Dudak dolgusu uygulaması dudakları şekillendirme ve kalınlaştırma amacıyla Hyalüronik asit ürünlerinin çeşitli kombinasyonları sonucu sağlanabilir. Yine de Volift veya Teosyal Kiss tek başına mükemmel sonuçlar vermektedir.

İdeal adaylar başlamak için düzgün şekilli dudaklara sahiptirler. Bu hastalarda sadece Dudak dolgusu dudağın kırmızı çizgisini yükseltmek mükemmel sonuçlar almak için yeterlidir. Buna ek olarak Dudağa dolgu uygulaması uygun diş oklüzyonu daha simetrik sonuçlar almaya yardımcı olur. Dudağın sol ve sağ kısımları uzunluk ve kalınlık açısından farklı olan yani asimetrik dudaklara sahip olan kişilerde; bu durum gözlenmeli ve hastaya Dudak dolgusu işleminden önce gösterilmelidir. Simetriyi sağlamak zor olabilir, ek rötuş gerekebilir. Fakat hasta uygulama öncesi bu asimetriler den haberdar olmalıdır, böylece değişim için beklentisi gerçekçi olacaktır.

Dudak Dolgusu Ameliyatsız Dudak Dolgunlaştırma Uygulaması

Dudak dolgusu ile Dudak Kalınlaştırma ve dolgunlaştırmaUzun, ince dudaklı hastalarda Dudak dolgusu uygulaması ile dudak dolgunlaştırma sonuçları sınırlı olabilir. Bu yüzden 1-2 hafta sonra ek uygulama ile daha iyi sonuçlar alınabileceği hastaya bildirilmelidir.  Dişleri dudaklarına çok yakın olan hastalar için ya da ikinci derece oklüzyonu olanlar için, Dudak büyütme miktarlarında ihtiyatlı davranılmalıdır, çünkü dişlerdeki bozukluklar üst dudağa yansıyabilir bu da dudakta çok çıkıntılı bir görünüme ya da ‘ördek gibi’ bir biçime neden olabilir. Bu yüzden bu grup hastalara aşırı dudak dolgu uygulamalarından kaçınılmalı ve 1-2 hafta sonra kontrol ek dozlarının uygulanabileceği söylenmelidir.

Yaralar volüm arttırmaya cevap vermeyebilir bu da bir düzensizlik bırakabilir. Cupid yayı yaş ilerledikçe daha genişler ve bu yüzden daraltılmalıdır. Mental çukurun derinliği yaş ile birlikte artar ve yumuşatma işlemi gerektirebilir; dudak çizgisinin sonucuna eklenebilir. Uçuk geçmişi olan hastalara uçuk önleyici tedaviler uygulamak gerekebilir, çünkü prosedür yeni uçuk oluşumuna ve dolayısıyla yara izi bırakmaya sebep olabilir.

Dudak Kalınlaştırma

Uzun, ince dudaklı ve çok geniş bir gülümsemeye sahip hastalarda Dudak dolgusu yardımıyla dudak kalınlaştırma ve büyütme işlemi oldukça zordur. Genellikle hastalar güldüklerinde dudaklarının çok ince gözüktüğünden şikayet ederler; bu implantlar ile ya da dolgularla düzeltilemeyecek dinamik bir değişikliktir. Doktor hastanın istediği sonucun kullanılan ürün ne olursa olsun bir ya da kesin bir kaç enjeksiyonla elde edilemeyeceğini ama daha iyi bir görünüm kazanacağını açıklamalıdır.

Dudak Dolgusu Enjeksiyonu

Dudak dolgusu dudağın büyütülmesi ve kalınlaştırma için kullanıldığında, enjeksiyon sürecine alanı arttırmak ve daha iyi bir tasarım sağlamak için genellikle dudağın kırmızı çizgisi arttırılarak başlanır. Filtral sütunlarda arttırırılabilir ve bu seviyede dolgu orta dermal seviyeye yerleştirilir ve dudak çizgisi için de dudak çizgisinin sınırı boyuncadır. Dolgu yüzeye çok yakın yerleştirilmemelidir, çünkü açık mavi bir renk şeklinde gözükecektir (Tyndall etkisi). Dolgu enjekte edilirken el ile muayene oldukça önemlidir. Bazen dokudaki zayıflamanın bir sonucu olarak enjeksiyonun yönünün dikine doğru bir yol izleyebilir ve dikey dudak çizgilerini takip edebilir. Eğer böyle bir durum ortaya çıkarsa, dolgu acilen bu düzensiz çizgiyi yok etmek için masaj ile dağıtılmalıdır.

Yaş-kuru birleşiminden kırmızı dudak çizgisine kadar olan düzgün dudak enjeksiyonu orbiküler ağız kasının içindeki mukozanın iç kısımlarına da uygulanabilir. Mukozanın hemen altına yerleştirilirse, mavi renkte gözükecektir. Yaş mukozanın yanı sıra yaş-kuru birleşiminin arka kısmına yapılan yerleştirme dudak volümü kadar tasarımını da güzelleştirir. Yine, enjeksiyon ürünün farketilmesini önlemek için orbiküler ağız kasının altında olmalıdır. Ürünün yerleştirilmesi hastanın isteklerine ve dudağın başlangıç şekline göre çok çeşitli olmalıdır. Sonucu etkileyebilecek olan her türlü önceden var olan asimetriler, yaralar, zayıflıklar, herpetik enfeksiyonlar, dentisyon (oklüzal sınıflandırma dahil), filtral sütunların ve üst dudağın uzunluğu, Cupid yayının genişliği ve mental çukurun genişliği dikkate alınmalıdır. Müdaheleden önce mümkünse fotoğraf çekilmelidir ve hasta ile potansiyel riskler ve her enjeksiyonun yararları detaylı bir şekilde açıklanmalıdır.

