Dolgu materyallerini iki gruba ayırmak mümkündür. Birincisi kişinin kendi yağ dokusu ile ikincisi ise hazır uygulanan dolgu maddeleridir.

estetik dolgu uygulaması Hazır dolgu materyallerinden en çok kullanılanı ve güvenilir olanı hyaluronik asit içeren preparatlardır. Hyaluronik asit gençken cildimize parlaklık ve dolgunluk verir, yaşlandıkça ciltteki miktarı azalır ve cilt cansız bir görünüm kazanır. Dolayısıyla aslında “hyaluronik asit”cildimizde bulunan doğal bir maddedir. FDA onaylı bir üründür. Hyaluronik asitiçeren dolgu maddelerinin kalıcılığı 6 ay ila 1 yıl arasında değişir. En sık kullanılan markalar restylane, teosyal, jüvederm, amalian’dır.

Diğer güvenilir hazır dolgu maddelerinden biride kalsiyum kristali içeren radiesse’dir. 24 ay süre ile kalıcılık sağlar ve yine FDA onaylı bir üründür.

Dolgu uygulamasından önce konforu artırmak için lokal anestezik krem ya da buz uygulaması kullanılabilir. Uygulama kırışık cilt içine mikroenjeksiyonlar şeklinde yapılır. Sonuçlar hemen görülür. Enjeksiyon bölgesinde geçici şişlik, kızarıklık ve noktasal morarma olabilir. Birkaç gün içinde geçer.

Vücut Dolgusu Kullanım Alanları

 • Göğüs büyütme
 • Popo büyütme
 • Bacak kalınlaştırmak
 • Yara izi çöküklüklerinin giderilmesi
 • Penis kalınlaştırmak
 • Vücut hatlarını ve kıvrımlarını düzeltmek
 • Liposuction sonrası oluşan düzensizlikleri gidermek
 • El gençleştirme

Bu uygulamalar özellikle ameliyat olmak istemeyen, günlük aktivitelerinden kopmadan vücut hatlarını güzelleştirmek isteyenler için iyi bir seçenektir.

En sık uygulama çarpık bacak ya da bacak içi zayıflığı nedeniyle etek giyemeyen hasta grubudur. İşlem sonrası hemen dolgun ve çarpık olmayan estetik olarak güzel görünümlü bir bacak elde edilebilir.

Diğer bir uygulama alanı ise göğüs büyütmektir. Özellikle hamilelik sonrası boşalmış ve diriliğini kaybetmiş ya da küçük göğüsleri dolgunlaştırmak için ameliyatsız bir yöntemdir.

estetik dolgu uygulamaları Popo dolgunlaştırmak içinde iyi bir seçenektir. Çünkü ideal popo düz ve sarkık olmayan, dışa doğru çıkık, dolgun görünümde olmalıdır. Poponun orta üst bölgesine yapılacak dolgu ile daha dolgun ve estetik olarak daha güzel görünüm elde edilmiş olunur.

Özellikle el yaşlandıkça buruşur ve eski canlılığını kaybeder. Bu görünümde el cildi içine yapılan dolgu uygulaması ile düzeltilebilir. Bu sayede dada diri ve daha genç bir el görünümü elde edilebilir.

Hazır dolgu maddeleri uygulanırken en önemli öge güvenirliktir. Hyaluronik asit ve kalsiyum içerikli dolgular FDA onaylı ve oldukça güvenilirdir. Ancak kalıcı olarak lanse edilen birtakım sentetik dolgu maddeleri vardır. Genellikle Poliamid, poliakrilamid içeriklidir. Ancak bu maddeler sentetik olup vücutta yabancı cisim reaksiyonu oluşturmaları nedeniyle riskliledirler ve kullanılmalarını ben önermiyorum..

Yaşlanma ve mimik hareketleri yıllar içinde yüz cildimizde ince kırışıklıklardan, katlantı izi, sarkma ve çökmelere kadar uzanan bir süreçle sonuçlanır. Alın, kaş çatma, kazayağı ve gülme çizgileri yüzde ilk beliren kırışıklıklardır.
Bu kırışıklıklar erken dönemde hazır dolgu uygulamaları ile kaybedilebilir ya da belli belirsiz bir görünüme kavuşturulabilir.

Erken dönem kırışıklıklarına önlem alınmazsa zaman içinde bu kırışıklıklar ciltte katlantı izine dönmeye başlar. Bu evrede dolgu uygulamaları ciltteki seviye farklılığını giderse de ciltte oluşan katlantı izlerini ameliyatla bile gidermek mümkün olmaz. 30’lu yaşların başlarında cilt yaşlanmaya başlar. Bu yüzden kırışıklıklar belirginleşmeden erken dönemde uygulanan dolgu ile hem cilt daha pürüzsüz ve daha diri gözükür, hem de zamanla kırışıklıkların derinleşmesi için önlem alınmış olur. Özetle dolgu maddeleri ile ciltteki kırışıklıklar giderilir ve kaybedilen yapılar yerine konulduğu için cilt daha genç bir görünüm kazanır.

