Çene dolgusu uygulama bölgesi Yüz’dür, estetik olarak üç eşit parçaya bölünür. Alın, burun ve çene bölgesi bu üç bölge birbirine eşit uzunluktadır. Bu orana altın oran denir. Estetik olarak ideal görünümdür. Bu bölgede genelde alın bölgesi değişmez. Ama burun ya da çene uzunluğu bireylere göre farklılık gösterebilir. Özellikle çenenin küçük olması burnu normalden daha büyük gösterir ve yüzün yan görünümünde kuş yüzü bir görünümde gözükmesine sebep olur. Rinoplasti için başvuru yapman çoğu hastaya eğer çeneleri küçük ve geride ise bu probleminde düzeltilmesini öneririz. Çünkü tek başına yapılan burun ameliyatı yüzün yan profilinde ideal görünüm kazandırmaz.

Ameliyatsız Çene Ucu Dolgusu ile Çene Estetiği

çene ucu dolgusuÇene normalden daha küçük ve geride olabilir, aynı zamanda alt çene oluğu normalden daha derin olabilir. Bu durumun Ameliyatsız Çene estetiği olarak çözümü için en iyi seçenek dolgu uygulamalarıdır. Dolgu için seçenekler Voluma ve Radiesse’dir. Bu dolgular derin doku dolguları dır ve diğer dolgulara göre daha kalıcıdır.

Çene hattı bölgesinde en iyi uygulama planı olarak hemen en derin düzlemdeki kemik.  Uygulama hacmi 1 cc’den 4 cc ye kadar farklılık gösterebilir. Alt çenedeki biçim bozukluğunu tamamen gidermek için dolgunun alt çeneye yerleştirilmesine ihtiyaç duyulabilir üzeridir.

Çene ucu dolgusu ile çene daha belirgin halen getirilebilir. Çeneye uygulanan dolgu ile çene ucu uzatılabilir ve öne alınabilir. Bu sayede çene ucu daha belirginleştirilmiş ve normal görünümüne kavuşturulmuş olur. Çene ucu dolgu uygulaması hastaların gıdı bölgesindeki belirginliği azaltır ve sarkmaları toparlar, daha iyi gözükmesini sağlar. Ayrıca çene kenarındaki çentiklere ve ağız köşesinden inen kıvrımlara uygulanması o bölgedeki cilt sarkmalarını maskeler ve alt çene konturunun düzelmesini sağlar. Alt çene oluğu doldurularak bu bölgenin derinliği azaltılır ve daha estetik bir çene hattı elde edilir.

Ayrıca dolgu çene köşesine uygulanarak çenenin daha köşeli ve çıkık görünmesini sağlar. Genelde her bir alana 1-2 cc uygulaması iyi bir sonuç verir.

Çene ucundaki gamzenin yok edilmesi içinde dolgu uygulamaları iyi bir çözümdür. Hemen sonuç alınır. Ayrıca çene ucunda doğumsal ya da sonradan edinilmiş asimetrileri düzeltilmesinde de Yüz dolgusu yardımcıdır.

Üst çenedeki gerilik ya da düzlüğün düzeltilmesi içinde yine dolgu uygulanabilir.

Genç yüz üçgen yüzdür. Kişiler yaşlandıkça çene hattı kenarındaki cilt sarkmaları ile yüz kareleşir. Çene dolgusu ile çene hattı belirginleştirilip ve altın orana katkı sağlanır. Çene yan hattı dolgusu ile yüz kareliği ovalleştirme daha genç bir yüz ifadesi elde edilir. Çene bölgesi güzelleştirilerek iyi bir görünüm kazanılabilir. Ama yüzü değerlendirirken sadece çeneyi değil tüm yüz yapılarını ve birbirleriyle olan ilişkilerini ve orantısal farklarını da iyi bir analiz etmek faydalı olacaktır.