Prp kişiden alınan bir tüp kanın santrifüj işleminden sonra platelet denilen kanın pıhtılaştırıcı hücrelerinin ayrıştırılıp konsantre bir şekilde plazma içinde elde edilmesidir.

Plateletler vücudumuzdaki hasar görmüş dokuların onarımı ve de hızla iyileşmesini sağlamak için  “büyüme faktörlerini” yapısında bulunduran kan bileşenleridir. Dokularımızda bir hasar oluştuğu anda kanımızdaki plateletler bu bölgede toplanarak hızlı bir onarım sürecine girerler, Prp uygulamanın temel amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti sağlayabilmektir. Bu sayede hasarlı dokunun onarımı daha hızlı ve daha iyi bir şekilde olur. Çünkü bu yöntem ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ila 4 kat fazladır.

Derinin % 5 lik üst tabakası ayda bir kendini yenilerken alttaki deri kendini hiç yenilemez ve yaşlanır. Yaşlanan deride lazer, peeling gibi yöntemlerle hafif bir hasar oluşturulur ve bu hasar cildi hızla iyileştirmek için tetikleyici bir güç olarak etki eder. Bu tetikleyici güç birçok büyüme faktörü ve onarım sürecini hızlandıran mediyatörlerin salınmasına neden olur. Prp zaten bu mediyatör ve büyüme faktörleri konsantre bir şekilde verildiğinden ciltteki iyileşme ve onarım en etkin ve en hızlı bir şekilde yapılabilir.

Prp nasıl yapılır ?

Özel tüplere alınan kanın santrüfüj ile ayrıştırılmasından elde edilir. Bu elde edilen plateletten zengin plazma içeriği kişinin cildine mikro enjeksiyonlar şeklinde geri . İşlem öncesi lokal anestetik krem uygulaması ve buz tatbiki hasta konforunu artırır. İşlem 15- 20 dk sürer.

Vücudun Hangi Bölgelerine Prp Uygulanabilir ?

Prp en fazla yüz, boyun ve saçlı bölgeye uygulanır. Ayrıca dekolte bölgesi, eller, bacak içleri ve kollar gibi diğer vücut bölümlerine de uygulanır.

 • Lazer/peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla iyileşmesini sağlamak,
 • Deride yaşlanma ve foto hasara bağlı oluşan kırışıklıkların azalmasını, cildin esneklik ve parlaklığın yeniden kazandırılmasını sağlamak,
 • Kronikleşmiş yaralarda iyileşme sürecini hızlandırmak için uygulanır,
 • Saç dökülmesini engellemek gibi amaçlarla estetik olarak uygulanır.

Deriyi gençleştirici etkisi prp uygulamanın hemen sonrasında parlak ve canlı bir görünümle belirgin hale gelir.

Ciltte Parlaklık Ne Zaman Görülür ?

Uygulama sonrası erken dönemde ciltte sağlıklı ve parlak bir görünüm ortaya çıkar. Daha sonra bu parlak görünümünde biraz gerileme olur, ancak bir kaç uygulamadan sonra ciltteki iyileşme daha belirgin hale gelir.

Prp Kaç Seans Yapılabilir ?

Bir kür prp 2 hafta aralarla uygulanan 4 seans ile tamamlanır. Daha sonra 6 ayda bir tek doz tekrarı önerilir. Tam etki bir kür tamamlandıktan sonra görülür. Cilt daha ışıltılı, daha canlı ve daha genç gözükür.

Elde edilen sonuçlar ne kadar kalıcıdır?

Bir kür ile elde edilen ciltteki düzelme bir yıl kadar kalıcıdır. Her yıl bir kürün tekrarlanması ciltteki iyileşmenin devamlılığı açısından oldukça faydalıdır.

Platelet Rich Plasma

PRP– Platelet Rich Plasma yöntemiyle, estetik ve sağlık uygulamaları dahilindedir. Hem cilt yenileme için kullanılıyor hem de kök hücre zenginliğiyle bazı hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.

Kişinin kendi kanından yapılan uygulama; ciltteki kırışıklıkların giderilmesi, sivilce ve izlerin tedavi edilmesi, yara ve benzeri izlerin geçirilmesi ile saç tedavilerinde kullanılır.

