Mezoterapi nedir?

Mezoterapi – Mezolif kelime anlamı orta deri tedavisidir. İçerisinde vitaminler, yapılandırıcı oligoelementler, aminoasitler, kök hücre ekstraları, büyüme faktörleri, cilt yenileyiciler, epitelizan ajanlar, cilt kanlanmasını artıran ajanlar ve hyaluronik asit gibi bir çok madde bulunur. Uygulama mezoterapi içeriğinin mikro enjeksiyonlarla tedavi edilecek bölge içine verilmesidir. Her seans yaklaşık 15 dakika sürer. Seans sayısı ve seans aralıkları da hangi bölgeye uygulandığına göre haftalık, on beş günlük ve aylık periyodlarla yapılır. Uygulamanın İçeriği de uygulanan bölgeye göre farklılık gösterir.

Mezolift Mezoterapi Uygulama Alanları

Mezoterapi mikro enjektörler vasıtasıyla karışımın cilt içine zerk edilmesi işlemidir. İşlem soğuk hava eşliğinde yapılırsa hasta konforu artar. İşlem öncesinde ve sonrasında buz tatbiki faydalıdır. Kişi direk günlük yaşantısına dönebilir. Özellikle yüz uygulamalarında ciltte noktasal morluk ya da hafif şişlik olabilir. Saç uygulamalarında herhangi bir bulgu olmaz.

Mezoterapi yaygın olarak yüz ve saç için uygulanır. Ama vücutta değişik bölgelere değişik amaçlarla uygulanabilir. Selülit tedavisi, bölgesel incelme ve ciltteki çatlak ya da izlere uygulanabilir. Ama bu alanlarda faydaları kısıtlıdır. Bu yüzden ben genellikle yüz ve saç uygulamalarından bahsedeceğim.

Yüz Mezoterapisi

Yüz mezoterapisi uygulama amacı cildin yeniden yapılandırılması ve diriliğinin artırılmasıdır. Özellikle mezolift içeriğindeki yoğun hyaluronik asit cildin nemi ve parlaklığını artırarak ışıltılı bir görünüm kazanmasını sağlar. Yüz mezoterapisi 15 gün arayla toplam 4 seans uygulanır. 6 ayda bir tek doz tekrarı önerilir.

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi saçları sağlıklı gözükmesini sağlamak, saç dökülmesini normal düzeye indirgemek ve saçta sıklaşma sağlamak için uygulanan bir yöntemdir.

Saç mezoterapisi haftada bir toplam 10 seans uygulanır. 2-3 yıl kadar koruyucu etkisi vardır. 6 ayda bir tek seans önerilir. Saçta ilk bulgular 6. seansta saçta parlama ve canlanma şeklinde ortaya çıkar. Saç daha sağlıklı ve hacimli gözükür. 9. Seanstan sonra saçta sıklaşma ve saç dökülmesinde normal seviyeye dönüş görülür. Saçta sıklaşma 3 türlü olur. Birincisi saçta ince telli saçlar kalınlaşınca daha hacimli görünüme bağlı daha sık gibi gözükür. İkincisi mezoterapi karışımının içindeki saç çıkarıcı ajanlar yeni saç kökü oluşumunu sağlar. Üçüncüsü saçlı deri içindeki küsmüş saç kökleri aktive olarak saçların tekrar çıkması sağlanmış olunur.

Saç mezoterapisinin amacı; saçları sağlıklı görünüme kavuşturmak ve saçları korumaktır. Saç sıklaşması her bireyde farklı düzeyde olabilir. En başarılı hasta grubu genç ve bayan hastalardır.

Saç mezoterapisi ile PRP yönteminin beraber uygulanması en etkili sonuçları verir. Saç PRP’si 2 hafta aralarla 4 seans uygulanır. 6 ayda bir tek doz önerilir. 18 ay kadar etkilidir.

Ankara’da bu uygulamaları yaptırmak ve fiyatları konusunda bilgi almak için uzmanı doktorlara muayyene olamak gerekmektedir.

Mezoterapi Ne Şekilde Uygulanır?

Mezoterapi; uygulama yapılacak bölgeye göre farklı şekillerde hazırlanan cilt ürünlerinin deri altına gönderilmesi mantığıyla çalışır. İşlemler, küçük iğnelerle yapılarak tedavi edilir.

