Gülme çizgilerine dolgu Dudaklarda olduğu gibi, nazolabial çizgilerin derinlikleri, şekilleri, uzunlukları farklılık gösterebilir. Bazı hastalarda gülme çizgileri çok silik olabilirken bazı hastalarda derin kat izleri oluşabilir. Lemperle tarafından tarif edilen sınıflama kategorisi sayesinde hastalar değerlendirilebilir ve arzuları üzerinde konuşulabilir.

Gülme çizgilerine dolgu Lemperle Nazolabial Çizgi Sınıflaması

  1. Kırışıksız
  2. Kabul edilebilecek düzeyde kırışıklıklar
  3. Sığ Kırışıklıklar
  4. Kısmen derin kırışıklıklar
  5. Derin kırışıklıklar ve iyi tanımlanmış bölgeler
  6. Çok derin kırışıklıklar ve normalden fazla olan çizgiler

Kıvrımın derinliğindeki düzeltmeye bağlı olan normal bir hastada meydana gelen değişiklik oranı yüzde elli civarında olmalıdır.  Voluma, genelde yanal oral basınç noktasının üstten 3/2 aşağısında kalan çukurun dış yüzeyini yumuşatmak için kullanılabilir. Bu ürün genelde ortadan derine doğru olan deri tabakasına yerleştirilir. Eğer nazolobial kıvrımı yüzeysel bir çizgiye sahipse yumuşatmak için Volift kullanılabilir. Voluma’ya alternatif olarak Radiesse kullanılabilir. Ürün çukurun (kıvrımın) köşebentleri üzerine yerleştirilir ve ömrünü uzatmak için kaplama yapılabilir.

gülme cizgilerine burun cizgileri dolgusuÇok derin olan kıvrımlarda Volift’in alt katmanına Voluma yerleştirilebilir. Nazolabial kıvrımların düzeltilmesinde Volift yerine Voluma kullanılması ürünün dayanıklılık süresini biraz daha uzatabilir. Tekrarlanan tüm hyalüronik asit enjeksiyonların da olduğu gibi, ürün dayanıklılık süresi uzar ve aynı hacmi yakalamak için daha az hacimlerde ürün kullanılmalıdır. Hastaların mimikleri ve gülümsemelerinde garip bir görünüşe yol açmaması için çukurları gereğinden fazla doldurmamaya dikkat edilmelidir. Enjeksiyondan sonraki birkaç gün soğuk uygulama, ürünün iyileşme dokusu sayesinde iyice yerleşmesini ve hastanın güldüğünde ürünün nazolabial kıvrıma doğru yanal yer değiştirmesini engelleyebilir. Gülme çizgilerine dolgu uygulaması ile bu ortadan kaldırılabilmektedir.

Gülme çizgilerine dolgu yapılması planlanan dolgu hacmi çukurların derinliği değişken olduğundan 0,5 cc’den 1,5cc’ye kadar çıkabilir. İlk tedavi sırasında çukurun tamamen düzeltilmesi önerilmez, çünkü bu doğal olmayan bir görüntüye yol açacaktır. İlk tedavi sırasında hasta, çukurun sadece yarısının doldurulacağı, sonraki seanslarda düzeltmenin kalan kısımda yapılacağı konusunda bilgilendirilmelidir. Bu çok aşırı düzeltmeyi önlemek ve bir anda çok fazla doldurma maddesinin telanjiyektaziye neden olmasını önlemek için yapılmaktadır. Bu yaklaşımın birkaç faydası vardır. Hastanın beklentisini makul bir seviyede tutar, değişim çok yıkıcı olmaz ve doldurulan madde çok katı olarak hissedilmez. Düzeltmenin daha özel yapılmasını sağlar ve özellikle çukurun üçte bir altının aşırı düzeltilmesini önler. Dentisyon üzerinde yer alan çukura çok fazla dermal doldurucu uygulanırsa, burada şiş bir tabaka meydana gelebilir. Bu incelik için çok doğrudur, fakat derin gülüş çizgileri yanal basınca maruz kalabilir.

Volift 15 aya, Voluma 18 aya, Radiesse ise 24 aya kadar kalıcılık sağlar. Dokuların hareketliliğine bağlı olarak yumuşak dokularda 6 aydan 15 aya kadar dayanır. Kalın partiküllü dolgu enjeksiyonlarında daha derin düzeyinde ve kemik boyunca 10 aydan 24 aya kadar dayanır, çünkü buradaki dokunun hareketi çok azdır.