Kepçe kulak estetiğin de, Kulak insanın hem estetik görünümünü etkileyen hem de denge ve duyma fonksiyonu açısından önemli bir organdır. Estetik görünümünü kişiyi sosyal ortamda etkilemektedir. Kulağa ait birçok doğumsal ya da edinsel problemler olsa da en sık uygulanan operasyon nedeni kepçe kulaktır. Kepçe kulak estetiği operasyonuna “otoplasti” denilmektedir.

Otoplasti de amaç gelişmemiş kulak kıvrımlarını belirginleştirmek, kulağı saçlı deriye daha yakın hale getirerek estetik olarak daha iyi gözükmesini sağlar. Amaç estetik görünümlü doğal kulaklar elde etmektir.

Kulak Estetiği

Kepçe kulak normal popülasyonun %3-5’inde görülen bir problemdir ve toplumda kişiler alay konusu olabilmektedir. Kepçe kulak estetiği operasyonlarında yaklaşım; uygun anatomik şeklin yakalanmasının sağlanmasıdır. Her hastada problemler benzer olsa da problemlerin şekli ve derecesi farklılık gösterir. Bu nedenle her bireyin kulakları değerlendirilmeli ve bu değerlendirme ışığında tedavi planlanmalıdır.

Bebeklik çağında doğumdan hemen sonra kulağı şekillendirebilme imkanı vardır. Bu dönemde fark edilen kepçe kulak gibi problemler bant ve kulak splintleri kullanılarak tedavi edilebilir. Uygulamaya bir iki ay devam edilebilir. Çoğu bebek bu durumdan fayda görür.

Kulaklardaki Estetik Sorunlar

Kulakların kepçe olması dışında kulağa ait başka problemlerde görülebilir. Bu deformiteler; Makrotia (Büyük kulak), Microtia(Kulak yokluğu), Büzülmüş kulak, Stahl ear, Cryptotia ve Soru işareti kulağıdır. Bu deformitelere bağlı ameliyat teknikleri uygulanarak kulakların anomalisi düzeltilebilir. Kulağın akut travmasına bağlı gelişen karnabahar ya da güreşçi kulağı, kopmuş kulak, kulak yanığı ve tümörler kulağa ait sonradan kazanılan problemlerdir.

En sık başvuru nedenlerinden biride küpeye bağlı kulak memesinin yırtılmasıdır. Genelde ağır ve büyük küpe kullanılması ve memesi kenarına yakın delik açılması en sık nedendir. Genelde basit bir kulak estetiği cerrahi onarım ile bu problem düzeltilebilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak estetiği 4-5 yaşından sonra herkese uygulanabilir. Çünkü kulakların gelişimi çocuklarda 4-5 yaşında büyük oranda tamamlandığı için ameliyat kulağın büyümesini etkilemez. Aslında en ideal yaş çocukların psikolojik yönden etkilenmemeleri için okul öncesi dönem olsa da, ameliyat olanların çoğu lise ya da üniversite çağındaki genç hastalardır.

Nerede Yapılır, Kimlere Kepçe Kulak Estetiği Uygulanabilir

Kepçe kulak ameliyatı mutlaka hastane ortamında yapılmalıdır. Büyük çocuklar ve erişkin kişiler lokal anestezi ile kolaylıkla ameliyat edilebilir. Küçük çocuklar için ise genel anestezi daha iyi bir seçenektir. Ameliyat yöntemi aslında sorun ne ise onu düzeltmeye yöneliktir. Kulak arkasındaki kıvrım yerinden yapılan küçük bir kesi ile; gelişmemiş kulak kıvrımını kıkırdağı şekillendirerek oluşturmak, dışa doğru açık olan kulağın arkaya çekilerek saçlı deriye daha yakın hale getirilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Operasyon sonrası hastanede kalmak gerekmez, kişiler aynı gün evlerine dönebilirler. Basit ağrı kesiciler yeterlidir, kulakta hafif bir baskı dışında genellikle başka rahatsızlık oluşmaz. Ameliyat sonrası yapılan pansuman ve sargı 4 gün sonra açılır, gündüzleri açık bırakılır ve geceleri yatarken kulağı korumak için 1 ay süreyle bandaj takılması önerilir.

Estetik Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Estetiği Sorunları

Kepçe kulakta patoloji herkeste farklılık gösterse de temel de benzerdir.

Kulakların ortasındaki kıkırdak kısım ya aşırı gelişmiş ya da kulağı dışa çevirmiştir. Bu durumda kulağın arkasında saçlı deri ile kulağın yaptığı açıyı genişletmişti

Kepçe kulak estetiği ameliyatında ne yapılıyor?

Kulağı arkaya çekebilmek için kulağın kıkırdağı ile arkasındaki cilt arasına dikişler konuluyor. Bu sayede kulak kafatasına yaklaşmış ve normal kulakların arkası açısı elde edilmiş olur. Kulakların ortasındaki kıkırdak aşırı gelişmişse bazen kıkırdak çıkarmak gerekebilir.

Kulak kepçesinin üst kısmındaki gelişmemiş kıvrımlar dikişler ile yeniden oluşturulur. Bu sayede normal kulak kıvrımları elde edilmiş olur.

Kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

Aslında her yaşta yapılabilir. İdeal yaş çocukların psikolojik olarak etkilenmelerini önlemek için okul öncesi dönem yani 4-5 yaş civarıdır. Ama çoğunlukla hastalar lise ya da üniversite çağındaki gençlerdir. Fiyatlar konusunda gerekçeli bilgiler sadece klinik ve hastaneler tarafından verilebildiği bilinmelidir.

Kulak estetiği ameliyatından sonra kulakta iz kalır mı ?

Kepçe kulak ameliyatı kulağın arkasındaki katlantı izinden küçük bir kesi ile yapılır. İz hem katlantı çizgisi içinde kaldığından hem de ince ve estetik olarak kapatıldığı için belirgin değildir.

Kepçe kulak ameliyatında anestezi türü ?

Küçük çocuklarda genel anestezi tercih edilirken büyük çocuklar ya da erişkinler, sedasyon desteğiyle veya lokal anestezi ile operasyonu olabilirler.

İyileşme dönemi nasıldır?

İyileşme hızlıdır. 3-4 gün kulakları içeren bir bandaj yapılır. Basit ağrı kesici almak yeterlidir. Daha sonra kulaklar gündüz açık bırakılır ve 1 ay süreyle geceleri takması için tenisçi bandı önerilir.

Ameliyat sonrası riskler nelerdir?

Komplikasyon oranı oldukça düşüktür. En sık rastlanan problem estetik olarak memnuniyetsizlik ve asimetridir. Zaten çoğu kişinin kulakları normalde de biraz asimetriktir. Kulakların birbirlerine en az % 95 oranında benzerlik göstermesi ameliyatın başarılı olduğunun göstergesidir.

Ankara kepçe kulak estetiği fiyatları

Kulaklarındaki kepçe sorunuyla ameliyat olmak isteyenlerin en çok merak ettikleri konuların başında operasyonun fiyatları gelmektedir. İşlemin tam maliyetini öğrenmek için muayene olmanız gerekmektedir.