Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir? “Hangi Durumlarda Nasıl Uygulanır?”

Burun estetiği ile yüzün estetiğini ciddi anlamda değiştirerek daha güzel görünmesi sağlanmış olur. Burun yüz estetiğinin çok önemli bir parçasıdır.

Rinoplasti kişiye özel planlanmış olmalıdır çünkü her bireyin burun cildi, kıkırdak yapısı ve burnun anatomisi farklıdır. Hiçbir insanın burun birbirine benzemez, dolayısıyla yapılacak düzeltme işlemleri de farklılık gösterir.

İdeal bir burun kusurları düzeltilmiş yüz ile uyumlu doğal görünen ancak estetik bir formda olmalıdır.

Burun estetiği

Rinoplasti mutlaka hastane ortamında sedasyon ve ya genel anestezi altında yapılması gerekir. Ameliyatın süresi buruna yapılacak girişim ve tekniğe bağlı orantılı olarak 1 ile 3 saat sürmektedir. 18 yaşını doldurmuş her sağlıklı erişkine  uygulanabilir.

Yapılan son bilimsel çalışmalar yüz ve burun gelişiminin büyük oranda 14 ile 15 yaşında tamamlandığı için Rinoplastinin bu yaşlarda da yapılabileceğini göstermiştir.

Burun Estetiği Öncesinde Burnun Değerlendirilmesi

En önemli adım burnun değerlendirilmesi ve yapılacak düzeltmelerin hastayla beraberce planlanmasıdır. Burnun değerlendirilmesi sadece görünüm olarak değil ayı zamanda fonksiyonel açıdan olmalıdır. Estetik açıdan burnun yüzle olan oransal uyumu burnun yapısı ve cildinin karakteri değerlendirilir. Fonksiyonel açıdan ise septum eğrilikleri ile konkanın boyutu ve nazal valvin durumu değerlendirilmektedir.

Burun Estetiğinde Yüze Uygun Burun Tasarımı

Estetik burun tasarımı

Burun estetiği sonraki burnumun görünüşünü önceden görebilecek miyim ? sorusuna cevap için burnun görüntüsü dijital fotoğraf makinesi ile bilgisayara aktarılır ve bu fotoğrafların üzerinde alter imaj teknolojisi ile değişiklikler yapılıp sonrasında oluşacak görünüm aşağı yukarı elde edilebilmektedir.

Burnun dijital tasarımını yapmak daha iyi analiz etmemize yardımcı olmaktadır. Ayrıca hastanın beklentisini anlamak da yapılacak işlemleri daha iyi izah edebilmek adına da yardımcı olur.

Hangi Durumlarda Burun Estetiği Yapılır?

Rinoplasti Tamamen hastaların isteğine göre yapılabildiği gibi sağlık açısından da gerekli görülen durumlarda uygulanmaktadır.

  • Burundaki iri kemik yapısı
  • Geniş burunlarda
  • Şekil bozukluğu olan burunlar için
  • Burun ucu sarkıklığı durumlarında
  • Burnun Kemerli olması halinde
  • Daha önceki bir burun ameliyatından ötürü burunda eğrilik olması durumunda

Burun Estetiği Yöntemleri Nelerdir?

Letdown – Pushdown, Preservation Açık ve Kapalı operasyon teknikleri ile Burun estetiği yapılabilmektedir. Kapalı teknikte tüm kesiler burnun içinden yapılır ve herhangi bir iz kalmaz. Açık teknikte ise ilaveten burun ucu ortasına küçük bir kesi de dahil edilir. Bu izde zaman içinde belli belirsiz bir görünüm alır. Kapalı yöntemin hızlı ve iz siz bir iyileşmesi en önemli avantajıdır, ancak ciddi iç dış eğrilikler ve burun ucu problemleri için ise Açık yöntemini tercih etmekteyim. Tek başına burun ucu sorunu var ise burun ucu estetiği yapılması daha uygundur.

Hastaya hangi tekniğin uygulanacağı cerrahın deneyimi ve tercihi ile ilişkilidir. Ben her iki yöntemi de uygulamaktayım. İki tekniğinde birbirinden üstünlüğü vardır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Estetik burun ameliyatından sonra göz kapaklarında şişlik ve hafif morarma doğal bir süreçtir, yapılan işleme ve kişiye göre hiç morarma olmayabilir de, ya da morluk daha fazla olabilir.

Ağrı sanılanın aksine genellikle olmaz. Burun estetiğinden sonra ilk 3 gün, bu bölgeye aralıklarla uygulanacak buz uygulaması ile şişlik ve morluğu önemli derecede azaltılır. Morluk şişlik giderici kremler kullanılarak iyileşmesi daha hızlı olmaktadır.

Hasta aynı gün taburcu edilebilir veya bir gün hastanede kalabilir. Birkaç gün sonra normal günlük aktivitelerine geri dönebilir.

Rinoplasti sonrası 1. hafta hastalar ilk kontrole gelir ve burundaki alçı çıkarıldıktan sonra üzerine ince bir bant yapıştırılarak oluşan şişliklerin azalmasına katkıda bulunur.

