Lazer Lipolizin nasıl etki eder?
Lazer Lipoliz işleminin uygulandığı bölgede temel olarak 3 etkisi vardır.

  1. Fotomekanik etki; Lazer Liposuctionda lazer ışığının kanülden çıktığı bölgedeki fotomekanik etki sonucu bu bölgedeki yağ hücrelerinin zar bütünlüğü bozulur. Hücrelerin içerdiği yağ , hücreler arası alana akar. Bu düşük viskoziteli içerik istenirse vücudun doğal yollardan dışarı atması için o bölgede bırakılabilir ya da ince bir kanül yardımıyla düşük bir basınçla emilerek dışarı alınabilir. Fotomekanik etkinin oluştuğu alanın hemen dışındaki alanda.
  2. Fototermal etki : Fotomekanik etkinin oluştuğu alanın hemen dışındaki alanda fototermal etki ile bu bölgedeki ince damarlarda koagülasyona (pıhtılaşma) neden olur. Bu etki sonucu işlem sırasında ya da sonrasında kanama görülmesi engellenerek uygulama sonrasında morarma olmaması sağlanır.
  3. Fotostimülasyon etkisi : Fototermal etkinin oluştuğu alanın hemen dışında kalan alanda ise fotostimülasyon etkisi yaratır. Bu etkinin görüldüğü alanlarda ise kollajen sentezi uyarılarak yeni bağ dokusu oluşumu sağlanmış olur. Bu etki sonucunda uygulama yapılan ciltte belirgin bir toparlanma ve sıkılaşma elde edilir.

Lazer Liposuction ile Klasik Liposuction’ın farkı nedir?
Klasik liposuction işleminde o bölgeye tekniğe göre değişmekle birlikte sıvı verilir ve sonra yüksek bir negatif basınçla yağlar 3-4 mm’lik kanüller ile çekilir. Klasik Liposuction işlemi genel anestezi altında hastanede yapılır ve uygulanan bölgelerde 10-15 gün süren morluk ve şişlik görülebilir. Sonrasında ise uzun süre (4-6 hafta) korse kullanmak gerekir. Küçük liposuctionlarda bile birkaç günlük bir toparlanma süreci gerekebilir. Vücudun şekli 1 ay sonra kendini gösterir, 3.ayda daha iyi bir hal alır, son halini alması 6 ay sürmektedir.

Lazer Lipoliz Nedir ?

lazer lipoliz Lazer Lipoliz ile Lazer Liposuction ile farkı Nedir?
Lazer lipolizde de aynen lazer liposuctionda olduğu gibi uygulama yapılır, ancak yağlar aspire edilmez, yani alınmaz. Zamanla vücut tarafından uzaklaştırılması amaçlanır. Buda belli bir zaman gerektirir. Çok az yağ fazlalığı olan yerlerde gıdı, yanak gibi bölgelerde tercih edilebilir. Geniş vücut alanlarında ise yağın aspire edilerek ortamdan uzaklaştırılması genellikle tercih edilir. Bu sayede daha kısa zamanda sonuç alınmış olunur.

Lazer Liposuction Uygulamasında ki Anestezi türü nedir?
Çok küçük alanlar lokal anestezi ile, daha geniş alanlar genel anestezi ya da sedasyon desteğiyle yapılmaktadır. Ancak hasta uygulamadan sonra aynı gün evine gidebilir ve normal hayatına kısa sürede dönebilir.

Lazer Lipoliz Sonrası

Lazer Liposuction sonrası iyileşme süreci nasıldır?
Operasyon sonrasında genellikle ağrı minimal olmaktadır. Minimal ağrılar ağrı kesiciler ile geçebilecek düzeydedir. Morluk ya hiç ya da minimal olmaktadır. Lazer liposuction ameliyatı sonrasında şişlik klasik liposuction ameliyatına göre minimal olmakta, bu şişlik kısa bir süre sonra kendiliğinden yok olmaktadır. Operasyondan sonra yaklaşık iki hafta korse kullanmak yeterli olmaktadır.

Lazer Liposuction sonrası ne kadar süre istirahat gerekir?
Hasta çok büyük olmayan alanlarda uygulama yapıldıktan sonra hemen işine dönebilir. İşinden ya da sosyal hayatından uzun süre ayrı kalması gerekmez. Az travmatik bir uygulama olduğu için iyileşme süreci klasik liposuctiona göre çok daha hafiftir.

Lazer Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanabilir?
Lazer liposuction, vücutta yağın olduğu her bölgeye uygulanabilmektdir. Karın, bel, sırt, basen, bacaklar, diz çevresi, boyun, alt bacak, ayak bilekleri, kollar uygulama yapılabilen alanlardır. Ancak çok geniş alanların birlikte yapılacağı durumlarda lazer liposuction ile klasik liposuction zamandan kazanmak için kombine uygulanması tercih edilebilir.

Lazer Liposuction hangi vakalarda ideal seçimdir?
Lazer liposuction ; özellikle :

  • Birkaç bölgesinde az veya orta düzeyde lokalize yağ fazlalığı olan;
  • Boyun ve yüz cildinde gevşeklik ve çene altında yağlanma olan, kol ya da uyluk içinde yağlanma ile cilt gevşekliği olan,
  • Koltukaltında terleme şikayeti olan hastalar için idealdir.

15-16 yaşından sonra herhangi bir hastaya uygulanabilir. Vücuttaki bir çok bölgede ileri derecede yağ birikimi olan hastalarda ise tumescent liposuction ile birlikte kullanılırsa, uygulama sonrasında ciltte görülebilecek sarkma ve düzensizlikleri azaltarak elde edilen sonucun daha da iyi olmasını sağlar. Yüz,

Lazer Lipolizdeki etkilerin sağladığı yararlar nelerdir?
Lazer liposuction daha az travmatik bir yöntemdir. Uygulama sonrasında şişlik ve morarma çok daha az olur, uzun süre korse giyilmesi gerekmez, uygulanan bölgeye göre sadece 7-20 günlük bir süren korse giyilmesi yeterlidir. Tekrarlamak gerektiğinde yeniden uygulanabilir. Ayrıca klasik liposuction metodlarıyla vücut şekillendirmenin zor olduğu kol içleri, çene altı, boyun, üst karın bölgesi, sırt, ayak bilekleri gibi bölgelerde dahil olmak üzere tüm vücut bölgelerine rahatlıkla uygulanabilmektedir. Cildin gevşeklik gösterdiği hallerdede belirli ölüçüde bir toparlanma ve sıkılaşma sağlayarak daha iyi bir sonuç vermektedir.

Lazer Lipoliz Başka Nerelerde Kullanılmaktadır?
Lazer lipolizin başka bir önemli işlemide terleme faktörüne etkisidir.Tıp dilinde “hiperhidroz” olarak adlandırdığımız “aşırı koltukaltı terlemesi” olan hastalarda lazer lipoliz ile kesin ve kalıcı sonuçlar elde edilmektedir. Bir başka kullanım alanı ise kesi izi olmaksızın “lipom” adı verilen ciltaltı “yağ bezelerinin” yok edilmesidir.