Burun dolgusu için uygun hastalar genelde Ameliyatsız burun estetiği yaptırmak isteyen kişilerdir, Diğer bir grup ise burnunda ameliyat olmuş ve sonrası burunda oluşan düzensizliklerin giderilmesini isteyen hastalardır. Ayrıca  yaralanma ya da geçirilmiş cerrahiye bağlı iz ve çökükler de Burun dolgusu uygulaması oldukça faydalıdır.

Buruna dolgu uygulaması isteyenlerin büyük kısmının ilk beklentisi burundaki kemeri yok etmektir. Eğriliğin derecesi eğer hafifse dolgu ile çok iyi sonuçlar elde edilebilir. Burnun kemerinin üstüne ve altına küçük miktarlarda uygulanan dolgu ile çıkıntı örtbas edilebilir. Dolgu uygulaması isteyen hastaların diğer önemli beklentisi burnun kalkıklığının artırılmasıdır. Burnun ucunun kalkması ve dik duruşu özellikle yan profilden daha estetik olarak hoş gözükmesini sağlar.

Burun Dolgusu ile Ameliyatsız Burun Estetiği

Ameliyatsız burun estetiği olarak genelde burun dolgusu ile yapılır. Burun dolgusu olarak en sık kullanılan ajan hyaluronik asit içeren ürünlerdir. Bu ürünlerin kalıcılığı 1-1,5 yıldır. Genelde burun dolgusu burun kemerini belirsizleştirmek, burun ucunun projeksiyonunu artırmak ve sivriltmek ve burun kalkıklığını artırmak için kullanılır. Bu uygulamayı arzu eden hastalar genelde cerrahi bir ameliyat geçirmek istemeyen, burunlarında ciddi bir değişiklik istemeyen, iyileşme dönemi için vakit ayırmak istemeyen ve basit bir müdahale isteyen hasta kitlesidir.

Uygulama muayenehane şartlarında 5-10 dakika gibi kısa süren bir uygulamadır. Dolgular genelde 1 ml içeren kutulardır. Çoğu hasta için 0.5-1 ml buruna dolgu uygulaması yeterlidir. Buruna doldu yapılması planlanan alanlar işaretlenir. Burun sırtı antiseptik ile temizlenir. Mikroenjeksiyonlar şeklinde dolgu burun cildine uygulanır. İşlemden hemen sonra sonuç görülür ve 1-2 gün hafif bir şişlik olur.

İşlem burun kemerinin yukarısına ve aşağısına yapılarak başlanır. Böylece yandan düz bir burun sırtı elde edilmeye çalışılır. Daha sonra burun ucuna yapılan dolgu ile burun ucu kabalığı azaltılır ve burun ucu birkaç mm uzatılır. En son burun delikleri arasındaki burun bölümüne uygulanır, bu sayede burun kalkıklığı artırılmış olunur.

Ameliyatsız burun ucu estetiği de yapılabilir. Ameliyatsız burun estetiği için uygun hastalar aşırı burun kemeri olmayan, büyük burnu ve burun delikleri olmayan hasta grubudur. Ayrıca bu uygulama burun estetiği ameliyatı sonrası ya da doğuştan olan burun sırtındaki düzensizlik ya da çökme gibi problemlerin de tedavisinde kullanılabilir.

Dolgu uygulaması burnu ameliyatsız güzelleştirmek için son derece ideal bir yöntemdir. Özellikle uygun hastalarda son derece başarılı bir sonuç verir. Bu işlemin geçici ama tekrarlanabilir olduğunu bilen kişilerde oldukça tatmin edici bir uygulamadır.

Yapılan estetik girişimler kişilerin daha iyi bir görünüm kazanmalarını sağlar. Ama herkes bunun için ameliyatı olmak istemez ya da kapsamlı yapısal değişiklikler olmasını istemez. Burun dolgusu ile hemen oluşan sonucu görebilmek ve iyileşme dönemi olmaması her hastayı mutlu etmektedir.

Voluma ya da radiesse burun büyütme ve şekillendirme için kullanılabilir. Voluma 18 ay, Radiesse ise 24 aya kadar kalıcıdır. İki dolguda hyaluronik asit ve kalsiyum kristali gibi organik içeriktedir.

Buruna Dolgu Uygulama Alanları

  • Kemeri azaltmak için burun kökü ve kemer önüne uygulanır.
  • Burnun uç projeksiyonunu artırmak için burun ucu ve kolumellaya uygulanır.
  • Burunda çöküntü ya da iz olan alanı doldurmak için kullanılır.
  • Burnun sırtı ya da tabanını genişletmek için uygulanır.
  • Burnun ucunun kalkıklığını artırmak için kullanılır.
  • Geçirilmiş rinoplastiye bağlı düzensizliklerin giderilmesi amacıyla kullanılır.

Burun dolgusu 27 birim iğneyle derin dermal katmana ya da subkutan tabakaya yerleştirilir. İşlem sonrası dolguyu güzelce dağıtmak için hafifçe masaj uygulanır. Burunda şişlik ve morarma olabilir. Bir iki gün içinde kendiliğinden geçer.

Burun için hacimler mükemmel sonuçlarla 0.5 den 1.0 cc ye kadar çeşitlilik gösterebilir. Bazen kişi daha fazlası veya daha azına ihtiyaç duyabilir.

Burnu uygun olan hastalara yapılan Ameliyatsız burun estetiği için burun dolgusu uygulaması, kişinin yüz ifadesinde bazen sanki Estetik burun ameliyatı geçirmiş gibi iyi sonuçlar verebilir. Bu sayede kişiler ameliyat olmadan 5-10 dakikalık uygulama ile daha güzel bir burun görünümüne sahip olabilirler. Ankara’da bu uygulanmalar hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.