Mezoterapi nedir?

Mezoterapi – Mezolif kelime anlamı orta deri tedavisidir. İçerisinde vitaminler, yapılandırıcı oligoelementler, aminoasitler, kök hücre ekstraları, büyüme faktörleri, cilt yenileyiciler, epitelizan ajanlar, cilt kanlanmasını artıran ajanlar ve hyaluronik asit gibi bir çok madde bulunur. Uygulama mezoterapi içeriğinin mikro enjeksiyonlarla tedavi edilecek bölge içine verilmesidir. Her seans yaklaşık 15 dakika sürer. Seans sayısı ve seans aralıkları da hangi bölgeye uygulandığına göre haftalık, on beş günlük ve aylık periyodlarla yapılır. Uygulamanın İçeriği de uygulanan bölgeye göre farklılık gösterir.

Mezolift Mezoterapi Uygulama Alanları

Mezoterapi mikro enjektörler vasıtasıyla karışımın cilt içine zerk edilmesi işlemidir. İşlem soğuk hava eşliğinde yapılırsa hasta konforu artar. İşlem öncesinde ve sonrasında buz tatbiki faydalıdır. Kişi direk günlük yaşantısına dönebilir. Özellikle yüz uygulamalarında ciltte noktasal morluk ya da hafif şişlik olabilir. Saç uygulamalarında herhangi bir bulgu olmaz.

Mezoterapi yaygın olarak yüz ve saç için uygulanır. Ama vücutta değişik bölgelere değişik amaçlarla uygulanabilir. Selülit tedavisi, bölgesel incelme ve ciltteki çatlak ya da izlere uygulanabilir. Ama bu alanlarda faydaları kısıtlıdır. Bu yüzden ben genellikle yüz ve saç uygulamalarından bahsedeceğim.

Yüz Mezoterapisi

Yüz mezoterapisi uygulama amacı cildin yeniden yapılandırılması ve diriliğinin artırılmasıdır. Özellikle mezolift içeriğindeki yoğun hyaluronik asit cildin nemi ve parlaklığını artırarak ışıltılı bir görünüm kazanmasını sağlar. Yüz mezoterapisi 15 gün arayla toplam 4 seans uygulanır. 6 ayda bir tek doz tekrarı önerilir.

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi saçları sağlıklı gözükmesini sağlamak, saç dökülmesini normal düzeye indirgemek ve saçta sıklaşma sağlamak için uygulanan bir yöntemdir.

Saç mezoterapisi haftada bir toplam 10 seans uygulanır. 2-3 yıl kadar koruyucu etkisi vardır. 6 ayda bir tek seans önerilir. Saçta ilk bulgular 6. seansta saçta parlama ve canlanma şeklinde ortaya çıkar. Saç daha sağlıklı ve hacimli gözükür. 9. Seanstan sonra saçta sıklaşma ve saç dökülmesinde normal seviyeye dönüş görülür. Saçta sıklaşma 3 türlü olur. Birincisi saçta ince telli saçlar kalınlaşınca daha hacimli görünüme bağlı daha sık gibi gözükür. İkincisi mezoterapi karışımının içindeki saç çıkarıcı ajanlar yeni saç kökü oluşumunu sağlar. Üçüncüsü saçlı deri içindeki küsmüş saç kökleri aktive olarak saçların tekrar çıkması sağlanmış olunur.

Saç mezoterapisinin amacı; saçları sağlıklı görünüme kavuşturmak ve saçları korumaktır. Saç sıklaşması her bireyde farklı düzeyde olabilir. En başarılı hasta grubu genç ve bayan hastalardır.

Saç mezoterapisi ile PRP yönteminin beraber uygulanması en etkili sonuçları verir. Saç PRP’si 2 hafta aralarla 4 seans uygulanır. 6 ayda bir tek doz önerilir. 18 ay kadar etkilidir.

Ankara’da bu uygulamaları yaptırmak ve fiyatları konusunda bilgi almak için uzmanı doktorlara muayyene olamak gerekmektedir.