Burun estetiği ile yüzün estetiği ciddi anlamda değiştirterek daha güzel görünmesi sağlanmış olur. Burun yüz estetiğinin çok önemli bir parçasıdır. Burun estetiği kişiye özel planlanmış olmalı çünkü her bireyin burun cildi, kıkırdak yapısı ve burnun anatomisi farklıdır. Hiçbir insanın burun birbirine benzemez, dolayısıyla yapılacak düzeltme işlemleri de farklılık gösterir. İdeal burun kusurları düzeltilmiş yüzle uyumlu doğal görünen ancak estetik bir formda olmalıdır.

Burun Estetiği Ankara

burun estetigi fiyatları(Rinoplasti) Burun estetiği mutlaka hastane ortamında sedasyon ve ya genel anestezi altında yapılması gerekir. Ameliyatın süresi buruna yapılacak girişim ve tekniğe bağlı orantılı olarak 1 ile 3 saat sürmektedir. 18 yaşını doldurmuş her sağlıklı erişkine  uygulanabilir.

Yapılan son bilimsel çalışmalar yüz ve burun gelişiminin büyük oranda 14 ile 15 yaşında tamamlandığı için burun estetiği ameliyatının bu yaşlarda da yapılabileceğini göstermiştir.

En önemli adım burnun değerlendirilmesi ve yapılacak düzeltmelerin hasta ile planlanmasıdır. Burnun değerlendirilmesi estetik hem de fonksiyonel açıdan olmalıdır. Estetik olarak burnun yüzle olan oransal uyumu burnun yapısı ve cildinin karakteri değerlendirilir. Fonksiyonel açıdan ise septum eğrilikleri ile konkanın boyutu ve nazal valvin durumu değerlendirilmektedir.

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Kimlere Yapılır?

Rinoplasti estetik uygulamalar arasında yer aldığı için tamamen hastanın isteğine göre yapılabildiği gibi sağlık açısından da gerekli görülen durumlarda uygulanır. Burun estetiği ameliyatsız ya da açık- kapalı ameliyat şekillerinde uygulanır.

Burun estetiği plastik cerrahinin en çok uygulanan ameliyatlarından biri olarak genelde şu durumlarda uygulanır;

  • İri kemik yapısı
  • Geniş kemik yapısı
  • Şekil bozukluğu
  • Burun ucu sarkıklığı
  • Kemerli olması
  • Daha önceki bir ameliyattan ötürü eğrilik olması

Gibi durumlarda ya da hastanın tamamen kendi isteğiyle yapılabilir. Ameliyat için herhangi bir yaş kısıtlaması bulunmamakla birlikte, genel olarak 18 yaşını doldurmalarını talep ederiz.

Bu fiziksel gelişimin ve özellikle burun yapısının daha net şekillenmesi için önerilen yaştır. Erkeklerde ergenlik ve fiziksel gelişim daha uzun sürdüğü için 18- 20 yaş öncesi ameliyat tavsiye etmiyoruz. Şayet sağlık konusunda bir gereklilik ve nefes alma gibi konularda danışanlar için, aile izniyle operasyonu 2 yaş daha önce yapabiliriz.

Burun Estetiğinde Burun Şekli Nasıl Belirlenir?

Erkek burun estetiği ve kadın burun estetiği modelleri, hastanın yüz oranları ve karakteristik özelliklerine uygun şekilde yapılır. Kemerli, eğri, geniş veya büyük burunlarda hastanın isteği ön planda tutularak, yüz şekline uygunluğuyla alakalı olarak belirliyoruz.

Yapılacak değişikliklere göre açık ya da kapalı ameliyat türüne karar verme ardından, uygulanacak işlemleri danışana sunuyoruz. İstenilen burun yapısının yüze uyup uymayacağı konusunda inceleme yaparak, teknolojik ortamda tahmini görüntünün sunumuyla; burun estetiği sonrası tahmini görüntü belirleniyor. 3D yazılımlar sayesinde ameliyat sonrasında elde edilecek burun yapısı, görsel olarak analiz edildiğinde onay veriliyor.

Burun Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Her operasyon uygulanacak işlemlere göre belirlenir. Ameliyatın türü, yapılacak düzeltmeler ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak belirlenir. Kişinin burun yapısına, kemik yapısına ve yüz oranlarına, şekline bağlı olarak tahmini süre 2- 3 saattir.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

Her operasyon yine uygulanan işlemlere ve hastanın sağlık durumuna bağlı olarak farklılık gösterir. Ameliyat sonrasında burun yapısının bozulmaması ve daha hızlı şekilde toparlanması için atel takıyoruz. Alçı olarak bilinen ve burun şeklinin bozulmaması için uygulanan aparat, ortalama 4 ila 7 gün boyunca kullanılır. İyileşme sürecine bağlı olarak pansuman ve kontrollerden sonra atel çıkarılır.

estetik burun

Burun Estetiğinde Burnun Tasarımı

Burnun dijital tasarımını yapmak daha iyi analiz etmemize yardımcı olmaktadır. Ayrıca kişinin beklentisini anlamak da yapılacak işlemleri daha iyi izah edebilmek adına da yardımcı olur.

Burun estetiği ameliyatından sonraki burnumu önceden görebilecek miyim ? sorusuna cevap için burnun görüntüsü dijital fotoğraf makinesi ile bilgisayara aktarılır ve bu fotoğrafların üzerinde alter imaj teknolojisi ile değişiklikler yapılıp sonrasında oluşacak görünüm aşağı yukarı elde edilebilmektedir.