Yüz mezoterapisi, saçlı deri mezoterapisi ve selülit mezoterapisi olarak, teknik 3 farklı türde yapılır.

Mezoterapi (Mezolifting) Hakkında Merak Edilenler

  • Yüz Mezoterapisi Kimlere Yapılabilir?

Yüz mezoterapisi, kadın veya erkek herkese uygulanabilir. İşlemler yaşlılık etkilerinin durdurulması ve azaltılması için uygulanır.

  • Yüz Mezoterapisi Uygulama Yöntemi

Lokal anesteziye gerek kalmadan, uyuşturucu kremler ile uygulanabilir. Cilt yüzeyinin iyice temizlenmesi gereklidir. Analiz edilen cilt türü ve yapısına uygun nitelikte hazırlanan karışımlar, minik iğneler ile cilt altına iletilir. Uygulama sonrasında iğnelerin izleri ertesi gün geçer. Uygulama sonrasında günlük aktiviteler dönülebilir ve yüze kozmetik, makyaj uygulamaları yapılabilir.

  • Mezoterapi Kimlere Uygulanmaz?

Yüz mezoterapisi ve diğer mezoterapi uygulamaları hamilelere yapılmaz. Doğum sonrasında da emziren annelere uygulanmaz. İşlemlerden en az 1 hafta önce kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmaz. Cilt enfeksiyonu olanlara da mezoterapi yapılmaz.

  • Mezoterapi Uygulamaları Ne Kadar Sürede Yapılır?

Mezoterapi yüz ve saç uygulamaları, belirlenen tedavi seanslarına bağlı olarak belirlenir. Seansların ardışıklığına bağlı olarak 4 ila 6 seansta tamamlanır. Seanslar arasında verilen aralıklarla tamamlanan uygulama, elde edilen sonucun devam ettirilmesi için 3 ila 6 ay aralıklarında yenilenebilir.

  • Mezoterapi Uygulamalarının Yan Etkisi Var mıdır?

Uygulama sonrasında, çalışma yapılan bölgede kızarıklık morluk oluşabilmektedir. Kısa süre sonra geçen etkilerin dışında tespit edilen çok fazla yan etki bulunmamakla birlikte nadiren alerji oluşturduğu belirlenmiştir. Mezoterapi saç tedavilerinde de belirlenen yan etkiler gözlemlenmemiştir.

  • İğnesiz Mezoterapi Uygulamaları

Ağrı ve acı hissettirmeden uygulanan iğnesiz mezoterapi yöntemleri, yenilenmiş ve onarılmış bir cilt kazandırır. Cilt dokularına etki ederek kolajen üretimini artırır ve dokuların elastikiyetini yeniden kazanmasını sağlar.

Cilt altına gönderilen karışımlar, iğne yerine basınç yöntemiyle iletilir. İğneli mezoterapi uygulamalarına göre daha kolay ve hızlı şekilde yapılır. ‘’Güzellik Tabancası’’ olarak nitelendirilen uygulamada, canlandırma ve cilt yapısını güçlendirme sağlanıyor. Kolajen üretimi muazzam seviyede sağlanır.

Mezoterapide Elde Edilen Kazanımlar Nelerdir?

Deri altındaki dokuların yenilenmesi ve dolayısıyla yepyeni, pürüzsüz ve berrak bir cilt elde edilir. Uygulama yüz bölgesine, dekolte, boyun ve göğüs bölgelerine uygulanabilir niteliktedir. İğneye gerek olmadan çok daha hızlı ve etkin biçimde uygulama tamamlanır.

Ciltte canlanma ve yenilenme için önerdiğimiz iğnesiz mezoterapi, cihaz yardımı ile uygulanan basınç sayesinde ürünler direk cilt altına nüfus edebilme özelliğine sahip” ifadelerini kullandı. Hazırlanan ve cildin ihtiyacı olan ürünler, basınç sayesinde direk olarak doku altlarına gönderilerek, nüfuz eder.

Kolajenin yenilenmesi, üretimin desteklenmesi dolayısıyla cilt onarımı, sıkılaşma, form ve gençlik kazanma ile dinamik bir görünüm elde edilir. Kırışıklıkların giderilmesinde önemli rol oynayan iğnesiz mezoterapi yöntemi, farklı estetik uygulamalar ile kombine şekilde yapılabilir. Cilde nem dengesi kazandırır ve sağlıklı ışıldama sağlar.