Kaz ayaklarına dolgu yapılması Kaz ayakları göz lateralinde oluşan ışınsal çizgilenmelerdir. Bu cilt kırışıklıkları tekrarlayıcı mimik hareketleri sonrası oluşur. Özellikle göz kısma ve gülme hareketleri bu çizgilerin artmasına neden olur. Uzun süre bilgisayar başında çalışan ya da araç kullanan kişilerde daha çok görülür. Şöförlük yapan kişilerin yüzleri dikkatli incelenirse yüzlerinin sol tarafı sağ tarafına göre daha çabuk ve fazla yaşlanır. Çünkü yüzlerinin sol tarafı diğer tarafa göre daha çok güneş ışığına maruz kalır ve foto yaşlanma daha erken görülür.  Bu çizgiler eğer kat izi haline dönmemişse tek başına botoks uygulaması yeterlidir. Tekrarlayan uygulamalar ile bu bölgede kaz ayaklarının oluşumunda koruyucu etki sağlar.

kaz ayaklarina çizgilerine dolgu

Ancak kaz ayakları kat izi haline dönmüş ve ciltte hacim kayıpları oluşmuşsa tek başına Kaz ayakları botoksu uygulaması optimum sonuç vermez. Bu gibi olgulara Kaz ayaklarına dolgu ve botoksu kombine uygulamaları en iyi sonucu verir. Kaz ayak bölgesindeki cilt çok ince olduğu için Kaz ayaklarına dolgu uygularken çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü bu bölgede ciltte kabarıklıklar ve düzensizlikler oluşabilir. En iyi seçenek Volift, Volbella ya da Teosyal Redensity 2 dolgusudur.

Kaz ayaklarına dolgu uygulaması genellikle 30 birim ince iğne ile orta derin dermis içine yapılır. Kanül kullanılması faydalıdır. Uygulama deneyimli ellerde yapılmalıdır. Cilt çok ince bir yapıda olduğu için aşırı dozda ve düzensiz dolgu uygulamaları ciltte kabarık görüntü ya da zincir görünümüne neden olabilir.

Kaz ayaklarına dolgu uygulamasında dolgunun kalıcılığı Kaz ayakları botoksu ile kombine uygulandığında artar. Tek başına uygulandığında bireyin mimik hareketlerini kullanma sıklığı ve dolgu derinliğine göre 6-12 ay sürer. Uygulanması planlanan doz genellikle her bölgeye 0.5-1cc’dir. İlk uygulamada aşırı doz uygulanmamalıdır. Kontrolde gerekirse rutüş yapılabilir.

Kaz ayakları bölgesi yanında gözaltı oluğu ve üst gözkapağı oluğunun beraber değerlendirilmesi göz çevresi güzelleştirilmelerinde daha iyi görünüm kazanılmasına yol açar. Kaz ayakları gibi göz çevresinde oluşan çizgilenmeler tam belirmeden tedavi uygulanırsa hem daha başarılı hem de daha koruyucu etki sağlanmış olunur. Çizgiler tam oturduktan ve derinleştikten sonra yapılan tedaviler iyi bir görünüm sağlasa da optimum sonucu vermeyebilir. Burda en ayırıcı tanı kazayağı bölgesini elle gerdikten sonra kırışıklıkların kaybolup kaybolmadığının kaydedilmesidir. Eğer kırışıklıklar kayboluyorsa tedavi sonucu göz çevresi nerdeyse pürüzsüz gözükür. Eğer kırışıklıklar kaybolmuyorsa o zaman tedavi sonrasıda kırışıklıklar bir silüet halinde gözükecektir. Bu da tedavinin erken yaşlarda başlamasının önemini vurgular.