İnsan çehresinin karakteristik bir görünüşe sahip olması açısından en önemli etkiyi gözler oluşturmaktadır. Özellikle etkili bakışlara sahip olmak, kadınlar ve erkekler tarafından estetik anlamda en çok tercih edilen noktalar arasında yer almaktadır. Zira gözaltlarının sağlıklı bir görüntüye sahip olması gerekirken, gözlerin çekik ve iri bir yapıya sahip olması da son yıllarda güzellik için en önemli ayrıntılardan birini oluşturmaya başladı. Bu nedenle güzellik ve estetik operasyonları arasında özellikle badem göz estetiği çok tercih edilen uygulamalardan birini oluşturmayı başarmaktadır.

Badem göz (çekik göz) estetiği

Badem Göz Estetiği Nedir?

Çok pratik bir şekilde anlatılması gerekirse, estetik badem göz ameliyatı gözün daha çekik hale getirilmesi için yapılan bir estetik uygulama olarak tanımlanabilir. Bu nedenle yapılan estetik uygulama ile birlikte göz dış hattı hafif yukarıya doğru çekilir ve daha iyi bir görüntüye kavuşturulur. Yani gözlerin ve bu bağlamda bakışların daha derin ve çekici bir ifade sağlamasına yardımcı olmaktadır.

Çekik Göz Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mutlak şekilde estetik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir uygulama olmakla birlikte çekik göz oluşturma ameliyatı bir cerrahi işlemdir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle lokal anestezi uygulaması sayesinde yapılan bu cerrahi operasyonda hastaların daha çok bakış ifadelerinin değiştirildiği gözlemlenmektedir. 

Cerrahi operasyonun gerçekleştirilmesi için öncelikle gözlerin dış kısmında ve üst tarafında bir kesi açılır. Sonrasında açılan bu bölge, özel bir ip vasıtasıyla orbita dış duvarına asılarak sabit bir hale getirilir. Genellikle kişilerde düşük göz kapağı sendromu bulunuyorsa, bu durum yorgun bir ifade ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle operasyon sonrasında hastaların bakışlarında önemli bir fark elde edilmektedir. Bu operasyon ile birlikte aynı zamanda göz kapağında estetik ve kaş kaldırma gibi işlemler de aynı anda  gerçekleştirilebilmektedir. 

Badem Göz Estetiği Kimler Tarafından Yaptırılabilir?

Bilhassa son yıllarda ünlü isimler tarafından tercih edilen bu uygulama, genellikle diğer estetik operasyonlara göre orta yaş altındaki yani 25-35 yaş sınırlarında bulunan kişiler tarafından tercih edilebilmektedir. İstatistiklere göre 18 yaş genç hastalardan itibaren tercih edildiği görülen bu operasyon, hastanın estetik algısına hitap ettiği için aslında her yaşta da rahatlıkla uygulanabilmektedir. 

Temel olarak çekik göz estetiği yapılması için kişinin yüz ve göz yapısının estetik açıdan operasyona uygun olması gerekmektedir. Bilhassa düşük göz yapısı görülen kişilerde daha çok tercih edilmek ile birlikte doktorlar ile gerçekleştirilen görüşmeler sayesinde daha doğru bir karar verilmesi mümkündür. 

Çekik Göz Estetiği Sonrasında Göz Çeşitleri

Göz estetik ameliyatlarının yapılması öncesinde cerrah tarafından hastalarda öncelikle göz yapısı ve etraf dokular ile uyumu kontrol edilir. Eğer hastanın estetik ameliyat talebi ile birlikte elde edilecek sonuç, ciddi bir fark ortaya çıkaracak ise hasta için en uygun sonucu oluşturacak ameliyatın yapılmasına karar verilir. Bu nedenle ameliyat sonrasında oluşan göz çeşitleri de hastanın göz kapakları ve kaşlarının ne kadar çekilmiş olduğuna göre değişiklik gösterir. Genellikle cerrahi ameliyat öncesinde modelin ortaya net bir şekilde çıkması için ameliyat öncesi bir göz çekme işlemi sağlanarak net orantı belirlenir.

Genel olarak bu estetik operasyon hasta beklentilerine ve gözkapağı ve kaş arasındaki uyuma göre planlanır. Ancak çoğu zaman çekik göz kedilerde görülen bir göz yapısı olduğu için cerrahi operasyon kedi göz estetiği olarak da bilinmektedir. Operasyon sonucunda elde edilen göz yapısı ise doğal bir şekilde çekici bakışlar ortaya çıkarmaktadır. Bilhassa kadınlarda daha çekici bir görüntü ortaya çıktığı gözlenmektedir. 

