Meme küçültme ameliyatı genelikle göğüslerin aşırı büyük ve ağır olması sebebi ile kişinin estetik olarak görüntüsünün bozulmasına sebep olan sorunları düzeltmeye yönelik yapılmaktadır. Ayrıca sırt, boyun ve omuz ağrılarına, postürün bozulmasına, memelerin vücut ile temas ettiği alt yüzeylerinde mantar , pişik gibi enfeksiyonların oluşmasına yol açarken, sutyen askısının omuzların üzerinde belirgin izler bırakmasına neden olabilir. Kadınlarda büyük göğüslerin neden olduğu bu problemler estetik göğüsleri küçültme ameliyatı ile çözülebilir.

Meme Küçültme Estetiği Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı hem estetik olarak görünümün düzelmesini sağlarken hem de fazla meme dokusunun çıkarılması ile tıbbi bir rahatlama da yaratır. Göğüs küçültme ameliyatını bir çok hasta hem meme boyutlarını küçültmeyi hem de fiziksel ve psikolojik olarak rahatlamak için ister. Özellikle tek taraflı aşırı büyük meme de sıkıntı daha da artar. Kıyafet güçlüğü ve denge problemleri de beraberinde oluşabilir.

Göğüs küçültme estetiği için birçok teknik tanımlanmıştır. Bu teknikler genelde meme başının yukarı pozisyona taşınırken kanlanmasının hangi bölgeden olacağı ile ilgilidir. Ben en sık superior ya da supero-medyal meme pedikül seçeneği ile ameliyat yapıyorum.

Göğüs küçültme ameliyatı planlanırken hem memenin boyutu hem de meme sarkıklığının derecesi değerlendirilir. Ek olarak hastanın arzu ettiği göğüs büyüklüğü de göz önünde tutulmalıdır. Çoğu hasta küçültmenin vücudu ile orantılı bir boyuta indirgenmesinin ister. Ancak hastaların bir kısmı göğüslerinin büyüklüğünün normalden daha küçük ya da büyük olmasını arzu edebilir. Büyük memeye sahip hastalarda küçültme miktarı daha fazla olabilir. Hastaya vücudu ile orantılı bir boyut planlanması konusunda öneride bulunmak daha faydalı olacaktır.

Meme küçültme estetiği ameliyatı düşünene hastaların önceden değerlendirmesi gereken birkaç kriter; meme başı duyusu, emzirme ve yara izleridir. Hastaya ameliyat öncesi bu konuda bilgilendirme yapılmalıdır. İleri yaşta bir hastada bu faktörler önem taşımazken, genç yaşta ve doğum düşünen hasta için önemli olabilir. Meme başı duyusu sarkıklığın derecesi arttıkça azalır. Sarkma derecesi meme başı duyusundaki kaybı belirler. Ameliyat sonrası 3 yıl içinde meme başı duyusu her geçen gün artar, ama bir miktar duyu kaybı olabilir. Her ne kadar meme süt kanallarını koruyucu cerrahi yapsak da hastanın ameliyat sonrası emzirebileceğinin bir garantisi yoktur. Çünkü meme kanallarının bir kısmı açık kalır ve meme içine süt dolabilir. Bu durum memede ağrı ve şişmeye neden olur ve emzirmeyi kısıtlar. Memede ameliyat sonrası kalacak izler her memeye göre ve bireyin yara iyileştirme potansiyeline göre farklılık gösterebilir. Meme sarkıklığı az olan hastalarda lolipop şeklinde iz kalırken çok sarkık memelerde ters T  şeklinde izler kalır.

Göğüs küçültme operasyonunda fazla olan deri ve meme yağ dokusu çıkarılarak memeler istenilen boyuta ve daha dik hale getirilir, aynı işlem sırasında meme başının etrafındaki koyu renkli deri halkasının çapı da küçültülür ve meme başı normal pozisyonuna yükseltilir. Amaç kadına daha ideal boyutta, daha güzel ve vücuduyla orantılı görünüm kazandırmaktır. Aynı operasyonda memeleri toparlama amaçlı Göğüs dikleştirme operasyonu da uygulanır.

Estetik Göğüs Küçültme Ameliyatının Hastaya Özel Planlanması

Estetik göğüs küçültme operasyonu genel anestezi ya da sedasyon ile desteklenmiş lokal anestezi altında hastane ortamında yapılabilir. Ameliyat ortalama 3 saat sürer. Genellikle bir gün hastanede kalmak yeterlidir. Göğüsler muayene edilerek başlanmalı ve tam bir analizden geçirilmelidir. Memenin Sarkıklığı , hacmi ,  Areola çapı değerlendirilir.

