Karın germe ameliyatı, karın bölgesi özellikle bayanların dış görünümünü etkileyen önemli estetik bölgelerden birisidir. Karında özellikle doğum ve kilo değişikliklerinden sonra oluşan yağlanma, karın cildinde oluşan çatlaklar ve karın kaslarında deformasyon gelişebilir. Bunların sonucunda karın bölgesinde gevşeme, sarkma ve estetik olarak kötü bir görünüm olabilir.

Karın Germe Ameliyatı

Estetik karın germe ameliyatı alt karın bölgesindeki sarkmış cilt ve yağ dokusunun alınmasını, karın duvarı kaslarının eski gerginliğine ulaşmasını sağlayıcı bir ameliyattır. Özellikle bel ve göbek bölgesini inceltmek amaçlı lazer liposuction (lazerle yağ çekme) ameliyatı ile kombine edilmesi daha iyi sonuçlar verir. Sonuç olarak bu ameliyat hem göbek altındaki çatlak derileri yok eder, hem karın bölgesindeki fazla yağlarınızı yok eder, hem de karın duvarınızı tekrar eski gerginliğine geri kavuşturur.

Abdominoplasti mini ve tam olarak ikiye ayrılmaktadır. Sadece alt karın bölgesinde hafif derecede çatlak ve sarkma olan kişilere mini-abdominoplasti, aşırı derecede çatlak ve sarkmış karın cildi ile karın kaslarında gevşeme olan karınlara da tam işlemi uygulanır.

İşlem genel anestezi altında ameliyathanede yapılır. Ortalama ameliyat süresi yapılacak girişimle orantılı olarak 2-3 saat sürer. Mini-abdominoplasti ise sedasyon eşliğinde lokal anestezi altında yapılabilir. Ortalama ameliyat 1-2 saat sürer. Hastanede çoğu zaman bir gün yatmak yeterlidir.

Karın germe ameliyatın da alt karın katlantı hizasından göbek deliğine kadar olan bir alandaki çatlamış ve sarkmış olan deri yağ dokusu ile beraber alınır. Göbek deliği üst kısmında kalan cilt gerilerek aşağıya indirilir. Göbek deliği yeniden yapılır. Eğer gerekliyse bel ve göbek bölgesindeki fazla yağlar da liposakşın ile alınır. Gevşemiş olan karın kasları cerrahi iplikler ile sıkılaştırılarak eski sertliklerine kavuşturulur.

Karın Toparlama Ameliyatı Sonrası

Karın germe ve toparlama ameliyatı sonrasındaki ağrı, birkaç gün rahatsız edici olabilir, ağrı giderici iğne vurulmak gerekebilir, diğer günler basit ağrı kesiciler yeterlidir. Operasyonda birkaç gün kalacak drenler konulur. Dikişler eriyen dikişlerdir, alınması gerekmez. İç çamaşırı içinde saklanabilecek ameliyat izi zamanla belirsiz bir hal alır. Operasyondan sonra bir ay korse kullanmaları önerilmektedir. Kişi 7-10 gün sonra işine ve sosyal hayatına dönebilir.

Günlük aktiviteleri dışında ağır egzersiz ve ağırlık kaldırmak için 6-8 hafta beklemek gereklidir.

Karın germe ve toparlama ameliyatından sonra sıkılaşmış, estetik açıdan daha güzel görünen , gençlik yıllarındaki karnın görüntüsüne sahip olmak mümkün olabilir. Ankara’da karın germe estetiği fiyatlarını öğrenmek için bizlere başvurun.