Göz altı dolgusu; gözyaşı oluğu ya da göz pınarı çukuru herkeste mevcuttur. Ama bu oluğun normalden daha derin ya da çökük olması estetik olarak göz kapağının daha kötü görünmesine sebep olabilir. Çünkü bu görünüm kişiyi olduğundan daha yaşlı ve yorgun gösterecektir, hatta madde bağımlısı imajı verebilir. Bu derin gözaltı oluğu ameliyatla düzeltilebilir. Ameliyatsız olarak en iyi seçenek Işık dolgusu uygulamasıdır. Işık dolgusu Teosyal Redensity 2 bu bölge için üretilmiş özel bir dolgudur. Bu dolgunun özelliği su gibi akışkan olması ve gözaltı morluğunu azaltıcı öğeler içermesidir. Çünkü normalde yüz için kullanılan diğer dolgular daha kıvamlıdır. Bu yüzden bu dolguların gözaltına uygulanması o bölgede topaklanma ya da düzensizlik oluşturma potansiyelini barındırır. Işık dolgusu ise çok akışkan olduğu için gözaltı çukurunu doldurur ve dolgu dışardan belli olmaz. En büyük uygulama avantajı budur. Yanlış ellerde yanlış göz altı dolgusu uygulamaları telafisi zor sonuçlar doğurabilir. Bu bölgeye uygulanacak diğer göz altı dolgusu alternatifleri ise Volbella ve Volift uygulamasıdır. Bu iki dolguda viskozitesi düşük olduğu için aynı ışık dolgusunun verdiği etkinliği sağlar.

Uygulanacak hacim kişinin gözaltı oluğu derinliğine bağlı olarak değişebilir. Genellikle 0.5 cc ile 1 cc hacim herkes için yeterli olabilir. Aşırı doz uygulaması o bölgede normalden daha kabarık bir görünüm oluşturabilir. Bunun yerine hastaya 1-2 hafta sonra ek doz uygulanması önerilir. Dolgunun etkisi 12-18 ay kadar kalıcıdır.

Göz Altı Dolgusu Uygulaması

göz altı dolgusu

Göz altı dolgusu uygulananması, gözaltı bölgesindeki kemik oyuğunun en derin noktasına yerleştirilir, bu uygulama çoğu biçim bozukluğunu düzeltecektir. İğne deriden kemiğe doğru geçirildiğinde, küçük miktarlarda göz altı dolgusu oyuğun derinliği boyunca yerleştirerek kemik boyunca ilerler. İğne yerine kanül kullanımı şişlik ve morluk oluşumunu önler. Düzeltme bir tarafta tamamlandıktan sonra sonuç hastaya aynada gösterilmelidir. Hastalar belirgin bir düzelmeden çabucak etkilenirler. Çünkü etki anında gözükür.

Gözaltı yanında alt göz kapağında ince çizgiler de dolgu ile azaltılabilir. Ayrıca üst göz kapağı oluğu derinliği azaltılarak kadavra göz görünümü giderilmiş olunur.

Göz kapağı dolgu uygulamaları mutlaka deneyimli ellerde ve uygun göz altı dolgusu materyali kullanılarak, başlangıçta küçük dozlarda yapılmalıdır. Çünkü çevremizde yanlış ellerde yanlış dolgu maddesi uygulanması sonucu görünümünden şikayetçi olan birçok hasta mevcuttur. Bu bölge belki yüzdeki en hassas bölgedir, çünkü cilt çok incedir ve cilt altı dokusu yok denecek kadar azdır. Bu bölgeye yapılan yanlış uygulamalar hemen kendini belli eder ve kötü görünüm yaratabilir. En sık yapılan hata uygun dolgu maddesi kullanılmamasıdır. Bu bölge için uygun olmayan diğer yüz bölgeleri için üretilmiş viskozitesi yüksek göz altı dolgusu göz kapağında nodüler ve belirgin bir görünüm yaratır. Tedavisi bu dolgunun çıkarılması ya da hyaluronidaz uygulanarak eritilmesidir. İkinci sık yapılan hata ise dolgunun yüksek volümde verilmesidir. Bu durumda uygulanan bölge kabarık ve hafif gri-morumsu bir renkte gözükür.

Tüm bu faktörler ışığında göz kapağı ve çevresine dolgu uygulamaları mutlaka deneyimli bir hekim tarafından yapılmalı ve aşırı uygulamalardan kaçınılmalıdır.