İkinci hafta kontrolünde ise burnun sırtına uygulanmış bantlar çıkarılır ve açıkta bırakılarak, nasıl masaj yapması gerektiği hastaya gösterilir.

Rinoplasti sonrası 20 gün sonra hasta toplum içinde rahatlıkla dolaşabilir, tanımayan kişiler burunundan ameliyatı olduğunu anlamazlar. Çok belli olmayan hafif kronik bir ödem bazı noktalarda sertlik ve uyuşukluk hissedilirken burun ucunun 1 mm daha kalkık olması gibi sürecin düzelmesi ve burnun tam olarak oturması 6 ay ile 1 yıl kadar zaman alsa da, fark edilen bir süreç değildir.

Burun estetiği ameliyatı soruları

Sıkça Sorulan Sorular

Burun estetiği ameliyatı sonrası burnumda tamponlar olacak mı? Tamponlar çekilirken canım acıyacak mı?

Burnun içine tampon koymuyorum. Bazen oluklu silikonlar koyabiliyorum. Böylece hastanın burnundan nefes alıp vermesi engellenmemiş ve bez tampon çekilmesi esnasındaki acı ve rahatsızlık hissi de oluşmaz.

Burun estetiğinden sonra burun nasıl görünecek?

ilk muayene de hastanın cilt ve burun yapısına göre ortaya çıkacak sonuç %100 kesin olmasa da aşağı yukarı sonuç hakkında doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

Estetik Burun ameliyatından sonrasında ağrı olur mu?

Ameliyatından sonra halk arasında bilinenin aksine ciddi bir ağrı olmaz. Ağrı kesici haplar hem şişliğin azalmasına hem de minimal ağrının geçmesine katkıda bulunur.

Burun estetiği ameliyatını olmak için kime gitmeliyim yada başvurmalıyım?

Başvuracağınız deneyimli bir “estetik ve plastik cerrahi uzmanı doktoru” olmalıdır. Çünkü bu doktorlar, 6 yıllık tıp eğitimini takiben 6 yıl daha estetik ve plastik cerrahi branşın da uzmanlık eğitimini alırlar. Bu uzmanlık eğitim süresinde birçok ameliyata katılmış ya da gerçekleştirmişlerdir. Bu nedenle doktor seçiminde burun ameliyatı konusunda deneyimli plastik ve estetik cerrahi uzmanı olmasına dikkat edilmelidir.

Estetik burun ameliyatı olmak için genel anestezi almak gerekir mi?

Hayır. Sedasyon ile eşliğinde lokal anestezi altında da yapılabilir. Yalnız hastalar ameliyatı hatırlamazsa, ağrı da hissetmezler. Rinoplasti olanlar 1-2 saat sonra kendilerini iyi hissederlerse evlerine gidebilirler.

Ankara’da Burun estetiği ameliyatını nerede olabilirim?

Bütün ameliyatların hastane ortamında yapılması gerekir. Ankara’da Burun estetiği konusunda deneyimli birçok estetik ve plastik cerrahi uzmanı vardır.

Burun estetiği ve burun tıkanıklığı ameliyatını birlikte aynı anda olmak istiyorum, bu mümkün mü?

Estetik ile beraber burunda nefes alma problemlerini de düzeltmeye yönelik ameliyatlar aynı esnada da yapılabilir. Böylece hem estetik açıdan, hem de nefes alma sorunları tek bir operasyonla giderilmiş olur.

Burun estetiği ameliyatı sonrası, burnum ünlülerin burnuna benzeyecek mi?

Herkesin burun anatomisi ve burnun diğer yüz yapıları ile ilişkisi farklıdır. Yaklaşımda önemli olan kişinin yüzüne yakışan estetik ölçülerde doğal bir burun elde etmektir.

Burun estetiğinde uygulanacak teknik nasıl belirlenir?

Hastaya uygulanacak yöntem kişinin burun anatomisi, deri kalınlığı, operasyonu yapacak doktorun deneyimi de göz önünde tutularak hasta ile birlikte planlanmaktadır.

Açık ve Kapalı Rinoplasti? hangisini tercih etmeliyim?

Bazı durumlarda açık teknik gerekebilmektedir. Son yıllarda Kapalı teknik bir çok avantajları açısından daha fazla tercih edilmekte ve uygulanmaktadır.

Burun estetiği maliyetlerini belirleyici unsurlar nelerdir?

Ameliyatın gerçekleştirileceği hastane politikaları, uygulanacak girişim gibi faktörler belirleyici unsurlar arasında gelebilir.

Burun Estetiği Maliyetleri nasıl belirlenir?

Türkiye’de ve Ankara’da burun estetiği fiyatları yapılacak girişimin tekniği ve diğer unsurlara göre değişik sonuçlar ortaya çıkacaktır. Her şeyden önce bu işlemi düşünen hastaların gerçekçi beklentileri olmalıdır.