Dudaklara Dolgu Uygulaması ile Dudak Büyütme

dudak-dolgusuDudak dolgusu ile dudak büyütmede her dudak için ortalama miktar 0.5 cc ‘den 1.0 cc ‘ye kadar değişmektedir. Yerleştirme ile birlikte iğne travmasından dolayı geçici bir şişlik, morarma ya da hyaluronik asitin su çekmesinden kaynaklı şişlikler oluşabilir. Kanül uygulaması ile bu riskler azalır.

Enjeksiyondan hemen sonra dudak boyutu son sonuca gelmiş olmalıdır. Ani şişlik yaşayan hastaların 3 ile 5 gün arasında bir süre sonunda dudakları son şeklini alacaktır. Dudakların yerleştirilen hacim dışında boyutlarında bir değişme olmayacaktır. Eğer sonraki enjeksiyonlardan dönüş alınırsa, istenilen düzenleme için daha az hacim gerekecektir.

Dudak Dolgusu Kalıcılık Süresi

Dudak dolgusu kalıcılığı kişilerin metabolizma, mimik ve hareketlerine bağlıdır. Çok canlı, hareketli hastaların dudak dolgusu süresi genelde kısa vadelidir. Dolgu, etkinliği azalmasına rağmen dokuda 16 aya kadar kalabilir. Birçok insanda, kalan dolgunun üstüne yapılan ikinci ve üçüncü dolgu seansları ile daha çok büyüme sağlanabilir. Bu sayede sonraki enjeksiyonlarla beraber dudakların daha da iyi şekillendirilmesi, hacminin genişletilmesi ve dudakların biçimlenmesi sağlanır. Dolgunun genelde 6-12 ay süresi vardır, fakat tekrarlanan enjeksiyonlarla 8 aydan 1 yıla kadar uzayabilir. Bazı kişilerde, Dudak dolgunlaştırma için dudak dolgusu ömrü 3 ay gibi kısa bir sürede bitebilir ve tekrar biçimlendirilmesi gerekir.

Dudak kalınlaştırma için dudak dolgusu enjekte edilirken, şişlik ve topaklanma olmaması için iğne hareketlerine dahi çok dikkat edilmelidir. Eğer şişlikler veya topaklanmalar gözlemlenirse, bu bölgelere derhal masaj yapılmalıdır. Daha önceden oluşan bozukluklar düzeltilmeye çalışılmalıdır. Ördek’si kötü bir görüntüyü önlemek için alt ve üst dudak arasındaki denge korunmalıdır.

Sıklıkla dudak çizgisindeki üst dudak özellikle yanal alanlarda zayıflar. Dudakları dolgunlaştırma Orta deri seviyesine dudak dolgusu yerleştirilerek üst dudağın hacimli ve dolgun görünmesi sağlanır. Dudak çizgisi üstünde kullanılan miktara çok dikkat edilmelidir, miktarın fazla olması üst dudağın uzayıp sarkmasına neden olur. Nazolabial çiziye bağlı olan üst dudağa dolgu yapılırken kullanılan miktara çok dikkat edilmelidir. Çünkü, dudağın şekli özellikle hasta gülümsediğinde garip veya çok gülünç şekillere girebilir.

Eğer hasta implantlara sahipse, dolgu implantlar çıkarılmadan eklenebilir ama bu hastanın isteğine bağlıdır.

Dudaklara Kombine Dolgu Uygulamaları

Bazı doktorlar, hyaluronik asit içerikli dudak dolgusu enjeksiyonunu diğer doku dolgularıyla birleştirir. En çok kalsiyum kristali içeren dolgular ile kombine uygulamalar yapılabilir.

Hyaluronik asit içerikli dolgu ile Botulinum toksin ile birlikte de kullanılabilir. Bu durumda, dudakların kısılmasını ve yatay dudak çizgilerinin formasyona uğramasını engellemek için alt ve üst dudakta orbiküler oris kasında botoks kullanılabilir. Botulinum toksin miktarı değişiklik gösterir. Üst dudağın her tarafına 2 ünite, orta kısma yapılmayarak, alt ve üst dudağın her tarafına 2 üniteden 4 üniteye kadar kullanılabilir. Botulinum toksin, hyaluronik asit içerikli dolgunun dudaklardaki kalıcılık süresini arttırır. Dudakların korunmasını ve şeklinin kalıcılığını arttırır. Botoks dudakların deri ile birleşme sınırına veya yaklaşık 5mm (ileri-geri) yerleştirilebilir. Botoks  dudakların deri ile birleşme sınırından çok uzağa enjekte edilmemelidir, aksi takdirde dudakların küçülmüş görünmesine yol açar. Bu sınıra ne kadar yakın enjekte edilirse dudakların korunma derecesi de o kadar artacaktır.