Boyun bölgesi, dekolte bölgesi ile beraber yaşlanma bulgularını ele veren bölgelerden birisidir. Boyun bölgesinde perde kası olarak isimlendirdiğimiz platizma kasındaki gevşemeler ciltte bir takım bozulmalara yol açar. Bu bozulmalar gıdı bölgesinde genellikle 2 adet kas bandı şeklinde sarkmalara yol açar. Ayrıca boyun da enine oluşan kat çizgileri ve adem elması altındaki diklemesine kırışıklıklar ve sarkmalar baş gösterir. Tüm bu yaşlanma bulguları platizma da oluşan gevşeme ve sarkmalara ve bu kasın cilt üstünde bıraktığı kat izlerine bağlıdır. Cildin diriliğini ve sıkılığını kaybetmesi de bu durumu artırır.

Boyun  Botoksu

Boyun dekolte botoksuBoyun bölgesine botoksun uygulanması ile boyunda oluşmuş enine çizgiler azaltılabilir ya da yok edilebilir. Eğer bu boyun çizgileri gerildiğinde kayboluyorsa sadece tek başına yapılması çok başarılı bir sonuç verir. Eğer çizgiler kaybolmuyor ise kırışıklıklar azalır, cilt canlı ve diri gözükür. Ama katlantı izleri tamamen kaybolmaz, silüet şeklinde görünür. Bu gibi olgulara dolgu takviyesi ile elde edilen sonuç daha da artırılabilir. Genellikle Volift uygulaması hem ciltteki hacim kaybını giderir. Hem de kırışıklık içinde bir direnç oluşturarak kırışıklığın derinleşmesini önlemede önemli rol oynar. Ayrıca fokus ultrason tedavisi ile de hem cilt hem de platizma kasında bir lifting etkisi olduğu için sonuç en maksimum seviyeye çıkar. Özetle hafif olgularda tek başına yapılması yeterliyken, ilerlemiş ya da orta olgularda botoksun dolgu ve fokus ultrason ile kombine tedavileri daha iyi bir tedavi olanağı sağlar.

Botoksun boyun bölgesinde fayda sağladığı diğer bir problem ise gıdı bölgesindeki kas bantlarıdır. Bu bantlar hem gıdı bölgesini sarkık gösterir, hem de bantların arasındaki cilt çukur gözükür. Yapılacak bu işlem ile kas bantları gevşetilir ve çekinti formu bozulduğu için gıdı bölgesi estetik olarak daha güzel görünür. Yine ön boyundaki kırışıklıklar ve ciltteki elastikiyet kaybı da botokstan fayda görür. Aynı boyun çizgilerinde olduğu gibi bununla beraber fokus ultrason tedavisinin kullanımı sonucu kalitesini artırır.

Boyun bölgesi için genellikle 25 ünite botox ya da 75 ünite dysport kullanılır.

Dekolte Botoksu

Dekolte bölgesi de aslıda boyun bölgesinin devamıdır. Özellikle bayanlarda yakası açık kıyafetler bu bölgenin ön planda gözükmesine neden olur. Bu bölgedeki kırışıklık ya da buruşmuş görünüm can sıkıcı olabilir. Dekolte Botoksu uygulaması ile bu bölge daha diri ve canlı gözükebilir. Yine ulterapi ile kombine tedaviler en mükemmel düzelmenin sağlanması için bir zorunluluktur.

Dekolte Botoksu uygulaması ile dekolte bölgesi daha pürüzsüz ve diri gözükür. Elde edilen sonucun devamlılığı için her altı ayda bir tekrarlanmalıdır.