Dolgu Maddelerinin Yüzde Uygulama Alanları

 • Dudak kalınlaştırma
 • Yüz dolgusu ile yüzdeki çökmeleri ve çukurları doldurmak.
 • Elmacık kemiği ve Çene ucu belirginleştirmek
 • Alın, ağız etrafı, gülme çizgilerini yok etmek.
 • Göz etrafındaki kırışıklıkları gidermek amaçlı kullanılır.
 • Arıca yanaktaki çukurlukları doldurmak amaçlı.
 • Burun dolgusu ile burnu şekillendirmek için kullanılır.
 • Dudak üzeri kırışıklıkları azaltmak içinde yaygın olarak kullanılabilir.

Hyaluronik asit içerikli dolguların bağları ve molekül boyutu büyütülerek 2 yıl kadar kalıcı olabilir. Macrolane ve aqualift en sık kullanılan markalardır. Bu materyaller genelde yüz dışındaki vücut hatlarını belirginleştirmek ya da çukurları doldurmak için kullanılabilir.

Estetik Dolgu, Yağ Enjekte Yönteminde mi Uygulanır?

Estetik dolgu uygulamaları, yağ enjeksiyonlarına benzer uygulama ile yapılır. Sentetik kimyasal bazlı ürünler, dolgu yapılacak bölgeye direkt olarak enjekte usulüyle uygulanır.

Estetik bir uygulama olduğu için profesyonellikle yapılması ve uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Dolgu Maddeleri Nelerdir?

İki farklı grupta değerlendirilen estetik dolgular;

 • Yağ enjeksiyonu
 • Sentetik Maddeler

Olarak doğal ve doğal olmayan maddelerdir. Yağ enjeksiyonunda; kişinin kendi dokuları kullanılır. Vücudunun bazı bölgelerinden alınan yağ dokuları, ihtiyaç duyulan bölgeye enjekte edilerek dolgu yapılır. Genellikle karın yağ kısımları kullanılır ve doku kokteyli olarak adlandırılır.

Sentetik maddeler ise yapay dolgular olarak nitelendirilen pek çok ürün bulunur. En çok tercih edilen kullanılan estetik dolgu ürünü ise hyalüronik asit dolgusudur.

Estetik Dolgu Uygulamalarından Önce

Cilt yapısı ve uygulama yapılacak bölgenin keşfi için analiz önemlidir. İlk muayenede yapılması gereken estetik bölgeleri ve varsa ek uygulamalar tespit edilir. Yine analiz aşamasında, dolgu yapılacak ilaç belirlenir. Böyleye ve uygulama alanına bağlı olarak genel anestezi ye da lokal anesteziye gerek yoktur. Sedasyon ile doğrudan ve kolay şekilde uygulanır.

Estetik Dolgu İle Sıkça Merak Edilenler

 • Estetik Dolgular Kalıcı mıdır?

Yüz dolgusu sonrası, özen gösterilmesi gereken konulara uyulmalıdır. Uygulama öncesi verdiğimiz bilgiler ile estetik dolguların geçici olduğunu ve 6 ila 8 ay arasında yenilenmesi gerektiğini sunuyoruz.

 • Estetik Dolguların Kalıcılık Süresi Artırılabilir mi?

Hyalüronik asit ile dolgu yapılan estetik uygulamalarda, kişinin cilt kalitesi ve uygulama yaşı önemlidir. Daha genç yaşlarda yapılan uygulamalarda 10- 12 ayda bir yenilendiği muhtemeldir. Ayrıca dolgu maddesinin kalitesi ve uygulama yapan kişinin doğru noktalara uygulama yapması, uygulamanın süresinde etkilidir.

 • Estetik Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Yüz dolgusu yaptıranların yorumları değerlendirildiğinde; cildin nem dengesinin sağlandığı bilgisi edinilebilir. Uygulamanın su tutma özelliği bulunduğu için cildin nemlenmesini ve ışıldamasını sağlar.

Kesi izi olmadan yapılan ameliyatsız uygulama olması avantajdır. Yara izi, kanama, ağrı, sızı olmaması tercih edilmesini sağlıyor. Hızlı ve pratik bir uygulama olduğu için 10- 15 dakikada tamamlanır. Öncesi ve sonrasında herhangi bir hazırlık yapmaya gerek olmadığı için normal aktivitelere devam edilebilir. En cazip yanı ise hedeflenen sonuç anında elde edilir. Uygulama sonrası, istenilen estetik sonuç elde edilmiş olur.

Kontür Uygulamalarında Estetik Dolgu Kullanımı

Yüz dolgusu ne kadar sürede oturur konusunda, uygulama yapılan bölgeye göre farklılık gösterdiğini belirtebiliriz. Kontür için kullanılan estetik dolgular anında etki eder ve estetik görünümü sunar. Dudak kıvrımlarında hacim artırmak için yapılan uygulamalarda kullanılabilir.

Burun ucu estetiğinde, şekillendirmesinde, çene estetiğinde, yanak ve elmacık estetiğinde dolgunluk vermek için estetik dolgular uygulanabilir.

Hyaluronikasit (HA) Nedir?

Hyaluronik asit, estetik dolguda kullanılan ve insan vücudunda doğal olarak bulunan bir maddedir. HA içerikli dolgular hayvansal içerik barındırmayan ve laboratuvar ortamında hazırlanan ürünlerdir.