PRP Tedavisinde Aşamalar Nelerdir?

Kişinin kanı alınarak birtakım işlemlerden geçirilir. Santrifüj işleminde; 3 bin devirde toplam 8 dakika işlenir. Fakat burada önemli olan kanın kalitesidir. Santrifüj işleminde DNA aktivasyonu sağlanması için bir çeşit kit ile birleştirilir.

Trombositlerde büyüme faktörleri sağlanırken, lökositlerde de faktör elde edilir. Platelet Rich Plasma tekniğinde amaç, kök hücrelerin artırılmasıdır. Yapılan işlemle çoğalma elde edilir ise kişiye tedavi edilecek bölgeye uygulanır.

PRP Tekniğinde Bilinmesi Gerekenler

Prp nedir?, ne işe yarar ve nasıl faydalanabilirim gibi konularda bizlere danışanlara, yöntemin temel mantığı ve uygulama tekniğinden bahsediyoruz. Estetik uygulamalarda kullandığımız zenginleştirilmiş kök hücreleri, dokuların yenilenmesini sağlayan doğal tekniklerden biridir.

 • PRP ortalama 3-4 seansta tamamlanır. Her seans arasında 3-4 hafta aralık bırakılır.
 • Yeniden yapılması gerekirse 9-10 ay sonra uygulanabilir ve yeniden yapılmasında sakınca olmayan bir uygulamadır.
 • Cilt yapılanmasında ve yenilenmesinde oldukça etkilidir. Saç dökülme tedavisinde de etkili sonuçlar verir. Fakat yenilenmesi gereken uygulamalar arasında yer alır.

Prp tedavisi yaptıranlar için sunulan alternatif yöntemlerden biri de fibrocell’dir. Kök hücre yöntemi olarak nitelendirdiğimiz uygulama, cilt yenilenmesi için kullanılır. Prp’den farklı olarak alınan kan değil kulağın arka kısmından alınan deri parçasıdır.

Maksat, fibroblast olarak bilinen kök hücrelerle çoğaltılmasıdır. Artırılan hücre kokteyli yeniden deriye enjekte edilir.

Prp Tedavisi İle Neler Yapılabiliyor?

Prp tedavisi saç dökülmelerinin tedavisinde etkili ve tercih edilen bir yöntemdir. Fibrocell uygulamasının kullanıldığı bölgeler;

 • Yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi
 • Boyun ve dekolte kırışıklıklarının giderilmesi
 • Sivilce ve benzer çukursu cilt izlerinin doldurulması
 • Ciltteki gözenekli yapısının form kazanması
 • Dudak estetiğinde dolgunluk ve şekillendirme
 • Yara tedavisinde
 • Cerrahi iz ve yanıkların tedavi edilmesinde kullanılır.

 

 • PRP Tedavisinin Yan Etkisi Var mı?

Alerjen oluşumu yapmayan özelliği, kişinin kendi kanından alınmasıyla sağlanır. Yan etkisi olan bir yöntem değildir. Üstelik anestezi yapılmadığı için genel anesteziye bağlı durumlarda önlenmiş olur.

Tıbbi uygulamalar dahilinde, estetik faktör olarak yapılır. Uzmanlar tarafından yapılması önem taşır. Uygulama öncesi cilt analizinin iyi yapılması, kanın iyi analiz edilmesi ve trombositlerin nitelikli, steril ve uygun devir/ zaman prosedürlerine uyulması gereklidir.

 • PRP Tedavisinin Fayda Ve Avantajları Nelerdir?

Bedende halihazırda bulunan onarım ve yenileme hücrelerinin, çoğaltılarak, vücutta ihtiyaç olan bölgeye transfer edilmesi, kişinin kendi hücrelerinden elde edildiği için avantajlıdır. Doku hasarlarının onarımı sağlanır. Doku onarımları hızlı şekilde ve etkin biçimde gerçekleştirilir.

Ciltte en doğal görünümü veren uygulamalardan biridir. Kollajen üretimini artırır ve uzun süreli etkiye sahiptir.