Badem Göz Estetiği Ne Kadar Kalıcıdır?

Estetik cerrahlar tarafından iyi bir klinikte gerçekleştirilen çekik göz ameliyatı sonucunda, genellikle 10 yıl gibi bir süre ile kalıcılık elde edilmektedir. Ayrıca kişi tarafından yapılan ameliyattan memnun kalınmadığında, işlemin geri dönüşü mümkün olmaktadır. 

Badem Göz Estetiğinin Sosyal Hayat Üzerindeki Etkisi

Genellikle ameliyat yapılmayan kişilerde düşük göz görüntüsünü kapatabilmek için makyaj çalışmaları gerçekleştirilir. Düşük gözlü olmayan kişiler ise bakışlarında daha fazla derinlik elde etmek için bu uygulamalar tercih etmektedir. Dışarıdan fark edilmesi gayet zor olan bir plastik cerrahi operasyon olmak ile birlikte operasyon sonrasında sosyal hayatınızda ve çevrenizde farklı bir güzellik ile karşılaşmanız mümkün olacaktır. Düşük göz yapısının ortaya çıkardığı yorgun ve uykulu ifade yerine daha dinç ve canlı bir ifade edilerek, sosyal hayatta daha fazla güven sağlanabilmektedir. 

Badem Göz Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Gerçekleştirilecek cerrahi operasyon ortalama olarak 30 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Ancak badem göz ile birlikte üst göz kapağında da estetik yapılması talep edilirse, toplam 45-60 dakika gibi bir süre yeterli olmaktadır. 

Badem Göz Estetiği Erkeklerde De Yapılabilir Mi?

İşlemin gerçekleştirilmesinde cerrahi operasyon açısından cinsiyetten ziyade hastanın muayene sonuçları ve hastaların talepleri önemli bir yapı oluşturmaktadır. Bu kapsamda operasyon erkekler için de uygun bir şekilde yapılabilir. 

Badem Göz Estetiği Sonucunda Yüz İfadesi Değişir Mi?

Ameliyatın yapılması öncesinde talep edilen ilk amaç, kişinin yüz ifadesini değiştirmek olarak bilinmektedir. Bu nedenle değişen yüz ifadesi ile birlikte daha dinlenmiş ve canlı bir görüntü elde edilir. 

Badem Göz Estetiğinin Yan Etkileri Ve Zararı Bulunur Mu?

Bilindiği üzere yapılan operasyon bugüne kadar herhangi bir zarar oluşturmamıştır. Yan etkiler konusunda ise operasyonun yapılmasından sonra kısa bir süre bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Operasyon öncesinde herhangi bir sakıncalı sağlık durumu olup olmadığı incelenmektedir. 

Operasyon sonrasında ise mutlaka belirli noktalara dikkat etmek gerekir. İşlem sonrasında belirli bir süre boyunca kızarıklık ve şişlikler oluşacağı için bazı jel ilaçlar kullanılır. Şampuan kullanımında bebe şampuanı kullanılması tercih edilmektedir. Operasyon sonucunda genellikle ağrı veya sızı gibi problemler yaşanmaz. Ortaya çıkan tüm basit problemler ise yaklaşık olarak 4-5 gün içerisinde etkisini yitirecektir. Operasyonun tamamlanmasından sonra ise yaklaşık 1 hafta sonrasında iş hayatına ve sosyal hayata dönmek mümkün olacaktır. 

Badem Göz Estetiği Fiyatları

Türkiye’de başta İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirler olmak üzere bugün birçok farklı kentte bu estetik operasyon için farklı klinikler ve hastaneler hizmet vermektedir. Bu nedenle öncelikle gözünüzün sahip olduğu yapı, ameliyatın gerçekleştireceği sağlık kurumu, estetik işleminin yapılıp yapılmayacağı ve işlemi gerçekleştiren personelin nitelikleri gibi birçok konuya bağlı olarak işlem fiyatları değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak bilindiği üzere birçok farklı estetik ameliyata göre daha uygun fiyatlı bir şekilde bu işlem yapılabilmektedir. Ayrıca bilinmesi gereken önemli noktalardan biri olarak da bu ameliyatın masrafları SGK tarafından karşılanmamaktadır.