Göğüslerin sarkıklığının derecesi ile büyüklüğü, seçilecek operasyonun yöntemi hakkında yönlendirici olur. Ameliyat öncesi kontrol amaçlı mamogram veya USG ile memenin dokusunu değerlendirmek faydalı olacaktır. Yapılacak estetik meme küçültme ameliyatı, Operasyonu yapan cerrahın tercihi ve memelerin durumuna göre değişik teknikler ile yapılabilir. Tekniklerin çoğunda ters T şeklinde bir iz kalır. Bu iz erken dönemde pembe iken zamanla iz belli belirsiz bir hal alacaktır. Herkeste kalacak iz kişinin bünyesine göre farklılık gösterebilir.

Vertikal ameliyat yönteminde memenin başı etrafında, altından aşağıya uzanan diklemesine iz kalmaktadır. Bu teknik sadece orta derecede meme büyüklüğüne sahip hastalara uygulanabilir.  Çok büyük göğüslerde ters T’yi andıran iz kalan yöntemler gerekebilir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında basit ağrı kesicilerin kullanılması yeterlidir. Operasyonda birkaç gün kalacak direnler konulur. Göğüsteki kesiler estetik dikişlerle kapanır, dikişler 15 gün sonra alınır. göğüs küçültme operasyonu sonrası kişi 3-7 gün sonra işine ve sosyal hayatına dönebilir.  Ankara meme küçültme fiyatları işlemin şekline operasyonun dercesine ameliyatı gerçekleştiren plastik cerraha ve hastaneye göre değişiklik gösterecektir.

Meme Küçültme Ameliyatlarının Yararları Nelerdir?

Göğüs küçültme, sırt, boyun, omurga ve bel ağrılarının geçirilmesinde önemli rol oynuyor. Ayrıca aşırı terleme, pişik gibi sorunlarında ortadan kaldırılması, kişinin fiziksel yapısıyla barışık olması, sağlıklı ve bedeniyle bütünleşmesi için faydalı görülen uygulamalardan biridir.

Göğüs estetiği fotoğrafları, ameliyat öncesi bedenin görünümü ve sonrasındaki görünümleriyle büyük oranda farklılık gösterir. Danışanlarıma öncelikle bu görselleri sunarak, operasyonun planlaması yapılmaktadır.

Her ne kadar göğüs büyütme ameliyatları daha sık yapılsa da sağlık açısından ve fazladan kiloların direkt olarak alınması yönünden avantajlı ve son yıllarda tercih edilen bir yöntemdir.

Kişinin isteğine göre, muayene sonucunda belirlediğimiz ölçüde küçültme işlemi yapıyoruz. Genel anestezi yöntemiyle yapılan ameliyatta, toparlama, dikleştirme gibi ilave uygulamalar da yapılabiliyor.

Ameliyatsız Göğüs (Meme) Küçültme Uygulaması

Herhangi bir kesi izi olmadan ve operasyon gerektirmeden yapılan göğüs küçültme uygulamaları; kişinin genel sağlık durumu, fiziksel yapısı ve göğüslerin formuna bağlı olarak yapılır.

Lokal anestezi uygulamasıyla göğüsteki fazla yağ dokusuna uygulama yapılır. Sedasyon dahilinde, göğsün alt kısmından ortalama 1- 2 mm çapında delik açılarak, yağ alınma işlemi yapılır. Uygulama lipo lazer ile gerçekleştirilir.

Ameliyat izi bırakmayan uygulamada, eritme işlemiyle yağların büyük kısmı, vücut dışına çıkarılır. Kalan kısım ise fiziksel döngüde metabolize olarak atılır. Kolay ve pratik bir uygulama olarak yarım saat ile 45 dakika içerisinde tamamlanır.

Yağ alma için kullanılan liposuction uygulamalarına göre göğüslere form kazandıran bir yöntemdir. Yağ alınırken, göğüslerin dokusu sıkılaştırılır. Lazer yapılan göğüs derisi sarkık oluşumunu önler. İşlem sonrasında kişi günlük aktivitelerine, sosyal yaşantısına dönebilir. Esnek sütyen ve bandaj ile baskı uygulanır ve kısa sürede iyileşme sağlanır.

Göğüs Küçültme Fiyatları

Meme  küçültme estetiği ücretleri, uygulamanın türüne bağlı olarak belirlenir. Ameliyatlı ya da ameliyatsız uygulamalar, anestezik uygulamalar, diğer göğüs estetiği uygulamaları gibi her ameliyata göre fiyat belirlemesi yapılır. En ideal bilgi için muayene sonrası uygulama seçimi ile sunum yapılır. Ankara’da bu operasyonu planlayan hastaların talep ve başvuruları sonrası ön muayeneleri şarttır.