Açık ve Kapalı Burun Estetiği Ameliyat Yöntemleri

(Rinoplasti) açık ya da kapalı teknikler uygulanabilir. Kapalı teknikte tüm kesiler burnun içinden yapılır ve herhangi bir iz kalmaz. Açık teknikte ise ilaveten burun ucu ortasına küçük bir kesi de dahil edilir. Bu izde zaman içinde belli belirsiz bir görünüm alır. Kişiye hangi tekniğin uygulanacağı cerrahın deneyimi ve tercihi ile ilişkilidir. Ben her iki yöntemi de uygulamaktayım. İki tekniğinde birbirinden üstünlüğü vardır. Kapalı Burun ameliyatı hızlı ve iz siz bir iyileşme en önemli avantajıdır, ancak ciddi iç-dış eğrilikler ve burun ucu problemleri için ise Açık Burun estetiği ameliyatı yöntemini tercih etmekteyim. tek başına burun ucu sorunu var ise burun ucu estetiği uygulaması yapılacaktır.

Burun Ameliyatı Sonrası

Estetik burun ameliyattan sonra göz kapaklarında şişlik ve hafif morarma doğal bir süreçtir, yapılan işleme ve kişiye göre hiç morarma olmayabilir de, ya da morluk daha fazla olabilir.

Ağrı sanılanın aksine genellikle olmaz. Burun estetiği sonrası ilk 3 gün bu bölgeye aralıklarla uygulanacak buz uygulaması ile şişlik ve morluğu önemli derecede azaltılır. Morluk şişlik giderici kremler kullanılarak iyileşmesi daha hızlı olmaktadır.

burun estetiği ameliyatıKişi aynı gün hastaneden taburcu edilebilir veya bir gün hastanede kalabilir. Birkaç gün sonra normal günlük aktivitelerine geri dönebilir.

Birinci hafta kişi ilk kontrole gelir ve burundaki alçı çıkarıldıktan sonra üzerine ince bir bant yapıştırılarak oluşan şişliklerin azalmasına katkıda bulunur. İkinci hafta kontrolünde ise burnun sırtına uygulanmış bantlar çıkarılır ve açıkta bırakılarak, nasıl masaj yapması gerektiği hastaya gösterilir.

Burun estetiğinden 20 gün sonra kişi toplum içinde rahatlıkla dolaşabilir, tanımayan kişiler burunundan ameliyatı olduğunu anlamaz. Çok belli olmayan hafif kronik bir ödem bazı noktalarda sertlik ve uyuşukluk hissedilirken burun ucunun 1 mm daha kalkık olması gibi sürecin düzelmesi ve burnun tam olarak oturması 6 ay ile 1 yıl kadar zaman alsa da, fark edilen bir süreç değildir.

Sık Sorulan Burun Estetiği Soruları (SSS)

Burun estetiği ameliyatı sonrası burnumda tamponlar olacak mı ? Tamponlar çekilirken canım acıyacak mı ?
Burnun içine tampon koymuyorum. Bazen oluklu silikonlar koyabiliyorum. Böylece kişinin burnundan nefes alıp vermesi engellenmemiş ve bez tampon çekilmesi esnasındaki acı ve rahatsızlık hissi de oluşmaz.

Ameliyatı sonrası oluşacak burnum nasıl görünecek ?
ilk muayene de kişinin cilt ve burun yapısına göre ortaya çıkacak sonuç %100 kesin olmasa da aşağı yukarı sonuç hakkında doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

Ameliyatı sonrası ağrı olur mu ?
Ameliyatından sonra halk arasında bilinenin aksine ciddi bir ağrı olmaz. Ağrı kesici haplar hem şişliğin azalmasına hem de minimal ağrının geçmesine katkıda bulunur.

Operasyon için kime gitmeliyim ?
Başvuracağınız deneyimli bir “estetik ve plastik cerrahi uzmanı doktoru” olmalıdır. Çünkü bu doktorlar, 6 yıllık tıp eğitimini takiben 6 yıl daha estetik ve plastik cerrahi branşın da uzmanlık eğitimini alırlar. Bu uzmanlık eğitim süresinde birçok ameliyata katılmış ya da gerçekleştirmişlerdir. Bu nedenle doktor seçiminde burun ameliyatı konusunda deneyimli plastik ve estetik cerrahi uzmanı olmasına dikkat edilmelidir.

Burun ameliyatı için genel anestezi almak gerekir mi ?
Hayır. Sedasyon ile eşliğinde lokal anestezi altında yapılabilir. Hastalar ameliyatı hatırlamazsa ve ağrı hissetmezler. Burun estetiği olanlar 1-2 saat sonra kendilerini iyi hissederlerse evlerine gidebilirler.

Ameliyatı nerede olabilirim ?
Bütün estetik ameliyatların hastane ortamında yapılması gerekir. Ankara’da estetik burun ameliyatları konusunda deneyimli birçok estetik ve plastik cerrahi uzmanı vardır.

Burun tıkanıklığı ve Estetik burun ameliyatını da aynı anda olmak istiyorum bu Mümkün mü ?
Estetik ile beraber nefes alma problemlerini de düzeltmeye yönelik ameliyatlar aynı esnada yapılabilir. Böylece hem estetik güzel, hem de nefes alma sorunları giderilmiş olur.

Burnum ameliyattan sonra ünlülerin burnuna benzeyecek mi ?
Herkesin burun anatomisi ve burnun diğer yüz yapıları ile ilişkisi farklıdır. Yaklaşımda önemli olan kişinin yüzüne yakışan estetik ölçülerde doğal bir burun elde etmektir.

Burun estetiği fiyatları nasıl belirlenir ?
Türkiye’de ve Ankara burun estetiği operasyonu fiyatları yapılacak girişimin tekniği ve diğer unsurlara göre değişik sonuçlar ortaya çıkacaktır. Bu işlemi düşünen kişinin gerçekçi beklentileri olmalıdır.