Dolgu materyallerini iki gruba ayırmak mümkündür. Birincisi kişinin kendi yağ dokusu ile ikincisi ise hazır uygulanan dolgu maddeleridir.

estetik dolgu uygulaması Hazır dolgu materyallerinden en çok kullanılanı ve güvenilir olanı hyaluronik asit içeren preparatlardır. Hyaluronik asit gençken cildimize parlaklık ve dolgunluk verir, yaşlandıkça ciltteki miktarı azalır ve cilt cansız bir görünüm kazanır. Dolayısıyla aslında “hyaluronik asit”cildimizde bulunan doğal bir maddedir. FDA onaylı bir üründür. Hyaluronik asitiçeren dolgu maddelerinin kalıcılığı 6 ay ila 1 yıl arasında değişir. En sık kullanılan markalar restylane, teosyal, jüvederm, amalian’dır.

Diğer güvenilir hazır dolgu maddelerinden biride kalsiyum kristali içeren radiesse’dir. 24 ay süre ile kalıcılık sağlar ve yine FDA onaylı bir üründür.

Dolgu uygulamasından önce konforu artırmak için lokal anestezik krem ya da buz uygulaması kullanılabilir. Uygulama kırışık cilt içine mikroenjeksiyonlar şeklinde yapılır. Sonuçlar hemen görülür. Enjeksiyon bölgesinde geçici şişlik, kızarıklık ve noktasal morarma olabilir. Birkaç gün içinde geçer.

Vücut Dolgusu Kullanım Alanları

 • Göğüs büyütme
 • Popo büyütme
 • Bacak kalınlaştırmak
 • Yara izi çöküklüklerinin giderilmesi
 • Penis kalınlaştırmak
 • Vücut hatlarını ve kıvrımlarını düzeltmek
 • Liposuction sonrası oluşan düzensizlikleri gidermek
 • El gençleştirme

Bu uygulamalar özellikle ameliyat olmak istemeyen, günlük aktivitelerinden kopmadan vücut hatlarını güzelleştirmek isteyenler için iyi bir seçenektir.

En sık uygulama çarpık bacak ya da bacak içi zayıflığı nedeniyle etek giyemeyen hasta grubudur. İşlem sonrası hemen dolgun ve çarpık olmayan estetik olarak güzel görünümlü bir bacak elde edilebilir.

Diğer bir uygulama alanı ise göğüs büyütmektir. Özellikle hamilelik sonrası boşalmış ve diriliğini kaybetmiş ya da küçük göğüsleri dolgunlaştırmak için ameliyatsız bir yöntemdir.

estetik dolgu uygulamaları Popo dolgunlaştırmak içinde iyi bir seçenektir. Çünkü ideal popo düz ve sarkık olmayan, dışa doğru çıkık, dolgun görünümde olmalıdır. Poponun orta üst bölgesine yapılacak dolgu ile daha dolgun ve estetik olarak daha güzel görünüm elde edilmiş olunur.

Özellikle el yaşlandıkça buruşur ve eski canlılığını kaybeder. Bu görünümde el cildi içine yapılan dolgu uygulaması ile düzeltilebilir. Bu sayede dada diri ve daha genç bir el görünümü elde edilebilir.

Hazır dolgu maddeleri uygulanırken en önemli öge güvenirliktir. Hyaluronik asit ve kalsiyum içerikli dolgular FDA onaylı ve oldukça güvenilirdir. Ancak kalıcı olarak lanse edilen birtakım sentetik dolgu maddeleri vardır. Genellikle Poliamid, poliakrilamid içeriklidir. Ancak bu maddeler sentetik olup vücutta yabancı cisim reaksiyonu oluşturmaları nedeniyle riskliledirler ve kullanılmalarını ben önermiyorum..

Yaşlanma ve mimik hareketleri yıllar içinde yüz cildimizde ince kırışıklıklardan, katlantı izi, sarkma ve çökmelere kadar uzanan bir süreçle sonuçlanır. Alın, kaş çatma, kazayağı ve gülme çizgileri yüzde ilk beliren kırışıklıklardır.
Bu kırışıklıklar erken dönemde hazır dolgu uygulamaları ile kaybedilebilir ya da belli belirsiz bir görünüme kavuşturulabilir.

Erken dönem kırışıklıklarına önlem alınmazsa zaman içinde bu kırışıklıklar ciltte katlantı izine dönmeye başlar. Bu evrede dolgu uygulamaları ciltteki seviye farklılığını giderse de ciltte oluşan katlantı izlerini ameliyatla bile gidermek mümkün olmaz. 30’lu yaşların başlarında cilt yaşlanmaya başlar. Bu yüzden kırışıklıklar belirginleşmeden erken dönemde uygulanan dolgu ile hem cilt daha pürüzsüz ve daha diri gözükür, hem de zamanla kırışıklıkların derinleşmesi için önlem alınmış olur. Özetle dolgu maddeleri ile ciltteki kırışıklıklar giderilir ve kaybedilen yapılar yerine konulduğu için cilt daha genç bir görünüm kazanır.

Dolgu Maddelerinin Yüzde Uygulama Alanları

 • Dudak kalınlaştırma
 • Yüz dolgusu ile yüzdeki çökmeleri ve çukurları doldurmak.
 • Elmacık kemiği ve Çene ucu belirginleştirmek
 • Alın, ağız etrafı, gülme çizgilerini yok etmek.
 • Göz etrafındaki kırışıklıkları gidermek amaçlı kullanılır.
 • Arıca yanaktaki çukurlukları doldurmak amaçlı.
 • Burun dolgusu ile burnu şekillendirmek için kullanılır.
 • Dudak üzeri kırışıklıkları azaltmak içinde yaygın olarak kullanılabilir.

Hyaluronik asit içerikli dolguların bağları ve molekül boyutu büyütülerek 2 yıl kadar kalıcı olabilir. Macrolane ve aqualift en sık kullanılan markalardır. Bu materyaller genelde yüz dışındaki vücut hatlarını belirginleştirmek ya da çukurları doldurmak için kullanılabilir.