Botoks aslında bir markadır, etken madde botulinum toksinidir. Bu toksinde Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilir. Botulinum toksini, sinir uçlarından salınan mediatörleri engelleyip, sinir iletimini geçici olarak durdurarak etkisini gösterir. Sinir iletiminin kesilmesi, sinirin aktive ettiği kasın hareketinde azalma ya da tamamen kaybolmasını sağlar. Botulinum toksini piyasada botoks ya da dysport markaları adı altında bulunur. Amerikan ilaç araştırma dairesi FDA’nın da onayladığı Botoks, Dysport tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Botoks Nedir?

botoks
Botoks’un uygulanması

Gülme, kızma, şaşırma, gözleri kısma gibi mimik hareketleri sonrası yüz cildin de dinamik çizgilenmeler oluşur. Yıllar içinde bu mimik hareketlerin tekrarlanması sonucu ciltte oluşan dinamik çizgilenmeler kalıcı hale gelir ve bu alanlarda kalıcı kırışıklıklar ortaya çıkar. Kırışıklıklar en sık alın, kaş arası, göz dış kenarları ve ağız çevresindeki gülme çizgilerinde görülür.

Mimiklerini kullanma alışkanlığı, mesleği, güneşe maruziyet süresi, yüz cilt-kas yapısı, yaş ve cinsiyetine göre kırışıklıklar kişiye bağlı olarak değişik derecelerde olur.

Göz dış kenarlarındaki ve alındaki çizgiler kişiyi daha yaşlı bir görünüm, kaş arasındaki çizgiler ise kişiyi kızgın bir ifade görünümü verir. Yüz mimik kaslarına botoks uygulanarak bu kasların hareketleri azaltılır ve dolayısıyla kas üstündeki cildin kas hareketlerine bağlı kırışması da azaltılır. Bu sayede hem yaşlı ve kızgın olarak görünen yüz ifadesinde de belirgin bir düzelme hem de yeni kırışıklıkların oluşması içinde koruyucu bir etki sağlamış olur.

Botoksun ayrıca Kaş kaldırma etkisi de önemlidir. Botoks ile kaşın dış uç kısmının 1-2 mm kalkması ile estetik olarak daha güzel görünümlü kaş elde edilmiş olunur.

Botoksun Kullanım Alanları

  1. Mimik hareketleri ile oluşan yüzdeki çizgilenmeleri azaltmak ya da kaybetmek
  2. Alın, koltuk altı, el ve ayaktaki terlemeyi azaltmak
  3. Kaş kaldırma
  4. Migren ağrılarını tedavi etmek için kullanılır.
botox nasıl yapılır
botox zararlımıdır ?

Botoks ile ciltteki mimik kırışıklıkları azaltılarak ya da tamamen giderilerek kişi daha genç daha pürüzsüz bir görünüm elde edilmiş olunur. Ancak özellikle çok derinleşmiş katlantı izine dönmüş yüz kırışıklıkları, sadece botoks ile istenilen düzeyde düzleşmeyebilir. Bu durumdaki derin kırışıklıkların giderilmesi için dolgu maddeleri ile beraber kullanılması daha iyi sonuç verir.

Ter bezlerine uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim de durdurularak ter bezlerinin çalışması azaltılabilir. En sık uygulanan bölgeler, alın, avuç içleri, ayak tabanı ve koltuk altı bölgesidir. Bu bölgelerde Aşırı terleme ve buna bağlı ter kokusu şikayeti olan kişilerde uygulaması ile şikayetlerinde düzelme sağlanır.

Botoks Migren hastalarına estetik amaçlı yapılmasının ardından migren ağrılarının azalmasıyla migrene de iyi geldiği tesadüfen keşfedilmiştir. Migren ağrılarının çoğunda altta yatan neden baş bölgesindeki kasların gerginliğidir.

Migrende ağrı ataklarını oluşturan kasların gerginliği ortadan kaldırılırsa, migren ağrılarına neden olan faktörlerden biri de ortadan kaldırılmış olur. Migren tedavisi için ağrı kesici birçok ilaç kullanılır. Ancak botoks uygulamasının en büyük avantajı, ağrıyı geçirmesi değil, ağrının ortaya çıkmasını engellemesidir. Migren hastalarının büyük kısmı fayda görür. Bu fayda ya migren atak sıklığında azalma ya da atak ağrısının daha az olması şeklindedir.

