Liposakşın yöntemi yağ aldırma işlemi vücutta deri altında toplanan yağ birikimlerinin kanüller kullanılarak vakum yoluyla alınması yoludur. Yağ aldırma ameliyatı için uygun adaylar diyet ve spor yapmalarına rağmen vücudun belli bölgelerindeki deri altındaki yağ dokusunu inceltemeyen kişilerdir. Bu işlem bölgesel incelmede kalıcı bir işlemdir. Çünkü yağ çekme yöntemi uygulandıktan sonra o bölgede yağ hücre sayısı kalıcı olarak azalır. Bu yüzden işlem uygulanan yağ hücre sayısı artmaz, yağ hücrelerinin ortalama % 60-70’i tek seansta alınabilir.

Sosyal yaşamda düzenli spor ve dengeli beslenme ideal vücut ölçülerine sahip olmak için yapılacak en etkin yoldur. Ancak kilo değişiklikleri ve hamilelik yüzünden, çoğu bayan bölgesel yağ fazlalıklarından şikayetçidir. Kişiler  kilo verseler de bu bölgeler inatla erimez ya da istenilen inceliğe kavuşmaz. Bu gibi durumlarda, Yağ aldırma Liposakşın ameliyatı etkili bir yöntemdir.

Liposakşın Yağ Aldırma Ameliyatı

liposakşın

Vücut Yağlarını çektirme , aldırma işlemi

Vücut hatlarını şekillendirmek ve inceltmek için uygulanan bir yöntemdir. Bu bölgelerdeki fazla yağların alınmasıyla kişi daha estetik daha ince ve daha şekilli gözükür. Ancak yağ aldırma bir zayıflama ameliyatı değildir. Ancak alınan yağ oranında da vücutta bir kilo kaybı olacaktır. Bazen hastalar çok fazla kilo bile verseler, şikayetçi oldukları bölgelerde istenilen düzeyde bir incelme olmaz. İşte liposakşın bunu sağlar. Bu yöntem ile vücudun her yerinden yağ alınabilir. En sık uygulanan bölgeler  karın, bel , göbek bölgesi, kalça bölümü , basenler, gıdı, sırt, bacak, üst kol, memeler, uyluk ve diz iç bölgeleridir.

Nasıl Uygulanır,  Liposakşın İşlemi Sırasında Ağrı Oluşur mu ?

Yağ aldırmak lokal anestezi, sedasyon anestezisi ya da genel anestezi altında hastanede ameliyathanede yapılabilir. Liposakşın yapılacak alanlar hasta ayakta iken yağlanma miktarlarına göre çizilir. Bu topografik çizime göre ameliyatta alınacak yağ miktarı hesaplanır. Bu bölgelerin özel solüsyonlarla uyuşturulması tekniği (Tümescent teknik) tüm dünyada modern ve en güvenli yağ çekme yöntemidir. Bu yöntemde önce uygulama yapılacak bölgeye özel bir sıvı karışımı enjekte edilir. Bu sayede liposuction uygulanacak bölge hem uyuşturulmuş hem de kansız hale getirilmiş olunur. Daha sonra fazla olan yağ dokusu vakum cihazına bağlı ince kanüller sayesinde dışarıya çekilir.

 Liposakşın Vücuttan Yağ Çekme İşlemi Operasyonu

Yağ çekme liposakşın sadece ince kanüllerin gireceği kadar 2-3 mm uzunluğunda küçük kesiler yolu ile yapılır. Kesiler çok küçük olduğu ve katlantı bölgelerinde gizlendiği için ameliyat sonrası dönemde herhangi bir kesi izi göze çarpmamaktadır. Eğer işlem tek bir bölgeye uygulanmışsa ya da az yağ alınmışsa yağları aldırma işleminden birkaç saat sonra hasta evine gönderilmekte ve birkaç gün içinde işine ve günlük aktivitelerine geri dönebilmektedir. Bir seansta ortalama 5 litreye kadar yağ alınabilir. Eğer yağ aldırma işlemi bir çok bölgeye uygulanmış ya da üst limitlerde yağ alınmışsa o zaman 1 gün hastanede kalmak daha iyi olacaktır.

Liposuction Sonrası

Liposakşın sonrası iyileşme iyidir. Kişi 2 saat sonra kalkar dolaşır, yemek yer. Ağrı genellikle problem olmaz. Yağların alınmasından sonraki aşamada ağrı, basit ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol edilebilir. İşlem yapılmış alanda uyuşukluk ve his kaybı olabilir. Ameliyattan sonra ödem ve hafif morarma olağandır. Ameliyattan sonra hastaların bu bölgeye bir ay süreyle korse giymeleri önerilir. Korse ilk 3 gün devamlı giyilmeli daha sonra aralıklı olarak giyilebilir. İşlemden 1 hafta 10 gün sonra Liposuction uygulanan bölgeye masaj yapmak ya da kavitasyon-vakum cihazlarına girmek sonucun kalitesini artırır.

Liposakşın ameliyatı sonrası ilk 2 gün uygulanan bölgede şişlik olur. 2. günden sonra şişlikler azalmaya başlar. 1 hafta sonra işlem uygulanan bölge de %20 incelme olur. 2. hafta %40, 4. hafta %70, 3-6 sonra %100 incelme olur. Dolayısıyla işlem sonrası iyi bir incelme için biraz beklemek gerekir. Kişi kilo veriyormuş gibi kendiliğinden zamanla zayıflar.

Liposakşın Yağ Aldırma Yöntemleri

Vücuttan yağ aldırma işlemi gelişen teknoloji ile beraber yeni yöntemlerle yapılabilmektedir. Lazerli, lipoliz en popüler uygulamadır. Diğer bir yöntemler ise; lazer liposuction, Vaser yani Ultrason, Plazma ve İnfrasonik liposakşındır.

Ankara’da liposakşın fiyatları gibi sıkça merak edilen konuya, kısaca yanıt vermek gerekirse. yağlanma sonrasında uygun şartlarda incelme sağlanması istenilen bölge ve işlemde uygulanacak yönteme göre değişiklik göstereceği, kişinin incelme ameliyatına uygun şartları taşıması gerektiği bilinmelidir.