rhinoplasty Fiyatları?

Bu işlemin gerçekleştirilmesi için talep edilen fiyatlar, genellikle yapılan işlemin boyutlarına, işlem yapılan kliniğin özelliklerine ve işlemi gerçekleştiren hekimin ne kadar profesyonel olduğuna bağlı olarak belirlenmektedir. 

Koruyucu Preservation Rhinoplasty İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Koruyucu estetik işleminin gerçekleştirilmesinden sonra eski sistemde yapılan ameliyatlara göre iyileşme süresi çok daha kısa bir süre almaktadır. Hastanın olabildiğince kısa sürede yani birkaç gün gibi bir süre sonrasında iş hayatına ve sosyal hayatına tekrar dönmesi sağlanabilir.