Mikroenjeksiyon şeklinde uygulanır çok fazla bir rahatsızlık hissi vermez. Uygulama öncesinde lokal anestetik krem ve uygulama sırasında da buz tatbiki hasta konforunu artırır. İşlem sonrası genelde kişiler hiçbir şey olmamış gibi günlük hayatlarına dönebilirler. Bazen hafif bir ödem ya da noktasal bir morluk olabilir.

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoksun etkisi uygulamadan sonra 3. gün başlar, 7. gün maksimum düzeye ulaşır ve etki 3-4 ay maksimum devam eder, 6 ay sonra etki kaybolur. Etkisini kaybettikten sonra tekrarlanabilir. Birkaç kez ardışık kullanımından sonra etki ve kalıcılık uzayabilir.

Botoks uygulandıktan sonra yüz hemen yıkanabilir, makyaj yapılabilir. Uygulama sonrası 4 saat süreyle dik durulmalı yatay pozisyonda yatılmamalı ve enjeksiyon yapılan bölgeye o gün masaj yapılmaması ve aşırı sıcak duş alınmaması önerilir.

Mutlaka konusunda uzman doktorlar tarafından uygulaması gereken bir ilaçtır. Aksi takdirde, hem istenilen etki elde edilemeyebilir, hem de geçici göz kapağı düşüklüğü gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Botoks ciltteki kırışıklıkları gidermek ve ötelemek adına estetik alanın uygulanan tedavi biçimidir.

Ankara’da botoks fiyatları sorularına yanıtlar bulmak için doktor muayenesi gerektiği bilinmelidir. Bu konudaki merak ettiklerinizi rahatlıkla bizlere iletebilirsiniz.

Botoks ile ciltteki kırışıklıklardan kurtulmak ve daha genç daha pürüzsüz bir görünüm için estetik alanında kullanılmaktadır.

SSS Sıkça Sorulan Botoks Soruları

Botoks işlemi herkese uygulanabilir mi?

Yüzünde derinleşmemiş çizgiler, (kırışıklıklar) ve sarkma olan herkese uygulanabilirken aynı zamanda daha parlak bir cilde sahip olmak isteyenlere de yapılmaktadır.

Etkisi ne kadardır?

Etkisi genelde 4 ile 6 ay kadar sürmektedir. Bazılarında bu süre daha uzunken, bazı kişilerde de daha kısa olabilmektedir. Etki süresi, kişilere göre değişebilmektedir.

Botoks yaptırdıktan sonra hemen işlerime dönebilecekmiyim?

Evet, kısa süren ameliyatsız bir işlemdir. Günlük rutininizi bozmanızı gerektirmez.

Yapılırken acı hissedermiyim?

Sadece sinek ısırması kadar tarif edilen bir acı hissi verir. Öncesinde sürülen anestezik kremler ile de oluşacak bu acıda giderebilir. Genellikle uygulama sonrasında da bir ağrı gözlenmez.

Hangi sıklıkla Uygulanabilir? Bir daha ne zaman Botoks yaptırabilirim?

Aynı alan için en az 4 ay, Maksimum 6 ay sonra etkisi kaybeden botoks, tekrar yaptırılabilir.

Kırışıklıklar dışında Yüz sarkmalarında da uygulanabilir mi?

Cildin yenilenmesi ve kırışıklık gidermek için uygulansa da, yüzdeki sarkmalarda da kullanılmaktadır.

İşlem için herhangi bir yaş sınırı var mı?

30 ve 40 yaşları arasında yapılması idealdir.

Botoks sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Soğuk havadan ve makyajdan birkaç saat uzak durulmalıdır. Ayrıca ilk gün yüzünüze temas etmemeli ve masaj yapmamalısınız.

Ankara Botoks Fiyatları

Uygulamanın maliyetini yapılacak doz ve içeriğin ücreti en belirleyici unsurdur.