Karın germe ameliyatı, karın bölgesi özellikle bayanların dış görünümünü etkileyen önemli estetik bölgelerden birisidir. Karında özellikle doğum ve kilo değişikliklerinden sonra oluşan yağlanma, karın cildinde oluşan çatlaklar ve karın kaslarında deformasyon gelişebilir. Bunların sonucunda karın bölgesinde gevşeme, sarkma ve estetik olarak kötü bir görünüm olabilir.

Karın Germe Ameliyatı

Estetik karın germe ameliyatı alt karın bölgesindeki sarkmış cilt ve yağ dokusunun alınmasını, karın duvarı kaslarının eski gerginliğine ulaşmasını sağlayıcı bir ameliyattır. Özellikle bel ve göbek bölgesini inceltmek amaçlı lazer liposuction (lazerle yağ çekme) ameliyatı ile kombine edilmesi daha iyi sonuçlar verir. Sonuç olarak bu ameliyat hem göbek altındaki çatlak derileri yok eder, hem karın bölgesindeki fazla yağlarınızı yok eder, hem de karın duvarınızı tekrar eski gerginliğine geri kavuşturur.

Abdominoplasti mini ve tam olarak ikiye ayrılmaktadır. Sadece alt karın bölgesinde hafif derecede çatlak ve sarkma olan kişilere mini-abdominoplasti, aşırı derecede çatlak ve sarkmış karın cildi ile karın kaslarında gevşeme olan karınlara da tam işlemi uygulanır.

İşlem genel anestezi altında ameliyathanede yapılır. Ortalama ameliyat süresi yapılacak girişimle orantılı olarak 2-3 saat sürer. Mini-abdominoplasti ise sedasyon eşliğinde lokal anestezi altında yapılabilir. Ortalama ameliyat 1-2 saat sürer. Hastanede çoğu zaman bir gün yatmak yeterlidir.

Karın germe ameliyatın da alt karın katlantı hizasından göbek deliğine kadar olan bir alandaki çatlamış ve sarkmış olan deri yağ dokusu ile beraber alınır. Göbek deliği üst kısmında kalan cilt gerilerek aşağıya indirilir. Göbek deliği yeniden yapılır. Eğer gerekliyse bel ve göbek bölgesindeki fazla yağlar da liposakşın ile alınır. Gevşemiş olan karın kasları cerrahi iplikler ile sıkılaştırılarak eski sertliklerine kavuşturulur.

Karın Toparlama Ameliyatı Sonrası

Karın germe ve toparlama ameliyatı sonrasındaki ağrı, birkaç gün rahatsız edici olabilir, ağrı giderici iğne vurulmak gerekebilir, diğer günler basit ağrı kesiciler yeterlidir. Operasyonda birkaç gün kalacak drenler konulur. Dikişler eriyen dikişlerdir, alınması gerekmez. İç çamaşırı içinde saklanabilecek ameliyat izi zamanla belirsiz bir hal alır. Operasyondan sonra bir ay korse kullanmaları önerilmektedir. Kişi 7-10 gün sonra işine ve sosyal hayatına dönebilir.

Günlük aktiviteleri dışında ağır egzersiz ve ağırlık kaldırmak için 6-8 hafta beklemek gereklidir.

Karın germe ve toparlama ameliyatından sonra sıkılaşmış, estetik açıdan daha güzel görünen , gençlik yıllarındaki karnın görüntüsüne sahip olmak mümkün olabilir. Ankara’da karın germe estetiği fiyatlarını öğrenmek için bizlere başvurun.

Karın Germe Estetiğinde Uygulanan İşlemler

Ameliyatsız karın germe ya da ameliyatla karın gerdirme uygulamaları, kişinin fiziksel yapısına göre yapılır. Karın estetiği genel olarak Abdominoplasti olarak bilinir. Sarkan ve şekli bozulan karın derisinin ameliyat edilerek yeni bir form kazandırılması için yapılan uygulamalardır.

Ameliyatsız uygulamada genellikle liposuctin ya da lazer lipoliz uygulaması yapılır. Ameliyatta ise sarkık karın derisi alınır ve karın iç kısmında çok fazla yağ dokusu var ise liposakşın yardımıyla alınır. Karın görünümü, ön duvar sıkılığı sağlanırken fazla deri ve dokulardan kurtulma sağlanır.

Karın Estetiği Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Mini karın germe yaptıranlar, yağ aldırma yaptıranlar da karın estetiği uygulamalarını yaptırabilirler. Kadınlar ve erkekler için uygulanabilen bir yöntemdir. Aşırı kilo alıp- verilmesi, doğum gibi nedenlere bağlı olarak karın sarkıklığı olan kişiler, abdominoplasti ameliyatı yaptırabilirler.

Diaztazis recti olarak nitelendirilen karın yapısındaki gevşekliği olan kişiler, liposuction yaptırmayı düşünenler yaptırabilirler. Bedene form kazandırmak ve fiziksel hatlara estetik bir görünüm kazandırmak için uygulanan ameliyatlardır. Bu ameliyat için ideal ölçü; kilo/ boy karesinde 25 altı olan kişilere uygulanır. Ameliyat için en az 1 ay öncesinde sigara kullanımının bırakılması gereklidir.

Karın Estetiği Ameliyatını kimler Yaptıramaz?

Sigara kullanan kişilere, abdominoplasti ameliyatı yapılmaz. Karın germe ameliyatı riskleri arasında hamilelik faktörü önemlidir. Hamilelik düşünen ve yeniden bebek sahibi olmak isteyen kişilere uygulanmaz. Doğum sonrasında yapılması önerilirken, yeni bir doğum planlaması için minimum on yıl sonrasını düşünenler için uygulanabilir.

Çeşitli hastalıkları olanlar ve düzenli ilaç kullanan kişiler karın estetiği için bir sakınca olup olmadığı konusunda doktorlarından bilgi alarak yaptırabilirler.

Karın Estetiği Yöntemleri Nasıl Uygulanır?

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci, uygulamanın başarını belirleyen ve pekiştiren faktörlerdir. İlk muayenede estetik yapılacak bölgeler belirlenir, uygulama tekniği belirlenir ve varsa ek uygulamalar belirlenir. Karın estetiğinde yapılan yöntemler şu şekildedir;

  • Liposuction

Klasik liposakşın, ultrason ve lazer liposakşın yöntemleriyle uygulanan yağ alma tekniğidir. Vücuttaki çeşitli bölgelere de uygulanabilir, karın germede, cilt altındaki fazla yağ dokularının alınması için kullanılır. Bel çevresi ve basenlerde de etkilidir.

  • Abdominoplasti

Tam karın gerdirme olarak, sarkmış derilerin kesilerek alınması ve ön karın duvarına sıkı bir form kazandırmak için yapılır. Karın ve göbek civarındaki tüm deforme ve sarkmış deriler, karnın alt kısmında birleştirilir. Kişinin karın ve bel bölgesinde hatların daha belirgin hale getirilmesiyle estetik görünüm kazandırılır.

  • Liposuction & Abdominoplati

Karın germe fotoğrafları ve görselleri incelenerek, sonrasında liposuction ya da sonrasında abdominoplasti uygulamaları yapılan kişiler bulunuyor. Yani önce sadece yağ aldıran fakat sarkık deri oluşumu nedeniyle, sonradan karın gerdirme uygulamasının yapılması, iki aşamalı ve zorlu bir süreçtir.

Bu süreci kolaylaştırmak ve tek seferde ideal görünüm kazandırmak için her iki teknik bir arada uygulanır. Karın ve bel bölgelerinde sarkık deri alınırken, ağ alma işlemi de uygulanır.