• burun estetigi

Burun Estetiği

Burun yüz estetiğinin çok önemli bir parçasıdır. Burun estetiği ameliyatı sayesinde yüz estetiğini ciddi anlamda değişerek daha güzel görünmesi sağlanmış olur.

Ankara Burun Estetiği

Burun estetiği fiyatları

Operasyon Öncesi ve Sonrası

Estetik burun ameliyatı  ; kişiye özel planlanmış olmalı, çünkü herkesin burun cildi, kıkırdak yapısı ve burun anatomisi farklıdır. Hiçbir burun birbirine benzemez, dolayısıyla yapılacak düzeltme işlemleri de farklılık gösterir. İdeal burun kusurları düzeltilmiş, yüzle uyumlu, doğal görünen, ancak estetik bir formda olmalıdır.

Burun estetiği mutlaka hastane ortamında sedasyon ya da genel anestezi altında yapılabilir.Ameliyat süresi buruna yapılacak girişim ve tekniğe bağlı orantılı olarak 1-3 saat sürer. 18yaşını tamamlamış her sağlıklı erişkine burun estetiği ameliyatı uygulanabilir. Ancak yapılan son bilimsel çalışmalar yüz ve burun gelişiminin büyük oranda 14-15 yaşında tamamlandığı için estetik burun ameliyatının bu yaşlarda da yapılabileceğini göstermiştir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Burnun Değerlendirilmesi

En önemli adım, burnun değerlendirilmesi ve ameliyatta yapılacak düzeltmelerin hasta ile planlanmasıdır. Burnun değerlendirilmesi hem estetik hem de fonksiyonel açıdan olmalıdır. Estetik açıdan; burnun yüzle olan oransal uyumu , burnun yapısı, burun cildinin karakteri değerlendirilir. Fonksiyonel açıdan ise; septum eğrilikleri, konkanın boyutu ve nazal valvin durumu değerlendirilir.

Burnun dijital tasarımını yapmak her zaman burnu daha iyi analiz etmemize yardımcı olur. Ayrıca burun ameliyatı planlanan kişinin beklentisini anlamak ve yapılacak işlemleri daha iyi izah edebilmek içinde yardımcı olur. “Ameliyattan sonraki burnu mu önceden görebilecek miyim?” sorusuna cevap için burun görüntüsü dijital fotoğraf makinesi ile bilgisayara aktarılır ve bu fotoğrafların üzerinde alter imaj teknolojisi ile değişiklikler yapılıp, ameliyat sonrası oluşacak burnun aşağı yukarı görünümü elde edilebilmektedir.

Burun Estetiği Yöntemleri

Burun estetiği

Burun estetiği sonuçları

Rinoplasti de açık ya da kapalı teknik uygulanabilir. Kapalı burun ameliyatında tüm kesiler burun içinden yapılır, dolayısıyla herhangi bir iz kalmaz. Açık teknikte ise ilaveten burun ucu ortasına küçük bir kesi de dahil edilir. Bu izde zaman içinde belli belirsiz bir görünüm alır. Kişiye hangi tekniğin uygulanacağı cerrahın deneyimi ve tercihi ile ilişkilidir. Ben her iki tekniği de uygulamaktayım. İki tekniğinde birbirine üstünlüğü vardır. Kapalı Burun estetiği hızlı ve izsiz bir iyileşme en önemli avantajıdır. Ancak ciddi iç-dış eğrilikler ve burun ucu problemleri için ise açık Burun estetiği ameliyatını tercih etmekteyim.

Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Sonuçları ve Beklentiler

Burun ameliyatı öncesinde kişilerin en çok sorduğu sorulardan biri “burun tamponları çekilirken canım acıyacak mı?” Burun ameliyatında burun içine tampon koymuyorum. Dolayısıyla tamponların alınması gerekmediğinden de ağrı ya da korku hissi olmuyor. Bazen oluklu silikon splintler koyuyorum. Bu silikonlar hem kişinin burnundan nefes almasını engellemez hem de çıkarılırken rahatsızlık vermez. Burun ameliyatından sonra göz kapaklarında şişlik ve hafif morarma doğal bir süreçtir. Yapılan işleme ve kişiye göre hiç morarmaya bilir ya da morluk daha fazla olabilir. Burunda ağrı sanılanın aksine genellikle olmaz. Operasyon sonrası ilk 3 gün bu bölgeye aralıklarla uygulanacak buz uygulaması şişlik ve morluğu önemli derecede azaltmaktadır. Ayrıca morluk ve şişlik giderici kremler yolu ile de iyileşme daha hızlı olmaktadır. Burun estetiği ameliyatından sonra kişi aynı gün hastaneden taburcu edilebilir ya da bir gün kalabilir. Birkaç gün sonra normal günlük aktivitelerine geri dönebilir.

1.Hafta kişi kontrole gelir ve burun alçısı çıkarıldıktan sonra burun üzerine ince bir bant yapıştırılması şişliklerin azalmasına katkıda bulunur.

2. Hafta kontrolünde burun sırtındaki bantlar çıkarılır ve burun açıkta bırakılır, burna masaj önerilir.

Burun estetiği ameliyatından 20 gün sonra kişi toplum içinde rahatlıkla dolaşır, tanımayan kişiler burun ameliyatı olduğunu anlamaz. Burunda belli olmayan hafif kronik bir ödem, bazı noktalarda sertlik ve uyuşukluk, burun ucunun 1 mm kalkık olması gibi sürecin düzelmesi ve burnun tam olarak oturması 6 ay ila 1 yıl kadar zaman alsa da, fark edilen bir süreç değildir.

(Rinoplasti) Türkiye’de estetik ameliyatlar içerisinde en sık uygulanan operasyondur. Burun estetiği kişilerin kendilerine olan öz güveninin artırır ve toplum içinde daha iyi bir görünüme sahip olmalarını sağlar. Burun estetiği düşünen bir kişinin gerçekçi beklentileri olmalıdır.