• burun estetigi

Burun Estetiği

Burun estetiği ile yüzün estetiği ciddi anlamda değiştirterek daha güzel görünmesi sağlanmış olur. Burun yüz estetiğinin çok önemli bir parçasıdır.

Ankara Burun Estetiği

Burun estetiği kişiye özel planlanmış olmalıdır. Her bireyin burun cildi, kıkırdak yapısı ve burnun anatomisi farklıdır. Hiçbir insanın burun birbirine benzemez, dolayısıyla yapılacak düzeltme işlemleri de farklılık gösterir. İdeal burun kusurları düzeltilmiş yüzle uyumlu doğal görünen ancak estetik bir formda olmalıdır.

Burun estetiği fiyatları

Öncesi ve Sonrası Düzenlemeler

Burun ameliyatı mutlaka hastane ortamında sedasyon ve ya genel anestezi altında yapılmalıdır. Ameliyat süresi buruna yapılacak girişim ve tekniğe bağlı orantılı olarak 1 ile 3 saat sürmektedir. 18 yaşını doldurmuş her sağlıklı erişkine Estetik burun ameliyatı uygulanabilir. Yapılan son bilimsel çalışmalar yüz ve burun gelişiminin büyük oranda 14 ile 15 yaşında tamamlandığı için burun estetiği ameliyatının bu yaşlarda da yapılabileceğini göstermiştir.

En önemli adım burnun değerlendirilmesi ve yapılacak düzeltmelerin hasta ile planlanmasıdır. Burnun değerlendirilmesi estetik hem de fonksiyonel açıdan olmalıdır. Estetik olarak burnun yüzle olan oransal uyumu burnun yapısı ve cildinin karakteri değerlendirilir. Fonksiyonel açıdan ise septum eğrilikleri ile konkanın boyutu ve nazal valvin durumu değerlendirilmektedir.

Burun Estetiği Tasarımı Nasıl Yapılır

Burnun dijital tasarımını yapmak daha iyi analiz etmemize yardımcı olmaktadır. Ayrıca Burun estetiği yaptırmayı planlayan kişinin beklentisini anlamak da yapılacak işlemleri daha iyi izah edebilmek adına da yardımcı olur.

Ameliyattan sonraki burnumu önceden görebilecek miyim ? sorusuna cevap için burnun görüntüsü dijital fotoğraf makinesi ile bilgisayara aktarılır ve bu fotoğrafların üzerinde alter imaj teknolojisi ile değişiklikler yapılıp sonrasında oluşacak görünüm aşağı yukarı elde edilebilmektedir.

Burun Estetiğinde Açık ve Kapalı Ameliyat Yöntemleri

rinoplasti

Rinoplasti Operasyonu

(Rinoplasti) açık ya da kapalı teknikler uygulanabilir. Kapalı teknikte tüm kesiler burnun içinden yapılır ve herhangi bir iz kalmaz. Açık teknikte ise ilaveten burun ucu ortasına küçük bir kesi de dahil edilir. Bu izde zaman içinde belli belirsiz bir görünüm alır. Kişiye hangi tekniğin uygulanacağı cerrahın deneyimi ve tercihi ile ilişkilidir. Ben her iki yöntemi de uygulamaktayım. İki tekniğinde birbirinden üstünlüğü vardır. Kapalı Burun ameliyatı hızlı ve iz siz bir iyileşme en önemli avantajıdır, ancak ciddi iç-dış eğrilikler ve burun ucu problemleri için ise Açık Burun estetiği ameliyatı yöntemini tercih etmekteyim.

 

Burun Ameliyatı Soruları

Estetik Burun ameliyatı öncesinde kişilerin en çok sorduğu soru ise; Burnumdaki tamponları çekilirken canım acıyacak mı? dır. Burun içine tampon koymuyorum ve tamponların alınması gerekmediğinden de genelde ağrı sızı yada korku hissi oluşmuyor. Bazen oluklu silikon splintler kullanıyorum, bu silikonlar kişinin burnundan nefes almasını engellemez aynı zamanda çıkarılırken rahatsızlık hissi vermezler.

Estetik burun ameliyatından sonra göz kapaklarında şişlik ve hafif morarma doğal bir süreçtir, yapılan işleme ve kişiye göre hiç morarma olmayabilir de, ya da morluk daha fazla olabilir. Ağrı sanılanın aksine genellikle olmaz. Burun estetiği sonrası ilk 3 gün bu bölgeye aralıklarla uygulanacak buz uygulaması ile şişlik ve morluğu önemli derecede azaltılır, ayrıca morluk şişlik giderici kremler kullanılarak iyileşmesi daha hızlı olmaktadır. Burun estetiği sonrası kişi aynı gün hastaneden taburcu edilebilir veya bir gün hastanede kalabilir. Birkaç gün sonra normal günlük aktivitelerine geri dönebilir.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası

Birinci hafta kişi ilk kontrole gelir ve burun alçısı çıkarıldıktan sonra burun üzerine ince bir bant yapıştırılarak oluşan şişliklerin azalmasına katkıda bulunur. İkinci hafta kontrolünde ise burun sırtına uygulanmış bantlar çıkarılır ve burun açıkta bırakılarak, burna nasıl masaj yapması gerektiği hastaya gösterilir.

Burun estetiğinden 20 gün sonra kişi toplum içinde rahatlıkla dolaşabilir, tanımayan kişiler burun ameliyatı olduğunu anlamaz. Burunda çok belli olmayan hafif kronik bir ödem bazı noktalarda sertlik ve uyuşukluk hissedilirken burun ucunun 1 mm daha kalkık olması gibi sürecin düzelmesi ve burnun tam olarak oturması 6 ay ile 1 yıl kadar zaman alsa da, fark edilen bir süreç değildir.

Türkiye’de ve Ankara’da Burun estetiği operasyonu estetik cerrahi girişimler içerisinde en sık uygulanan operasyondur ve kişilerin kendilerine olan öz güveninin artmasına ve toplum içinde daha iyi bir görünüme sahip olmalarını sağlanabilir. Bu operasyonu düşünen kişinin gerçekçi beklentileri olmalıdır.